x

Kartpostallar AktifBank’ın girişimiyle sosyalleşiyor: SosyalPosta.com

SosyalPostaEn son ne zaman bir kartpostal aldınız veya gönderdiniz? Büyük ihtimalle anımsamakta aradan geçen uzun yıllar sebebiyle benim gibi zorlanıyorsunuz.

Web 2.0’ın ilk döneminde çok sayıda farklı uygulamayla tekrar popüler olan kartpostal olayına sosyal öğe katan yeni bir internet girişimi açıldı. SosyalPosta.com adresinde yayınına başlayan girişim sayesinde artık kendi sosyal kartpostallarınızı istediğiniz an internet üzerinden göndermeniz mümkün olacak.

SosyalPosta, AktifBank tarafından ‘yeni nesil kartpostal gönderme servisi’ olmak üzere kurulmuş bir girişim ve Useful İş Geliştirme Ajansı bu projede görev almış. SosyalPosta ile sadece 1 Türk Lira’sı karşılığında Türkiye’nin istediğiniz yerine PTT güvencesiyle kartpostallar gönderebiliyorsunuz.

Kartpostalları sosyalleştirilen yanı ise, tamamen size odaklı olması. Facebook ya da Instagram hesabınızı SosyalPosta.com’a bağlayarak, burada kendi çektiğiniz fotoğrafları kartpostalların üzerine bastırabiliyor, ya da yine kendi çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınızdan yükleyerek sevdiklerinize kendi çektiğiniz fotoğrafları, dilediğiniz mesajla gönderebiliyorsunuz.

SosyalPosta’da kendi hesaplarınızdan aktaracağınız fotoğrafların yanı sıra, hazır tebrik ve kutlama kartpostallarını da sevdiklerinize göndermek için kullanabiliyorsunuz.

Kartpostallarınızı 3 kısa adımda oluşturabiliyorsunuz. Yani sipariş vermek oldukça basit ve hızlı. Bir e-ticaret sitesi için oldukça önemli olan bu konu, SosyalPosta‘da başarılı kurgulanmış. Zahmetsizce siparişinizi verebiliyorsunuz. Bununla birlikte PTT ortaklığının katkısının da ekonomik fiyatlandırmaya etki etmiş olduğunu düşünüyorum. Sadece 1 TL karşılığında Türkiye’nin dilediğiniz bölgesine kartpostal gönderebiliyorsunuz.

Yorumlar (10)

 1. Zeliha Güler |

  peki buna neden para ödeyeyim kısmını anlamadım?

  Cevapla
 2. Bence, çok başarılı bir girişim. hep derler ya, ben düşünmüştüm diye :)) işte öyle bir girişim olmuş. Eğer ödeme kanallarını genişletebilirlerse daha başarılı olucaktır.

  Cevapla
 3. mert meriç |

  fiyatı böyle olduğu sürece çokça kullanacağıma eminim.

  Cevapla
 4. Fiyat olarak çok uygun bence çok başarılı olur. Bir de mobil uygulamayı çıkarırlarsa çok daha güzel olur. Düşünsenize fotoğrafı çek anında kartpostal yolla.

  Cevapla
 5. Şahsen, tebrik edilesi bir girişim olduğunu düşünüyorum. 1 TL karşılığında böyle bir hizmet alabiliyor olmak internet kullanıcıları için güzel bir avantaj.

  Tek merak ettiğim nokta, bu girişimin nasıl para kazanıp, nasıl ayakta kalacağı. Bir başka deyişle gelir modeli.

  1 TL’den KDV, kurumlar vergisi, kargo masrafı, kağıt masrafı, mürekkep masrafı vs. çıkınca geriye ne kalacak?

  Kartpostalların arkasına reklam mı alacaklar? Ya da kartpostalla birlikte herhangi bir ürünün tanıtım broşürü mü gönderilecek?

  Bilen biri bu konu da beni aydınlatabilirse sevinirim.

  Cevapla
  • Yazıyı tekrardan okudum da, anladığım kadarıyla bu projenin gelir üretme gibi bir kaygısı yok. Zira PTT ve Aktifbank başrollerde.

   Sorumu geri alıyorum.

   Cevapla
   • İlerleyen günlerde illaki reklam almak yada yanına reklam eklemek gibi seçenekler illaki olacaktır. PTT ortaklığı ne kadar maliyeti düşürse de karlılık için yeni gelir modelleri bulacaklardır.

 6. Ingiltere’de bu isi yapan firma: moonpig.com. Gecen yillarda £30milyon karsiligi satilmis, sahibini zengin etmis bir fikir. Yalniz, Ingiliz’lerde cok yaygin bir kartpostal gonderme aliskanligi var. Turkiye’de bu aliskanlik artik hemen hemen hic yok gibi. Ilerideki zamanlarda ne olacagini gorecegiz.

  Cevapla
 7. Dayanamayıp kendime 1 tanem gönderdim benden kestiği para 1 lira bunun içerisinde bamka komisyonu var, baskı maliyetleri var, zarflama maliyetleri var hepsini geçtim üzerindeki posta damgasında 1.1 lira yazıyor bu sadece posta ücreti çok karlı bir iş 🙂

  Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *