New York'un tweet bazlı dil haritası yayınlandı: Türkler nerede?
Lokasyon Bazlı Servisler

New York'un tweet bazlı dil haritası yayınlandı: Türkler nerede?

New York'taki Twitter kullanıcıları hangi dilleri kullanıyor hiç merak ettiniz mi?

Siz merak etmemiş olsanız bile konum bazlı veri analizi yapan TrendsMap,  Ocak 2010 ile Şubat 2013 tarihlerinde, New York'tan atılmış olan -konum bildiriminin yapıldığı- tam 8,5 milyon tweet'in verisini inceleyerek bir dil haritası çıkarttı.

Atılan 8,5 milyon tweet'in tam 8 milyonu İngilizce. İngilizce'yi takip eden dil ise New York'ta İspanyolca. İspanyolca tam 228 bin tweet atılmış. Türkçe atılan tweet'ler ise yedinci sırada.

Bu tarz konum bazlı tweet'lerde kullanılan diller, reklam hedeflemeleri için de markalara çok değerli veriler sağlıyor. Mesela Türklerin en çok tweet attığı bölgelerden biri Manhattan, diğeri ise Brooklyn.

Twitter NYC

Yukarıdaki haritada farklı dilleri temsil eden renklendirmelerde hangi dillerin çokça konuşulduğunu görebiliyorsunuz. Çok uluslu bir ülkede ve dünyanın başkenti sayılabilecek New York'da çok yüksek sayılarda olmasa da, Türkçe tweet'ler atılıyor. Portekizce, Japonca ve Rusça, yine yoğun kullanılan diller arasında.

Haritanın tamamını ny.spatial.ly adresinden detaylıca inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (2)
  1. Sezer Han Sezer Han

    Harita üzerinde Londra üzerinden incelendiğinde ise; 3. sırada görünüyor. Farklı dillerde ortalama 30.000 civarı twit atılırken Türkçe olarak 20.000 - 30.000 ortalama ile 3. sırada.. Bunun dışında İngilizce olarak twit sayısı 3.3 Milyon..

  2. Mustafa Bögün Mustafa Bögün

    Türkçe'nin tespitinde hangi algoritmayı kullandılar merak ediyorum. Özellikle farklı dillerde kelimelerin karıştırılma eğiliminde olduğu bu günlerde..