Sosyal bir trafik ve navigasyon uygulaması: Waze

Sosyal bir trafik ve navigasyon uygulaması: Waze

Şimdi size tanıtacağımız uygulama özellikle trafikte zaman kaybetmekten bıkıp usanan tüm sürücülerin, özellikle de İstanbulluların çok hoşuna gidecek.

Waze, ücretsiz ve sosyal bir trafik durumu/navigasyon uygulaması. Uygulamanın sosyal olması, trafikteki arkadaşlarınızın trafik durumu ile ilgili güncellemelerini almanızı sağlıyor.

Waze'i iOS ya da Android yüklü telefonunuza yükledikten sonra GPS olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Waze'de navigasyon kullanırken gideceğiniz mekanları Google, Bing ya da foursquare'den aratabiliyorsunuz.

Kısaca hikayesinden bahsetmek gerekirse Waze fikri Tel Aviv Üniversitesi'nde okuyan bir yazılım mühendisi Ehud Shabtai tarafından ortaya çıkartılıyor. Öncelerde açık kaynak harita uygulaması düşüncesi, Mart 2008'de Ehud Shabtai, Uri Levine ve Amir Shinar ile bir araya gelmesi ile Waze'in resmi olarak kurulmasıyla sonuçlanıyor.

Waze

Takvimler Kasım 2012'yi gösterdiğinde tam 30 milyon kullanıcıyı devirmiş olan Waze, bizimle iletişime geçti ve Türkiye'de de büyümeyi istediklerini anlattı. Şu an tüm dünyada 36 milyondan fazla kullanıcıları var. Uygulamayı İstanbul'da açtığımızda pek çok ana yolu gösteriyor fakat bazı ara yollar için raporlama yapmak gerekebiliyor. Bu içerik de kullanıcılar tarafından oluşturuluyor. Yani kısacası ne kadar çok kullanıcı olursa, Waze'in de kalitesi o kadar artıyor.

Uygulamayı, Facebook hesabınızla bağlayarak Facebook'taki arkadaşlarınızın trafikte hangi noktada seyrettiklerini de görebiliyorsunuz. Bununla birlikte, kullanıcılar yol durumunu da raporlayabiliyor. Mesela bir yolda kaza olmuş ve arkadaşınız trafikte kalmış. Bunu Waze'e bildirdiğinde, siz bu durumu fark edip hemen başka bir yola sapabiliyorsunuz. Aynı şekilde yolda polisleri, radarları ya da kazaları da aynı uygulama üzerinden bildirebiliyorsunuz.

Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu buradan indirebileceğiniz Waze'in kısa bir tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Keyifli yolculuklar!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.