Clickformeal.com: Umman'da internetten yemek siparişi alan Türk girişimi

Clickformeal.com: Umman'da internetten yemek siparişi alan Türk girişimi

Yurtdışına açılan internet girişimcilerimiz soluğu çoğunlukla ABD'de aldığını biliyorsunuz. Ancak Umman'daki internet girişimcimiz Sencer Özokur'u ve Clickformeal.com'u bilenlerin sayısı oldukça azdır.

ABD'deki girişimcilerimizle yaptığımız gibi Türkiye'den Umman'a gittikten sonra mevcut işini bırakıp internetten yemek siparişi işine soyunan Sencer Özokur'un hikayesini de sizlerle paylaşmak istedik.

Fırat Demirel: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, Umman'a nasıl yolunuz düştü?

Sencer Özokur: 2005 yılında Gittigidiyor’da operasyon ekibinde görev aldım. İnternete ve haliyle e-ticarete olan ilgim Gittigidiyor’daki tecrübelerime dayanıyor diyebiliriz. Burak Bey ve Serkan Bey’in şirketin kuruluşundan itibaren tırnakları ile kazıyarak geldikleri nokta her zaman benim için bir ilham ve motivasyon kaynağı olmuştur.

click for meal

Üniversiteden mezun olduktan sonra ENKA İnşaat bünyesindeki çok katlı bir bina projesinde İdari İşler ve İnsan Kaynakları departmanında görev almak için Rusya’ya gittim. 6 aylık yoğun bir çalışma temposu sonrasında üstlerim tarafından 20 yıl sürmesi planlanan bir şehir projesi için 2007 yılında Umman’a atandım. Sonrasında birkaç firma değiştirdim ama halen Umman’dayım.

Fırat D. : Clickformeal'ı açma fikri nasıl gelişti peki?

Sencer Ö. : Gittigidiyor’daki tecrübem sonrasında internetten para kazanabileceğim bir proje gerçekleştirmek hep hayallerimi süsledi. Bir ara Kazageliyorumdemez.com domainini alarak insanların ölümden döndükleri anları belki biraz da mistik konuları da kapsayacak şekilde paylaşacakları ve sigorta şirketlerinin hedefine girmesini planladığım bir platform girişiminde bulundum. 'Freelance' şekilde başlanan birçok proje gibi başlamadan sona erdi.

Umman’a geldiğim günden itibaren de e-ticaret alanında girişim yapmak için hep arayış içinde oldum. Kredi kartı kullanımının ülke içinde de yaygın olmaması sebebi ile seçenekler biraz azalıyordu. Sonrasında iklim ve artan trafik koşullarını göz önünde bulundurunca internetten yemek sipariş kavramının uygun olabileceğini düşündüm. Bu konuda faaliyet gösteren onlarca siteyi inceledim. Tüm grafik-tasarım ve fonksiyonel özellikleri kendi süzgecimden geçirererek bir proje oluşturdum. Yaklaşık 4 aylık bir fizibilite çalışması ve ufak tefek pazar araştırmaları sonrasında da Türkiye’deki bir firma ile anlaşarak kodlamaya giriştim.

Fırat D. : Şu anda Click For Meal'ın pazardaki konumu ne durumda?

Sencer Ö. : Doğrusunu isterseniz ben CFM’ye başladığımda pazar diyebileceğimiz birşey yoktu. Restorant müdürleri veya sahiplerinin hemen hepsi bu kavramı hayatlarında duymamışlardı. Detaylı bir şekilde sunumlar yapıp anlatmama rağmen birçoğunun kafasında birşey canlandıramıyordum. İlginç sorularla karşılaşıyordum. Zamanla sisteme inandırabildiğim her restornattan sonra bir sonraki restorantı CFM üyesi yapmak daha kolaylaştı. Bu süreç çok zorlu olsa da çok keyifliydi.

Fırat D. : Bu zorlu süreci nasıl kırıp işleri rayına oturttunuz?

Sencer Ö. : Domino’s Pizza ile çalışmaya başlamamız sistemimin güvenilirliğini arttırdı. Ardından Burger King’i de bünyemize katmamızla beraber dünyaca ünlü iki büyük zincirin üyemiz olması daha fazla dikkat çekmemizi sağladı.

sencer ozokurFırat D. : Şu anda pazardaki durum nedir? Yeni oyuncular var mı?

