Girişim Ofisleri’nde bu hafta Bonubon’u ziyaret ettik
Webrazzi TV

Girişim Ofisleri’nde bu hafta Bonubon’u ziyaret ettik

girisim-ofisleri-logoGirişim Ofisleri’nde sizler için Türkiye’deki pek çok farklı internet girişiminin ofisine konuk olmaya ve sizlere girişimlerin çalışma alanlarını tanımaya devam ediyoruz. Bu haftaki durağımız grup alışveriş sitesi Bonubon

Doğuş grubu ile birlikte hayata geçirilen Bonubon’u firmanın Genel Müdürü Özge Yılmaz ile birlikte gezdik. Ofis gezimiz esnasında Cursor Man ile tanıştık, Bonubon’un kuruluş hikayesini ve ilk günlerini dinledik ve firmanın oldukça iddialı hedefleri hakkında bilgi aldık.

Bonubon ziyaretimizin ardından diğer Girişim Ofisleri videolarına da buradan göz atabilirsiniz. Webrazzi TV'deki diğer programları ise şu adreste bulabilirsiniz.

Yorumlar (35)
 1. Geymped Geymped

  Daha ilk günlerden Doğuş Grubunun gözüne girmek kolay değil , sağlam bir başlangıç yapmışlar . Değişik bir site , arada fırsatlara baktığım bir site .

 2. Şuayip C. Şuayip C.

  Ümit Bey her videoda daha iyi iş çıkarıyor.

  1. Çok teşekkürler :)

 3. Ali Eren Ali Eren

  Bonubon'a kişiselleştirme adına yaptıklarından dolayı teşekkürler ama benim video'da dikkatimi çeken iki şey var; müşteri şirketi çok sevince şirkete Dinazor kafası hediye ediyor :D bir de 02.21'de 3'lü gülmeye tekrar tekrar dinliyorum :D

  1. Ali Haydar Ali Haydar

   Adaşım süper testip orası muhtaşem olmuş resmen 3lü çektirmiş :)

 4. Kuruluşunuzda Doğuş varsa kusura bakmayın ama girişim değilsiniz. Sonrasında Doğuş ile kurulabilecek bir ortaklığa tamam sözüm yok. Ama benim anladığım girişimcilik bu değil.

  1. Kamil Nur Kamil Nur

   Kesinlikle katılıyorum. Bunlar internet sektörünün şanslı çocuklarıymış onu öğrendik. Hatta trendyol'un kurucusu Demet Mutlu gibi Bebek'teki evlerinin salonunda siteyi açmış olabilirler. Rich kids of Instagram olum bunlar, biz ne kadar zeki olursak olalım para olmayınca bunları izleriz işte böyle kös kös.

   Benim arkamda doğuş grubu olsa www.basarisiz.com diye site açsam emin olun Ümit bey bir sonraki video'da benim maslaktaki plazadaki ofisimde başarılarımı konuşuruz.

   Aman bu videolardan gaza gelip her şeyi toz pembe görmeyin. Görüşmek üzere.

   1. Murat U. Murat U.

    Girişimi parası olmayanlar yada daha önce farklı büyük projeleri olmayanlar mı yapıyor.

    Yada girişim yaparken zorluklarla sıkıntılarla uğraşmak bir zorunlulukmudur?

    Yeni bir projele bende girsem, sende girsen, doğuş grubuda girse bu girişimdir.

  2. Yani arkadaş çok haklı. Fikir girişimciliğe uygun olabilir ama bu işi bu kategoriye sokmak yanlış olur. Kim daha kuruluş aşamasındayken boğaz manzaralı 600 metrekare ofis tutmuş ki? Girişimciliğin hangi zorlukları ile karşılaşmışlar peki? Para mı aramışlar? Yatırımcıların kapılarında mı sabahlamışlar?

   1. Ali Haydar Ali Haydar

    Birde öyle bir anlatıyorki 4 arkadaş tuttuk 600m2 1 yuvarlak masamız 4 sandalyemiz var :)Birisi duysa 20 mt2 oda ev ile ofis bir icat cıkarmışlar :) Ondan sonra türk gençlerine gaz veriyolar bunlar yaptı sizde yaparsınız diye.ilk öncelikle tüm girişimcilerin çoğuna bakın çoğu çok iyi universitelerde okumuş yurtdışlarında dil eğitimleri almış ve farklı ortam ve cevre görmüşlerdir buda insanda ufkunu ve zihinini açar .Bunların olabilimesi içinde belli bir maddi gücün olması gerekiyor asıl zorluk ve yokluk eskidendi onlarında bir kolaylığı vardı hiç birşey yoktu ne açarsan tutar misali vardı . gittigidiyorun kurucusu askerde internette gezinirken ebayi gordum yapalım dedik o şekilde başladık :)

  3. Kesinlikle katılıyorum size.

  4. Teknik olarak bunlara belki "dalışım" demek lazım, "girişim" değil.

   1. Emrah Emrah

    doğuş holding ile limon bile satsanız kazanırsınız

 5. Yalnız video'nun bazı bölümlerinde tanıtımı ümit bey yapıyor da Özge hanım dinliyor gibi özellikle giriş kısımlarında çoğu yeri Ümit bey anlatıyor :D

 6. realitykings.com'un ofis videosunuda meraklı gözlerle bekliyoruz :)

 7. Ne kadar ironiktir ki Özge Yılmaz Bonubon'dan ayrıldı (ya da çıkartıldı.) Doğuş grubu yönetimi devraldı da denebilir.

  1. Yahsan Yahsan

   Nasıl ayrıldı. bu videodan sonramı ayrıldı.

