Gülfem Toygar ile e-ticarette lojistik, tedarik ve müşteri memnuniyetini konuştuk

Gülfem Toygar ile e-ticarette lojistik, tedarik ve müşteri memnuniyetini konuştuk

Türkiye'de e-ticaret sektörünü gün boyu ele aldığımız Webrazzi E-Ticaret’13 Konferansı'nda tahmin edebileceğiniz gibi birbirinden farklı konular konuşuluyor. Yalnızca finansal rakamlar, ödeme sistemleri ve yatırım başlıklarları değil; e-ticaretin lojistik ve tedarik boyutu da kuşkusuz son derece önemli.

Biz de Otto Group Türkiye Genel Müdürü Gülfem Toygar ile lojistik, tedarik ve müşteri hizmetleri gibi detayları; "E-Ticaret'in hassas noktaları" başlıklı bir sunumda konuştuk. Bu arada, Otto Group'un Türkiye'de hizmet veren lojistik ayağı Ogli Platform'u ve Otto Group'un global duruşunu da düşünecek olursak bu konuları konuşacak en doğru kişilerden biri de Gülfem Toygar olsa gerek. :)

Gülfem Toygar konuşmasının hemen başında müşteri memnuniyeti ve lojistik konularının altını çizerek, "Müşteriye doğru ulaşamadığın ve iyi bir deneyim yaşatamadığın sürece arka taraftaki başarıların hiçbir anlamı kalmıyor." dedi. Toygar ayrıca müşteri memnuniyeti konusunda "Müşteriyi ne kadar mutlu edersen et yaptığın bir hatayı yıllarca silemezsin. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti ve müşteriye yaşatılan deneyim hayati önem taşıyor." cümlesini sarf etti.

Lojistiğin önünün Türkiye'de son derece açık olduğunu belirten Toygar, bu konuda Ogli Platform'un geleceğini çok parlak gördüklerini söyledi. Bu arada şu an Ogli Platform'u kullanan Limango haricinde 8-9 tane daha marka varmış. Toygar'ın öne çıkardığı bir diğer noktaysa stok maliyeti ve stoklu çalışma konusu oldu. Bu konuda Amazon örneğini veren Togyar, "Amazon'un bu derece büyümesinin önemli sebeplerinden biri de hem kendi hem de teradikçilerinin stoklarını kullanması" dedi.

Arda Kutsal ise geçtiğimiz aylarda yazdığı yazıdan alıntı yaparak, "Artık insanların önceliği fiyattan yavaş yavaş başka noktalara kayıyor. Örneğin cep telefonu satın alırken fiyat kadar ürünün ne zaman ve ne şekilde geleceği de önemli." sözlerine Gülfem Toygar da kesinlikle katıldığını dile getirdi.

Diğer yandan Gülfem Toygar'ın verdiği rakamlara göre Limango'nun müşterilerine gönderdiği maillerde açılma oranı yüzde 5 ile 10 arasındaymış. Toygar, aynı rakamın 2 sene önce çok çok daha yukarı seviyelerde olduğunu söyledi. Ayrıca Toygar, Limango'nun bu noktada çeşitli araçlar kullanarak günümüzde mail yollarken hedefleme yaptığının altını çizdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.