İnternetten yapılan kartlı işlemler Ocak ayında rekor kırdı
E-Ticaret

İnternetten yapılan kartlı işlemler Ocak ayında rekor kırdı

e-ticaret-2012-ekim-bkm 2023 yılında Türkiye'de internetten yapılan kartlı ödemelerin 316 milyar TL'ye ulaşması hedeflenirken, 2013 yılının ilk ayında rekor geldi. Ocak ayında Türkiye'deki internetten yapılan ödemelerin hem işlem tutarı hem de işlem adedi gelmiş geçmiş en yüksek seviyesine ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi'nden açıklanan verilere göre 2013 yılı Ocak ayında Türkiye'deki internetten yapılan kartlı ödemelerin işlem tutarı 3.3 milyar TL'ye ulaştı. Bu rakam ile beraber internetten yapılan kartlı ödemelerin işlem tutarı, tüm dönemlerin en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

2012 yılı Aralık ayında 2.8 milyar TL'ye ulaşan internetten yapılan kartlı ödemelerin işlem tutarı, geçen sene Ocak ayında 2.6 milyar TL civarındaydı. 2013 yılı Ocak ayındaki elde edilen rakamlar, geçen sene aynı döneme göre yüzde 28 büyüme kaydederken, 2012 yılı Aralık ayına göre yüzde 19 yükseliş gösterdi.

2013-ocak-internetten-yapilan-kartli-odemeler-islem-tutari

İşlem adedi geçen seneye göre yüzde 22 arttı

Söz konusu dönemde rekor gelen kalemlerden bir diğeriyse internetten yapılan kartlı ödemelerin işlem adedi oldu. Paylaşılan rakamlara göre 2013 yılı Ocak ayında 17.5 milyon adet işlem kartlarla internetten yapıldı. Bu rakam, geçen sene aynı dönemde 14.4 milyon adet iken, 2012 Aralık ayında 16.9 milyon adet civarındaydı.

Ocak 2013 yılında gerçekleşen işlem adedini geçen dönemlere kıyasladığımızda, geçen sene aynı aya göre yüzde 22, 2012 yılı Aralık ayına göreyse yüzde 4 büyüme gerçekleştiğini paylaşalım.

2013-ocak-internetten-yapilan-kartli-odemeler-islem-adedi

İşlem başına düşen tutar 192 TL

Açıklanan verilere göre 2013 yılı Ocak ayındaki işlem başına düşen tutar 192 TL olarak görülüyor. Bu rakamın 2012 yılı ortalamasının üzerinde olduğunu belirtelim. 2012 yılı ortalamasına göre işlem başına düşen tutar 174 TL olarak açıklanmıştı.

Webrazzi E-Ticaret'13'te konuşma yapan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, hedefin 2023 yılında internetten yapılan kartlı ödemelerin 316 milyar TL'ye ulaşması olarak açıklamıştı. 2015 tahmini ise 62 milyar TL.

Öte yandan Soner Canko'nun paylaştıklarına göre 2012 yılında gerçekleşen 31 milyar TL'lik internetten yapılan kartlı ödemeler için MO/TO yani 'mail order' ve 'telephone order' verileri bulunuyor. MO/TO'nun ayrıştırılarak elde edilen verilere göre 2012 yılındaki e-ticaret hacmi 10 milyar TL'nin üzerinde. Bu verilere uçak biletlerinin dahil olduğunu paylaşalım.

Her ne kadar paylaşılan verilere MO/TO rakamları dahil olsa  da e-ticaret verileri önemli bir paya sahip. Söz konusu rekorların e-ticaret sektörü içinde geçerli olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Gelecek senelerdeki e-ticaret ve internetten yapılan kartlı ödemeler konusundaki hedeflere bakınca rekorların süreceğini düşünüyoruz.

Rakamlarla 2013 yılı Ocak ayı internetten yapılan kartlı ödemeler

 • İşlem tutarı 3.3 milyar TL'ye ulaştı.
 • İşlem adedi 17.5 milyonu geçti.
 • İşlem başına düşen tutar 194 TL olarak açıklandı.
 • 2012 Ocak ayına göre işlem tutarı yüzde 28 arttı.
 • Geçen sene aynı döneme göre işlem adedi yüzde 22 yükseldi.
Yorumlar (6)
 1. İşlem başına düşen tutar 194 TL olarak açıklandı.

  -- biraz fazla değilmi bu rakam?

 2. bende çok fazla yüklendim... borca batmış durumdayım:(

 3. Burak Uysal Burak Uysal

  Bu rakamlar demek oluyor ki 2013 verileri, girişimciler için ayrıyeten bir kapı açtı biz girişimciler e-ticaret sektörüne yöneleceğiz.

 4. Konteynerler Konteynerler

  Bankaların da sanal kredi kartı gibi güvenlik konusunda insanların kafasındaki bazı endişeleri kaldırmasının da bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. Şayet ben internette alış veriş yaparken zaman sınırlı olarak sanal kredi kartını kullanıyorum.

 5. Ocak ayındaki işlemlerin sayıca ve miktarca fazla olmasında MTV ödemelerinin de online yapılması var. Bankalar da dahil olmak üzere pek çok kurum bunun internetten ödenebileceği ile ilgili kullanıcılara çeşitli kanallardan sürekli bilgi verdi. Türkiye'de kayıtlı araç sayısı ve MTV'lerin hatrı sayılır ücrette olması da bu verileri yanıltabilir. Bugün 1-3 yaşında en düşük motorlu araç için yılda 300 küsür USD ödeme yapılıyor.

  Devlet kurumlarına yapılan ödemeler hariç bir rapor yayımlanmıyor mu? O zaman daha şeffaf ve reel bir e-ticaret hacmi ölçülebilir. Yazıda MO/TO verilerinden bahsedilmişken, devlet kurumlarına yapılan ödemelerden bahsedilmesi de gerekirdi.

  A.

 6. Kanal D İzle Kanal D İzle

  bende sık kullanıyorum kredi kartını özellikle 3D secure olanlar bizim için daha güvenli hale geliyo

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri