Google Glass: Okay Glass, seni biraz daha tanıyalım!
Teknoloji

Google Glass: Okay Glass, seni biraz daha tanıyalım!

Geçtiğimiz Ocak ayında Google Glass geliştiricileri çağırarak, Google Glass'ın yaklaştığını hissettirmişti.

Şimdi de Google, Glass'ın resmi web sitesi google.com/glass'ı yayına aldı. Yeni web sitesi ile birlikte yeni bir video ve Glass ile ilgili bazı detaylar yayınlandı.

Google Glass'ın bir anahtar kelimesi var; "Okay Glass". Yani bu kelime, Glass'ı kullanabilmenizi sağlıyor ve aktif hale getiriyor. Okay Glass dedikten sonra, Glass sesiniz üzerinden komut almaya başlıyor. Bu aşamada Glass'dan video ya da fotoğraf çekmesini, birilerine mesaj yazmayı ya da Hangouts yapmayı, yer ve yön tarifi almayı, sesli komutunuz sonrası size çeviri yapmasını talep edebiliyorsunuz.

Bu detayların yanı sıra, Google Glass'ın tamamen esnek, hafif ve materyal olarak güçlü bir yapıya sahip olduğu vurgulanmış. Yani Google Glass, bükülebilir bir yapıya sahip.

Google Glass'ın Renk Seçenekleri
Google Glass'ın 5 farklı renk seçeneği olacak

Glass'ın beyni, akıllı gözlüğün sağ kısımda yer alan, kameranın ve ses algılayıcının da olduğu kısımda yer alacak. Bununla birlikte sağ tarafta gözlük camı dışında bir ekran daha var. Hemen aşağıdaki videoyu izlediğinizde dikkatinizi çekecek bu özellik aslında artırılmış gerçekliğin ta kendisi. 2011 yılında Webrazzi'de artırılmış gerçeklik yazısında da bahsettiğim, HUD (head-up display) teknolojisinin bir yansıması. Gözlükten bağımsız ve direkt olarak Google Glass'ın merkezine bağlı bu ekranda, Glass'ın size yansıttığı mesajları göreceksiniz.

Peki ya sizin Google Glass'ınız olsaydı?

Google Glass

Google Glass'ın ilk sahipleri de yaratıcılık açısından Google'ın seçtiği kişiler olacak. Google ilk etapta Glass'ı parlak fikri olan kullanıcıların keşfetmesini istiyorlar. Bu yüzden Google+ ve Twitter üzerinden bir #ifihadglass etiketi ile başvurabileceğiniz ve Glass'ınız olsaydı, onunla neler yapabileceğiniz ile ilgili fikirlerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Başvuru ile ilgili detayları bu adresten edinebilirsiniz.

Başvurular için son tarih 27 Şubat ve bu tarihten sonra, seçilen kullanıcılar Glass'ın Explorer Edition'ına sahip olabilecek. Bu ilk versiyon aslında Glass'ın bir beta versiyonu. Vergiler hariç 1500 dolarlık rakamı gözden çıkaran kullanıcılar Glass'ın ilk versiyonuna sahip olacak ve dünya üzerinde Google Glass'ı deneyen ilk kişiler olacak. Ancak bu özel şansa sahip kullanıcıların New York, San Francisco veya Los Angeles şehirlerinde olmaları gerekiyor.

Yorumlar (15)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Video çok saçma olmuş kafana kemara tak daha iyi.

  1. Sizin adınıza üzüldüm. O videodan böyle bir yorum çıkarmak...

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    İlk çıkan herşeyi tanıyan abartılı videolara göre daha çok fotograf ve videoya odaklanılmış. Bir çok kişi daha çok abartılı reklam ürünü olduğunun farkında. Gerçekte bu gözlükle gezmek o kadar da rahat olmayacak. Android telefonlarda da sesli arama var ancak toplum içinde kullanmak hala garip karşılanıyor. Google'ın bunları sorgulaması gerekir.

    Bu gözlükle gezmenin gerçek sebepleri ihtiyaçları olması gerekiyor. Fotograf video ve yön bulmanın dışında kafanda bu şeyi taşımayı göze alıyorsan daha büyük bir ihityaca yada kilit bir soruna çözüm bulması gerekiyor bence.