Sencer Ö. : Benden sonra pazara iki büyük oyuncu daha girdi. Bunlardan birisi hepimizin de yakından tanıdığı Yemeksepeti. Diğeri de uzun yıllardır bu sektörde olan Kuveytli bir firma. Her iki firma da agresif bir reklam kampanyasına girişmiş de olsa an itibariyle CFM pazarda bilinirliği hem kullanıcı hem de restorant nezdinde en çok olan site diyebiliriz sanıyorum. Artık biz çok sayıda restoranttan üyelik talebi alıyoruz ancak bu sefer de biz seçici davranmaya başladık çünkü bazı restorantlar sisteme değer katmak yerine malesef hizmet anlayışları sebebi ile kullanıcı kaybetmemize sebep oluyor. Profesyonel anlamda 'home delivery' veya 'takeaway' hizmeti veremeyeceğini düşündüğümüz restorantlar ile çalışmamayı tercih ediyoruz.

Fırat D. : Kaç üyeniz var ve günlük sipariş sayınız nedir?

Sencer Ö. : Şu anda 2500 üzerinde kullanıcımız var ve günlük 20-25 civari sipariş alıyoruz. (Umman'ın nüfusu yaklaşık 3 milyon) Sipariş adedi ve özellikle sipariş tutarlarındaki artışı kullanıcıların Clickformeal’e olan güvenlerinin pekişmesi olarak yorumlayabiliriz sanıyorum.

Fırat D. : Türkiye'de bu alandaki rekabet yok denecek seviyede. Sizce bu işe girmiş, girecek yeni oyuncular için pazar payını büyütmenin en önemli kriteri nedir?

Sencer Ö. : Evet, Türkiye’de online yemek siparişi alanında rekabet yok diyebiliriz ancak hepimiz biliyoruz ki gelişen teknolojiler, değişen alışkanlıklar ve internet kullanımının artış hızı sebebiyle her an her şey değişebiliyor. Benim tecrübelerime göre rahatlıkla şunu söyleyebilirim; internetten sipariş pazarına girmek isteyen yeni oyuncuların hedef kitlesinin bir an evvel karınlarındaki zil sesini gidermek isteyen kullanıcılar olduğunu göz ardı etmemeleri, karmaşık ve yoğun tasarımlar yerine sadelik ve fonksiyonelliği öne çıkaran projeler geliştirmeleridir.

Fırat D. : Bu işi başka ülkelerde mesela Türkiye'de de yapmayı düşünüyor musunuz?

Sencer Ö. : Kullanıcı ve restorant arasında servis sağlayan Clickformeal’in restorantlar cephesinde yaşayabileceklerini daha somut şekilde tecrübe edebilmek için yaklaşık 5 ay once gelen bir teklifi de değerlendirerek şu anda restorant işletmeciliğine soyundum. Bu süreç içerisinde tanıştığımız Birleşik Arap Emirlikleri’nde online yemek sipariş sitesi yapmak isteyen bir yatırımcı ile görüşmekteyiz ancak henüz kesin birşey yok. Sonucu zaman gösterecek.

Fırat D. : Türk girişimcilerinin Umman'a adım atmasını tavsiye eder misiniz?

Sencer Ö. : Rahatlıkla diyebilirim ki Umman bir girişimci için “meydan okuma  (challenge)” dolu bir ülke. Clickformeal’e kadar gerçek anlamda profesyonel bakış açısı ile hizmet veren bir başka e-ticaret sitesi yoktu. Bazı ufak tefek girişimler var ama tasarımdan tutun kullanılabilirliğe kadar çok kötü durumdalar.

Diğer yandan bazı ülke kanunları sebebiyle bir girişimciyi çok zorlayacak noktaları da yok değil. Ben bir girişimci olarak, bir girişimcinin başına gelebilecek çok sayıda zorluğa göğüs gerdim ve halen de devam ediyorum. Bu da işin en zevkli kısmı oluyor zaten. Umman’daki 7. Senesine giren bir girişimci olarak Umman pazarına ilgi duyan herkese her konuda seve seve destek olmak isterim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.