O halde girişimci olmak istiyor musunuz? Sakın yapmayın
Arama
Genel

O halde girişimci olmak istiyor musunuz? Sakın yapmayın

Konuk yazarımız Phil Libin, Silikon Vadisi’ndeki yazılım şirketi Evernote‘un kurucu ortağı ve CEO’sudur. @PLibin 

Phil_Libin_Evernote_05-hiKendi şirketinizi kurmayın. Size verebileceğin en iyi tavsiye bu.

En azından sizi fazla tanımadan verebileceğim en iyi tavsiye bu. Sizi fazla tanımıyorum, o nedenle sizin de birçok insanla benzer nedenlerden dolayı girişimci olmak istediğinizi tahmin ediyorum. Aynı yanlış nedenlerle…

Kendi işinizi yapmaya girişmek için o kadar çok yanlış neden var ki… En tepedeki üç nedeni sıralayalım:

1) Para kazanmak

Ne şekilde hesapladığınıza bağlı olarak, yeni şirketlerin % 95 ila %99’u batıyor. Başarılı olanlar dahi nadiren kurucularına büyük finansal ödüller getiriyor. Genel anlamda akıllı, yetenekli ve enerjik bir insansanız (ki bu makaleyi okuyorsanız öylesiniz demektir) ve yaşam boyu gelirinizi olabilecek en yüksek düzeye artırmak istiyorsanız, bir şirket kurmak bunu yapmanın en etkisiz yolu. Onun yerine düzenli, iyi maaşlı bir işe girin ve çıkmayın. Bankacı, avukat ya da uzman doktor olun. Yaşadığınız ülkede hangi iş iyi kazanç getiriyorsa o işi yapın. Ya da, daha da iyisi, ailenizden size yüklü bir miras kalsın. En iyi plan herhalde bu.

Kendi şirketinizi kuracaksanız yaşayacağınız en olası durum şu: Üç ila yedi yıl çok yoğun çalışacaksınız, o süre zarfında iki yakanızı bir araya getirecek kadar parayı zar zor kazanacaksınız, sonra ya yorulduğunuz için ya da dünya değiştiği ve iş modeliniz artık sürdürülemez olduğu için şirketi kapatacaksınız. Yıllar boyu kazandığınız hatırı sayılır bir parayı da heba etmiş olacaksınız, üstelik büyük bir şirkette çalışmaya geri dönecek olursanız kariyer terfi basamaklarına yıllarca geriden adım atmış olacaksınız. Bu da olabilecek en kötü senaryodan iyi bir ihtimal.

Elbette kayda değer pek çok istisna var, yok değil! Kendi şirketini kurup tonlarca para kazanan birçok isim var. Bill Gates, Steve Jobs, Hiroshi Mikatani ve, şey, Ronald McDonald (gerçek ismi değil)… Bir sürü zengin girişimci var. Piyangoyu kazanan bir sürü insan da var. Ama kazanamayanların sayısı çok daha fazla. Üstelik girişimci olmak piyango bileti almaktan çok daha zahmetli bir iş.

Girişimci olmak para kazanmanın iyi bir yolu diye düşünüyorsanız, demek ki matematiğiniz kötü. Dipnot: Başarılı bir girişimci olmak için matematiğinizin epey iyi olması lazım, işte şimdiden iki darbe yediniz bile.

2) Güç sahibi olmak

Bir şirket kurmak, CEO olmak, saygı ve otorite kazanmanın iyi bir yolu gibi düşünebilirsiniz. Ne de olsa geleneksel şirketlerin organizasyon şeması belli: En tepeye tünemiş olan CEO’dan aşağıya doğru ilerleyen bir astlar piramidi. Kendi şirketinizi kurunca işler öyle yürümüyor.

Bir start-up şirkette CEO’ysanız, sanki herkes sizin patronunuzmuş gibi hissediyorsunuz. Tüm çalışanlarınız patronunuz. Müşterileriniz, yatırımcılarınız, hatta medya bile patronunuz. Hayatım boyunca Evernote’ta çalıştığım kadar çok kişi için çalışmadım. Şöhret ya da prestij de beklemeyin; çok az istisna hariç bir girişimcinin hayatı son derece mütevazıdır.