 2. Çok etkileyici işte budur demek istiyorum. Bizim ülkemizde sistem o kadar kötü ki eğitimde ezberden kurtulamıyoruz, at gibi sınavlarda yarıştırılıyoruz, istemediğimiz bölümlerde maaş garantisi için okuyup istemediğimiz işlerde çalışıyoruz. İstemediğimiz sosyal bir hayatı zorla yaşayıp gidiyoruz. Bu süreçtede yaratıcılık kelimesi ile hayatımızın çok az döneminde karşılaşabiliyoruz karşılaşanlarıda kısıtlıyoruz aramızdan birkaçı şanslı bir şekilde yurtdışına gidip bunu değerlendirebiliyor geriye kalan büyük bir çoğunluk sistemin küçük çarkları olarak kalıyor.

  Halbuki yıkılmış bir imparatorluktan büyük bir cumhuriyet yaratan ataların çocukları olarak dünyayı değiştirecek teknolojiler çıkartabilmek bizim için zor olmamalı.

  1. Onur Bey

   Şikayet etmenin anlamı yok. Tüm imkansızlıklara rağmen birşeyler yaratabilirsiniz. Elbette imkan ve ortam sağlanması önemlidir ama emin olun imkansızlıklardan imkan yaratmak daha değerli bir başarıdır.

   Webrazzi bile yazdığım yorumları yayınlayamazken bu haberleri görüp iç çekmenizin çok bir anlamı yok.

   1. Merhaba,

    "Şikayet etmenin anlamı yok" lafıda sadece bizim ülkemizde var maalesef.. Şikayet etmenin neden anlamı olmasın? Bir tepki var ve bunu dile getiriyorum bu kadar basit. Ayrıca tüm imkansızlıklara rağmen tabi ki bir şey yaratılabilir Türkiye'de yapılanlar buna güzel örnek. Ama imkan yaratıldığı zaman, yaratıcı ve teşvik edici bir ortam yaratıldığı zaman işte böyle dünyayı değiştiren projeler ortaya çıkıyor benim asıl tepkim buna. Biz kimseden daha az zeki yada daha az çalışkan bir millet değiliz ama yıllardır hep engelleniyoruz hissetirilmeden. Ayrıca başarının daha değerlisi daha değersizi de olmaz başarı başarıdır.

   2. bence onur bey haklı.

 3. Ürün satanlar içinde bir nimet. Ürün inceleme videoları çekilebilir. Fikrimi post edebilirsiniz :)

 4. iphone için devrim diyenler bunun için ne diyecek acaba?

 5. Oktay Yılbırt Oktay Yılbırt

  Berbat bir ürün video veya fotoğraf çekmek için neden gözlük takayım,? Başka yapacak bişiy bulamamışlarmı?

  Saçmalıktan öteye geçemez,.

  Bahtı açık olsun ;))

 6. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Bu ürün iPhone kadar çok patırdı kopartacak. Tabi bunu kullanıcı olarak demiyorum, muhtemelen yine bu ürün üzerine bir sürü uygulama yazacağız. Beni heyecanlandıran kısmı bu asıl. Ben pek çok farklı sektörde çok şık çözümler üretileceğini düşünüyorum.

 7. Rahmi Şener Rahmi Şener

  Radyasyonu sürekli beyinden yemek.

 8. Teknolojinin bir "tık" ilerlediğinin göstergesidir bu. Ancak Google satış politikasını Nexus cihazlarında ki gibi uygularsa, bu proje bir Türk projesi gibi kalabilir.

  Tasarım ve mühendislik harika. Yalnız cam ve kameranın olduğu kısım biraz kalın olmuş. Ortaya böyle bir ürün çıkınca haliyle insan mükemmel olmasını istiyor. Ayrıca o bölümün ince olması, ürüne olan ilgiyi çok daha artırır.

  Bir diğer nokta da sağlık. Cihaz tamamen internete bağımlı. Sokakta fotoğrafı çekip paylaşabilmek için mobil internet lazım. Telefonla uzun süre konuşunca bile kafamda etkilerini hissederken, sürekli mobilden internete bağlı bir cihaz pek akıl karı değil. Bu kısmın da geliştirilmesi lazım.

 9. Annemi duyar gibiyim, "oglum kullanmadigin zaman cikar sunu kafandan"

 10. bazi okullarda tablet veriyorlar ya, bu alet once ogrenciler sonra insanlar arasinda bilgiye erisim kolayligi acisindan buyuk bir fark yaratacak. hormonlu bir video kamera olarak goren arkadaslar birkac yila kadar kendi sozlerine vaktiyle interneti gelip gecici heves olarak goren bill gates'e guldugumuz gibi gulecekler.