Web.tv ücretli alt alanadı satışına başladı
Uygulamalar

Web.tv ücretli alt alanadı satışına başladı

web.tvTurkticaret.net'in tüm dünyaya hitap eden bir alan adına sahip online video platformu web.tv'de yeni gelişmeler yaşanırken dün itibariyle alt alan adı satışına başlandığını da öğrendik.

Ücretli (premium) kanallara geçmeden önce kısa bir özet geçelim. Turkticaret.net, Kasım 2012'de sahibi olduğu web.tv alan adı altında bir video platformunu yayına sunmuştu. Ocak ayında iPhone uygulamasını Appstore'da yayınlayan web.tv, 'premium kanal listesi'ne bakılırsa açılıştan bu yana geçen 4 aylık sürede TRT için bir çok kanalın yanısıra ünlü isimlere ve markalara da web.tv'de yer açmayı başarmış.

Diğer yandan topgear.web.tv gibi yurtdışına hitap eden kanallar da hayata geçirilmiş ama bir marka tescili sıkıntısının yaşanıp yaşanmayacağı konusunda aklımızda soru işaretleri gelmiyor değil. Tabii BBC ile anlaşma yapılmadığını varsayıyoruz. :) (Bu arada Top Gear'ın Youtube'da kendine özel bir kanalının bulunduğunu (youtube.com/topgear) ekleyelim.)

web.tv top gear kanal

İlgi çekici, jenerik ve popüler alt alan adlarına tematik kanallar açarak hem içerik hem de kazanç anlamında hız kazanmak isteyen Turkticaret.net, görünüşe göre başlangıç için ilk ivmeyi almış görünüyor.

Satışa sunulan alt alan adlarına baktığımızda ise aşağıdaki gibi bir fiyat listesi çıkarabiliyoruz;

499 dolar (~900 TL) : seyahat.web.tv, bilim.web.tv, doga.web.tv

999 dolar (~1800 TL) : yemek.web.tv, sanat.web.tv, komedi.web.tv

1499 dolar (~2700 TL) : alisveris.web.tv, sinema.web.tv, futbol.web.tv

2499 dolar (~4500 TL) : moda.web.tv, film.web.tv

4999 dolar (~9000 TL) : spor.web.tv, tatil.web.tv, istanbul.web.tv, haber.web.tv

Yorumlar (20)
 1. Yasin Yasin

  boyle alan adlarini daha efektif kullanmak varken boylesine basit bir yol uzerinden para kazanma yolunu secmelerini hic taktir etmiyorum.

  1. Tom Bombadil Tom Bombadil

   Turkticaret bu:) sasirmamak lazim.

 2. Ertugrul Ertugrul

  Turkticaret camdan atlıyorsa sende atla kesin aşağıda para vardır.

 3. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  web.tv alan adını turkticaret.net aldıktan sonra uzun süre yayına alınmadı. Siteye girince "yakında yayında olacak, yayına girince kendi istediğiniz kanal adını almak için talepte bulunun" vb. bir mesaj çıkıyordu. Siteye girenlerden güzelce talepleri topladılar. En çok istenen isimleri de bir güzel satışa çıkarıyorlar şimdi...

 4. Nazım Hikmet Öztürk Nazım Hikmet Öztürk

  Turkticaret.net'in geçmişine bakmanızı tavsiye ederim. Türkiye'de en çok nefret edilen siteler arasında yer alıyor. Yıllarca kullanıcılara/müşterilere eziyet etmiş bir firma. Böyle bir firmanın açmış bulunduğu bu hizmeti asla kullanmam..

 5. Wime77 Wime77

  Alllah Korusun derler ya.

  TT öyle bir firma.

 6. Rukiye Rukiye

  hertürlü bilgiyi burada bulabileceksnz

 7. Güngör Güngör

  kraloyun.web.tv, oyun.web.tv, oyunlar.web.tv, barbieoyunları.web.tv vs. Bu subdomain bile premium olduğuna göre hedef kısa yoldan para vurmak iyi hizmet vs yalan :)

 8. Cohn Gerry Cohn Gerry

  Aklıma sağlam argo tepkiler geliyor da neyse...

 9. Kamil Nur Kamil Nur

  Türk ticaret netin ipiyle kuyuya inilmez aman diyim uyanık olun.

 10. Bilgi Bilgi

  murat yanıklar güzel hos adam ama günün internet girisimcisi degil. belki bursaspora ayırdıgı vakit nedeniyle, belki ekibi, ortakları nedeniyle yapamıyor istediklerini.

  bu domaini yillar once aldıgında aklında olan sey subdomain satarak para kazanmak degildi süphesiz.