3) Daha fazla boş vakit

Kendi programlarını kendileri belirlemek ve daha fazla boş vakte kavuşmak için kendi şirketini kurmak istediğini söyleyenler oldu. Bu konuda çok söz söylemeye gerek yok: Kendi şirketinizin CEO’su olduğunuzda çok esnek bir programınız olması gerekiyor; öyle esnek ki günün istediğiniz herhangi bir yirmi saatinde çalışabilin… Ailenizle daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız, girişimcilik yolu izlenecek bir yol değil.

Bu yüzden, girişimci olmak istemenin pek çok yanlış nedeni var. Bence sadece tek bir iyi neden var. Bunun ne olduğunu zaten biliyorsunuz:

Dünyayı Değiştirmek

Dünyayı değiştirmek için girişimci olmanız gerekmiyor! Büyük bir sanatçı, yazar, müzisyen, bilim insanı ya da politikacı olabilirsiniz. Ben bunların hiçbiri olamadım tabii, çünkü yeteneğim yok. Yine de bir etki yaratmak istedim. Küçük çapta da olsa, içinde yaşadığım dünyanın beni fark etmesini istedim. Geriye kalan tek yol girişimci olmaktı, hem de iyi bir girişimci olmaya çalışmaktı.

Girişimci olmayı deneyip denememeniz gerektiğine şu basit deneyi yaparak karar verin: Diyelim ki size, şirketinizi kurduğunuzda %100 garantili neler olup biteceğini şöyle izah ettim: Bir kere on yıl boyunca her gün bu fikir üzerinde çalışmanız gerekecek. Hiç çalışmadığınız kadar çok çalışacaksınız. Fikriniz başarıya ulaşacak! Milyonlarca insan ürününüzü kullanacak ve dünya bu sayede biraz daha iyi bir yer olacak. Ancak bir dizi pürüzden ötürü bu şirketten bir kuruş para kazanamayacaksınız. On yıl sırtınızdan ter damlayarak çalıştıktan sonra bunun karşılığında  cebinize tek kuruş girmeyecek. Garanti ediyorum. Hala şirketi kurar mıydınız?

Cevabınız, “tabii ki hayır” ise tebrikler! Aklı başında, makul bir insansınız demektir; işinize devam edip, başarılı olup girişimcilik yoluna hiç girmemenizi tavsiye ederim.

Cevabınız “evet”se…

Cevabınız “evet”se önünüzde epey zorlu bir yol var demektir. Kötü haber, başarısız olacağınız neredeyse kesin. İyi haber, başarısız olmak sizi korkutmuyorsa ve doğru nedenle şirket kurmak istiyorsanız tarihte bundan daha iyi bir zaman olmadı. Bugün girişimciler için geçmişte var olmayan inanılmaz fırsatlar mevcut. Ayrıca başarı şansınızı artırmak için yapabileceğimiz pek çok şey var. Ben bunlardan birkaçını öğrendim ve önümüzdeki birkaç ay içinde bazılarını bu köşede sizlerle paylaşmayı umuyorum. Ayrıca okurlarımdan da birkaç şey öğrenmeyi umuyorum.

Öyleyse, başta sorduğunuz soruya geri dönelim: Ben ve şirketin benim dışımdaki kurucuları işi ilk kurduğumuzda ne yapacağımıza dair bana ne kadar güven duyuyorlardı? Fazla değil. Ama yine de bunu yapmak istediğimizden ne kadar emindik? %100. Biz başarısızlığa hazırdık.

Siz hazır mısınız?

Yorumları GösterYorumlar Gizle (79)
 1. Kemal İbrahimoğlu dedi ki:

  Şimdiye kadar Webrazzi’de okuduğum en iyi yazı. Evernote CEO’sunun Türkiye’ye gösterdiği önem de takdir edilesi.

