Türkiye'deki akıllı telefon aktivasyonu son bir yılda yüzde 247 büyüdü
Mobil

Türkiye'deki akıllı telefon aktivasyonu son bir yılda yüzde 247 büyüdü

Türkiye'nin internet ve teknoloji konusunda hızla büyüyen ülkeler arasında ismini yazdırdığı hemen hemen her araştırmanın sonucunda görünen bir gerçek. Son yapılan araştırmalar, Türkiye'nin akıllı telefon konusunda hızla büyüyen ülkeler arasına girdiğini gösteriyor.

Flurry'nin gerçekleştirdiği araştırma Türkiye'deki Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonların aktivasyonu, 2012 yılı Ocak ayı ile 2013 yılı Ocak ayı arasında yüzde 247 büyüme gösterdi. Bu büyüme oranıyla beraber Türkiye akıllı telefon aktivasyonu artışı bakımında dünya sıralamasında ilk üçe girmiş durumda. Listenin ilk iki sırasında ise yüzde 278 ile Kolombiya ve  yüzde 266 büyümeyle Vietnam bulunuyor.

Akıllı telefon pazarının yeni lideri Çin oldu

Araştırmada küresel çaptaki akıllı telefon pazarı da paylaşıldı ve Çin ilk kez akıllı telefon sayısı bakımından ABD'yi geride bıraktı. 2013 yılı Şubat ayı itibariyle Çin'deki Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonların sayısı 246 milyon adede ulaştı. Açıklanan bu rakamla beraber akıllı telefon sayısı konusunda lider olan ABD liderlik koltuğundan oldu. Şubat ayı itibariyle ABD'deki Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon sayısının 222 milyon adet olduğunu belirtelim.

turkiye-akilli-telefon-pazari-2013-tablo

Çin'de 1.5 ayda 16 milyon akıllı telefon aktif edildi

Çin akıllı telefon sayısı konusundaki en fazla ivmeyi 2013 yılı başında kazandı. Yaklaşık 1.5 ay önce ülkedeki akıllı telefon sayısı 230 milyon civarındayken, aradan geçen 45 günlük zaman zarfında 16 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşti. Çin'in geçen geçen seneden bu yana büyüme oranı yüzde 209 olarak belirtilirken, söz konusu dönemde 71 milyon adet akıllı telefon aktivasyonu gerçekleşti.

Türkiye'nin akıllı telefon sayısındaki büyümesi bakımımında üst sıralara ismini yazdırması, cihazların yanı sıra Türkiye uygulama pazarı bakımından da önemli bir veri. Paylaşılan bu büyüme rakamlarıyla beraber Türkiye'deki uygulama pazarının hızla büyüme yakalayacağını tahmin etmek çok güç değil.

Yorumlar (3)
  1. Blog Sitesi Blog Sitesi

    Teknoloji geliştikçe Telefon operetörleri zarara uğramakta. Sms olayını sosyal ağlar bitirdi, Akıllı telefonlarda internetin gün geçtikçe daha çok yayılmasıyla telefon görüşmeleride bedavaya gelmektedir. Buda insanlar için iyi ama telefon operotorleri için kötü bir haber. Özellikle yurt dışında bulunan insanlar görüşmek için akıllı telefon vazgeçilmezler arasında yerini almakta.

    1. Operatörler de internete yatırım yapmalılar :)

    2. Barış Barış

      oparetörler zarara uğramıyor , hatta kara geçiyor bile olabilir. sms paketi satmıyor olabilir ama onun yerine daha pahalı olan internet paketlerini satıyor. internetin gelişmesi daha da işlerine geliyor.