  Kendi blogunda web.tv icin soyle demis; "Evet, ekip olarak kabul ediyoruz, geç kaldık. Fakat projeyi görenler geç kalmakta bize hak verdiklerini söylüyorlar. Web.tv Proje Yönetmeni Elçin Demirci liderliğinde yayına hazırlanıyor. Kısa bir süre sonra bir tanıtım videosunu web.tv’ye ekleyeceğiz, sonrasında da 1000 kişiyle bir beta sürecine başlayıp, projeyi açmak istiyoruz. Detaya çok girmiyorum ama benim büyük oğlum 9 yaşındaki Arda bile web.tv’yi kullanıyor"

  Konuya startup gibi değil, sirketinin yeni istiraki olarak bakıyor. Bence sorun zaten bu. Arada büyük fark var.

  webtv: kotu degil.

 11. Yıl olmuş 2013 adamlar hala pazarcı kafasıyla iş yapıyorlar.

  Kullanım şartlarında şöyle bir madde var ayrıca.

  "Web.tv, herhangi bir kanalın ismini Premium kanal ismi olarak belirme hakkını saklı tutar."

  Yani gözlerinden kaçmış güzel bir domain bulursanız, bedavaya size yedirmeyiz diyorlar.

  1. öyle buldukları hesapları askıya alıyorlar.Dediğin gibi kullanıcıya gözden kaçırdıkları isimleri bulduruyolar

 12. Ergin Ergin

  Bir keresinde telefonla kendilerini aradığımda benim aramamla uyanmışçasına bir sesle karşılaşınca çok şaşırmıştım :)

 13. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Turkticaret.net eğer işini doğru yapabilseydi, Türkiye'nin Godaddy'si, hadi olamadı bir namecheap, bir register.com olabilirdi. Memlekette bu işi lise öğrencileri yaparken aradan bir zahmet sıyrılıp lider olabilirdi. Bilmiyorum belki liderlerdir, sanmıyorum ama. Neden işlerini doğru yapamadıklarını düşünüyorum, çünkü şikayet sitelerini, forumları bir incelersek, turkticaret hakkındaki şikayetleri ve problemleri görürüz. O kadar basit şeylere o kadar saçma yanıtlar veriyorlar yada önemsemeyip sallıyorlar ki inanamazsınız. Üstelik sundukları hizmetler de ucuz değil. Türkiye'den neden dünya devi çıkmıyor sorusuna alın bir yanıt daha.

  Mynet de böyleydi. Zamanında tekeldi, istese bir yahoo olabilirdi. Ama onlar bilmemkimin çıplak fotoğraflarını görüntülemek için tıklayın'ın dışına çıkamadılar.

  web.tv'ye gelirsek, güzel bir iş. Her türlü desteklenmeli. Ama bence pazarlama yöntemi yanlış. Üye olma formunda anahtar kelimeyi yazar yazmaz, bu kanal premium. 199 kaat ödeyin alın yazıyor. Çok amatörce. Büyük iş yapan oluşumlara bakın. Kimse şu kadar demez, şu kadardan başlayan fiyatlarla der. Bunu en basit örnek olarak verdim. Bunun yanında ücretsiz yayıncıları çekmek için reklam yayınlayabilme gibi özellikleri eklemeleri artık hayati bir önemde. Youtube yayıncılığı diye birşey var artık. Sıradan kullanıcılar ne diye hesap açıp yayın yapsınlar ki artık?

 14. Enver Gökmen Enver Gökmen

  TT den nefret edenler az değildir. Canından bezdirdiniz milleti bir domain transferi için telefonlar yok ana baba soyadları ya bu konuda ulusal standartlar var sen kim oluyorsun da ana baba adı soruyorsun. Üstelik insanlara kendisinin yapmasına izin vermiyorsun.

  Şimdide gelmiş 90lı yılların kafası ile girişim yapıyorsunuz. Daha web.tv ne ki gidip altdomain alalım. bu alt domainlerin parasını toplasan sitenin değerinden fazla eder.

 15. aslında güzel bir hizmet ama pazarlama tekniği yanlış. neredeyse yazdığım tüm kelimeler premium çıktı ve çook pahalı bir fiyatlandırma yapılmış. o fiyatlara kendi yazılımını hazırlayıp .tv domain ile yayınlama imkanın varken neden "türkiye'nin en nefret edilen firması" turkticaret.net ile çalışasın ki?

 16. Sudenur Sudenur

  güzelmiş para varsa huzurda var demek he ;)

 17. Salih Karadeniz Salih Karadeniz

  Yıllar önce domain alımlarını Türkticaret.net yapıyorduk. 2 yıldır başka bir firmadan yapıyoruz. Geçenlerde uzatmasını yaptığımız domain uzatmamışlar ve domain parka düşmüştü. Telefon açtık. Yetkili kişi uzzatma işlemini arkadşlar atlamışlat pardon dediler. Adamlar yıllardır uzatma işlemini manuel yapıyormuş meğer.

  1. Hakan Özgür Hakan Özgür

   Pardon ya sizin domaini başkası almış boşa çıkınca :D adamlar bomba ya. Bunlar 20 TL'ye domain tescil belgesi satıyorlar bir de bunu alan var. Bu web.tv'leri de sanki yeni birşey gibi kimbilir kimlere gazlarlar.