  1. mahmut abi dedi ki:

   bana içerik itibariyle çok anlamsız geldi. bu CEO arkadaşımızın girişimci falan olmadığını düşünüyorum. kendi duyduğu kaygıları bir şekilde başarılı olup da mikrofon uzatılınca sıralamış ama girişimcilik nedir bihaber olduğunu düşünüyorum. girişimcilik bence kendine bir şeyi dert edinip ona tutkuyla sarılmaktır. batmayı çıkmayı hesabı kitabı parayı düşünmezsin. bunları düşünmeye başladığın noktada yönetici olursun. kendi girişiminin artık bir çalışanı olursun ondan sonra bu yukarıdaki maddeler belki devreye girer ama zaten sen girişimcilik özelliğini kaybetmişsindir. senin o dert edindiğin tutkun zaten bir yöne gidiyorsa etrafında bir anda batmayı çıkmayı verimliliği şunu bunu hesaplayıp duran insanlar belirir. sen de bunların içinden seçimler yaparsın bu seçimler de seni yönetici yapar. işte bu noktada girişimci tamamen uzaklaşıp yeni dertlere doğru devam etmelidir. ben gözlemlediğim ve haberdar olabildiğim anlamda steve jobs ı buna benzetiyorum ve onun gerçek bir girişimci olduğunu düşünüyorum. yukarıda konuşan CEO arkadaş bir yerlerde herhalde yönetici olarak çalışırken daha sonra kendi işinin başına yönetici olmuş olayı bu gibi geldi bana..

   1. fatih vural dedi ki:

    Aynı şeyleri söyledin. Aynı şeyleri söyleyerek muhalefet etmek de kabiliyet ister. Sende ışık var..

   2. Ahmet Tok dedi ki:

    mahmut abi nickli arkadasimizin soylediklerine kesinlikle katiliyorum. Ve sen Fatih Kural kardesim, sanirim hayatin sirf muhalefet etmek icin muhalefet etmekle geciyor.Yaziyla ilgili konusacak pek bir sey bulamadin galiba. Neyse.

    Gelelim Phil Libin’in girisimcilik hakkindaki goruslerine. Bana gore yazdiklari, son derece lakayit, kustahca ben akilliyim siz degilsiniz dercesine. Webrazzi de bugune kadar okudugum icerik yonunden en dusuk yazi diyebilirim. Farklilik adina olaylari farkli kurgulayip satir aralarindan ders vermeye kalkip, bunu yaparken de kendisine fazlasiyla alayci bir uslup edinmis. 95% – 99% basarisiz oluyor demis. Bilimsel calismalarin ve arastirmalarin da 99% u basarisiz oluyor. Napalim? Insanlik olarak birakalim mi? Bir seyin 99% basarisizlikla sonuclaniyor olmasi yapilmamasini gerektirmez. Ayrica benim bircok tanidigim insan var is kurmus ve sonrasinda batmis. Hicbiri de hayallerinin pesinden kostugu icin pisman degil. Cok farkli dersler ediniyor insan. Hayat bizler icin bir deneyim yeriyse, kimsenin sen bunu yap, sen bunu yapma gibi bir uslupta olmasinin bi faydasini gormuyorum. Bunun yerine, yasadiklari zorluklari ve bunlarla nasil basa ciktigini anlatsaydi, tecrubelerini paylassaydi. Son olarak Phil arkadasimiza Henry Ford’un yasam hikayesini okumasini tavsiye ediyorum. O zaman gercekten rakamlarla iyi olmak gerektigini tekrardan dusunecek mi. Girisimcilik duygu isidir mantik isi degil. Yuregin varsa, yapmak icin can atiyorsan, yaparsin, parasal getiri basari icin tek kistas degil.

 2. çağrı dedi ki:

  yalan paran varsa girişimcisin paran yoksa değerin bile yok o kadar 😉

 3. Kemal Kaymak dedi ki:

  Söylediklerinin çoğuna katılmıyorum. Negatif ve itici bir konuşma yapmış.

