Google+ ile giriş yapma özelliği geldi

Google, Geliştiriciler için olan resmi blogu üzerinden yeni özelliği Google+ ile giriş yapma özelliğini duyurdu.

Google geliştiricilerine duyurulan yenilikle birlikte artık web sitelerinde Google+ hesabımızla giriş yapma özelliğini de görebileceğiz.

Google+'ın yarım milyardan fazla üyesini olduğunu düşünürsek, pek çok web sitesinin Google+ ile giriş yapma özelliğini web sitesine entegre edeceğini düşünüyorum. Google+'ın bir diğer amacı da kullanıcıları ve herhangi bir şekilde üyelik özelliği bulunan web sitelerini Facebook'un 'Login with Facebook' (eski adıyla Facebook Connect) özelliğinden biraz olsun kurtarmak ve güçlü bir alternatif olmak üzerine.

Google+ ilk açıldığı günden itibaren sürekli olarak kendini geliştiren bir yapıda oldu ve bünyesine adım adım yeni özellikler eklemeye devam etti. Google'dan gelecek bu hamle aslında bekleniyordu ancak görünüşe bakılırsa beklenen üye sayısının yükselmesi ve kullanıcılarının Google+ ile giriş yapma özelliğini tercih edebilir hale gelmesi üzerineydi.

Google+ ile kayıt olmak
Google+ ile kayıt olmak

Eminim Google+ ile giriş yapma özelliğinin neler getireceğini hepiniz biliyorsunuzdur ama kısaca açıklamak gerekirse, artık kimse uzun kayıt formlarını oluşturmakla uğraşmıyor. Bu aşamada sürekli kullandığımız ve pek çok kişisel bilgimizi paylaştığımız sosyal ağ hesaplarımızı, sitelere üye olurken kullanabiliyor, üye olunan web siteleri ile direkt olarak buradaki kişisel bilgilerimizi paylaşıyor ve 'üyelik formu işkencesini' ortadan kaldırıyor.

Google+ da işte bu özellikle birlikte geliştiricilere Google+ hesabı ile giriş yapma alternatifini sunmuş durumda. Böylece web sitelerine kayıt olurken ya da giriş yaparken Google+ hesabınızı ve o hesaptaki bilgilerinizi kullanabileceksiniz. Yukarıdaki ekran, adım adım bu kaydı aktaran bir örnek mevcut. Google, gizlilik konusunu da düşünmüş ve üçüncü karedeki ekranda görebileceğiniz gibi, kayıt olduğunuz web sitesinin hangi bilgileri istediğini ve sizin hangi bilgileri vermek istediğiniz seçim ekranını görebilirsiniz.

Yukarıda da izleyebileceğiniz videoda Google+ ile giriş yapma özelliğini kendisine entegre eden The Fancy örneği ile karşılaşıyoruz. Bildiğiniz gibi biz Webrazzi ailesi olarak Fancy'i çok seviyoruz. Belki Fancy ile ilgili bir yazımda benim çok olumlu görüşlerime ve ya da Arda Kutsal'ın Webrazzi konferanslarında The Fancy ile ilgili övgü dolu sözlerine rastlamış bile olabilirsiniz. :)

Bununla birlikte, Google+ ile giriş özelliğini ortaya çıkartan tek web sitesi Fancy değil, Fancy ile birlikte aşağıdaki web siteleri de Google+ ile giriş ve kayıt olma özelliğini ortaya çıkarttı:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.