 8. ben anlamıyorum bu kadar şanslıda olunmazki 600 metrekarede ofis açıyorsun daha sonra doğuş gurubu orta oluyor şanslı insanlar 9 ayda 52 kişiye ulaşıyosun helal olsun ne diyelim ama bu bence girişimcilik örneği değil

 9. Doğuşa sormak lazım nasıl bir ışık gördünüz de yatırım yaptınız diye? Zira millet ne projeler sunuyor da yatırım yüzü görmüyor

 10. Nasıl aldın Doğuş grubunu arkana onu anlat. peh

 11. Yasin Ürütürk Yasin Ürütürk

  Neymiş, boğaz manzarasını site açılana kadar görmemişler. Böyle bir yalan yok.

 12. 02:22 ve 07:32'den güzel bi remix yapılır :P

 13. İlker Kulaksız İlker Kulaksız

  Bu tip grublardan birisinden bizde teklif aldık ama daha çok yeni olduğumuz için kendimiz yol almak istedik. Kısa zamanda güzel bir yere gelmişler tebrikler, Ümit Bey yakında bize de bekleriz :)

 14. Emrah Emrah

  çok uyduruk bir hikaye yok sabahlamalar falan filan orjinal bir fikir de değil piyasada olan onlarca siteden bir tane de siz yapmışsınız aynısından bir tane daha acil bir iş değil ki yani insanlar hadi abi açın siteyi de fırsat yakalayım demiyor ki zaten fırsat sitesi eksikliği de çekmiyor tek avantajı bonus kullanabiliyor olmamız

 15. Alim Güçlü Alim Güçlü

  Maslakta ortalama ofis kirası metrekaresi 20 dolar. 6 ay hazırlıkta ödenen kira 20*600*6 =72000 dlr sadece ofise ödenen kira bedeli :) 5-6 ay boğazı görememek, ben girişimci değilim başkasının parasıyla sorumluluk aldım bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum demek.

 16. Parfüm Parfüm

  Kısaca artık parası olan yada sağlam tanıdıkları olan girişimci olabiliyor.

  Yeni girişimcilik tanımı;

  1-Destek bulabileceğiniz kasası zengin ortak bulabilirseniz, aşağıdakilere geçiniz

  2-Var olan bir model bulunur

  3-Yurtdışı görmüş, eğitimi de parlak olan bir yönetici bulunur

  4-Lüks bir ofis kiralanır (bu tedarikçi bulabilmek için önemli)

  5-Büyük ortak bankaya sahipse zaten elinizde tedarikçi listeniz de hazırdır.

  6-Tedarikçiler aranır biz şuyuz buyuz şu grup kuruluşuyuz denir ve anlaşmalar yapılır.

  7-Ürünler siteye konur ve ardından büyük ortağın gerek medya gerek internet sitelerinde reklam yapılır

  8-Kesin başarılı olunur. O kadar reklamda başarılı olmazsanız vardır bir terslik.

  Banka da zaten kolay ödeme yöntemleri sunuyor başarılı olmak için herşey hazır.

  9- 1 yıl sonra 4 kişiyle başladık 50 küsür olduk videosu ile başarı paylaşılır.

  Bu olanaklar kaçımızda var?

  1. Arif Bartınlı Arif Bartınlı

   Çok sert...

   Ama doğru.

 17. Bir Dost Bir Dost

  Abi şu videolarda brazzers müziklerini kullanmayın artık.

 18. biz 4 kişi 100 metrekare bir dükkanı kiralayıp 9 aylık kirasını nasıl ödeyeceğimizi düşünüp kiralamaya cesaret edemezken millet 600 metrekare ofis kiralayıp site açılana kadar boğaz manzarasını görmüyor bir de 9 ay sonra 50+ kişilik bir ekip olacağını bilerek yola çıkıyor. vay be!

 19. Oasis Oasis

  Hayatta ne bildiğinden çok kimi tanıdığın önemlidir. Nokta.

 20. Mehmet Mehmet

  Girişim ile Yeni Girişim (startup) arasındaki fark bu olsa gerek. Bir tanesinde doğuyorsun bir tanesinde batıyorsun.

  Yeni Girişim'lerin (startup) 90%'ı batıyormuş. Ekosistem zayıflığı, vizyon eksikliği, yanlış ekip falan filan hepsini duyduk ta niye kimse "startup" kelimesini "züğürt girişimi" olarak değiştirmiyor onu anlamadık. Sanırım ayıp olmasın diye "yeni girişim" diye çeviriyorlar.

 21. Sami Aslan Sami Aslan

  Resmen hikaye anlatmış. Doğuş Grubu vermiş parayı, sistemi kurgulayıp hayata geçirin demiş, arkadaşlar çalışmış. Türkiye'de kimse yarını göremezken siz Maslakta 4 kişi 600m2 ofis tutmuşsunuz.. Bari ufak sallayın, ufak bir ofisde başladık, başarılarımız bizi buraya taşıdı diyin :) Bizde inanalım.. Burdakileri bari kandırmaya gayret göstermeyin :) Baştan sona hikaye :)

 22. Yorumhane Yorumhane

  Her girişim ofisinde kurcalayacak bir şeyler bulan Salih Öncel :) veya Salih Abi büyüksünn :)

 23. İnternet girişimlerinin dinamikleri farklıdır. Büyük parası olan bir anda sektörde kendini gösterebilir fakat ekip uygun değilse uzun vadede başarılı olamaz.

 24. Bilirsiniz Bilirsiniz

  Sadece tek birşey söylüyorum inanmayın hepsi yalan personelin hakları nasıl yenir çalışana haksızlık nasıl yapılır en yüksek ciroyu yapan nasıl çıkartılır paralar nasıl boşa harcanır hepsini sölesin görelim prim vercez deyipte primsiz insanları nasıl kullanılır sölesinler