 4. Burhan Karaca dedi ki:

  Girişimciliğin özü budur diyorum

 5. Burak Özkan dedi ki:

  Ağzına, yüreğine sağlık Phil Libin… Girişimcilik adı altında insanlara umut satanlar da bu yazıdan bir ders çıkartırlar…

  1. Cohn Gerry dedi ki:

   “Ağzına yüreğine sağlık” Popstar zamanlarından kalma bu yorumun modası hiç geçmeyecek anlaşılan.

 6. Hakan dedi ki:

  Bu yazı nedir şimdi? Hiçbir umut ışığı bırakmadan girişimciliği törpülemek üzerine bir yazı… Madem ki faydalı olmak istiyorsun, yapılmaması gerekenleri yazdıktan sonra yapılması gerekenleri de yazmalısın. Herkes otursun memur olsun o zaman. Evernote’un bilmemnesi, ondan daha mı iyi bileceksin denilebilir. Evernote’un bu aşamaya gelmesine kadar çok tecrübe edinilmiştir, çok zorluklardan geçilmiş olabilir ama bu kadar karamsar, bu kadar kırıcı bir yazı olamaz. Mantıksız!

  1. Tayfun Bacar dedi ki:

   Yazdıkları kesinlikle doğru, bende bu yolda çok insan gördüm hep hayal alemiyle girmiyorlar ilk zorlukta bırakıveriyorlar.
   ben 2005 de kurdum şirketimi (internet şirketi) yeri geldi eve giderken ekmek su alamadığım zamanlar oldu. eşim su almadın mı deyince “aaaa unutmuşum yarın alayım” diye kaç defa dödürdüm.
   Şimdiki duruma bakıyorum, işiğm büyüdü ama hala geleceğimin garantisi yok! işim çabuk kırılabilecek durumda bunu biliyorum. ama yine de devam…
   bunu okuduktan sonra yine yapacaksan o zaman yapmalısın bu işi, gerçek olan bu.

  2. semih dedi ki:

   Insanlarin duymak istediklerini soylemek kolay, önemlu olan gercekleri dile getirmek

 7. Tunç Yalçın dedi ki:

  Paranın tüm değer yargılarının üzerinde olduğu ve hüküm sürdüğü bir devirde, bankada parası olan herkes, herşey olabilir. Hepimizin şanssızlığı, böyle aşağılık bir dönemde yaşamak, bu rezil zamanın ruhunu sonuna kadar içimize çekmek…Temelde tüm bu saçmalıkların hangisine ihtiyacımız var?

 8. Mesut dedi ki:

  Şimdiye kadar okuduğum en gerçekçi ve en güzel yazılardan birisiydi. Fakat çağrı beyin yazdığı şeyide görmezlikten gelemem p.v=n.r.t yani paran varsa ne rahat. yoksa hakikaten dediği gibi on yıl sırtından ter akarak çalışırsın ulaştığın yer bazen başladığın yerle aynı hatta gerisi olabilir. O kadar çok başarılı hikayeler anlatılıyor ki sanırsınız fikri olan herkes işi kurup milyoner olmuş ama yazıdada belirtildiği üzere başarı şansı çok düşük.

 9. Ahmet çelik dedi ki:

  Adam haklı kurduk da ne oldu söylemiş olduğu senaryolar başıma aynen geldi. Düzenli bir iş rahat kafa ve sosyal yaşantı diyorum.

 10. Coskun dedi ki:

  Google, Microsoft, Yahoo, Myspace gibi şirketler varken Facebook nasıl bu kadar büyüdü? Daha da geriye gidelim, Microsoft, Yahoo, Ask.com varken Google nasıl büyüdü? Büyük annem gibi konuşmuş. Sakın yapma batarsın! Bu adamdan kimseye ilham kaynağı olmaz. Tamamen hayal kırıcı ve kısıtlayıcı bir yapıda. Gidin başkasının işiyle uğraşın, hayallerinizin peşinden gitmeyin diyor. Yol açacağına yolu tıkıyor. Yarısına kadar okudum dayanamadım bıraktım.

  1. Ahmet Öncel dedi ki:

   Tabii bir de bizlerin o facebook veya google’in arkasinda duran insanlarin, zeka, is bitiricilik, girisimcilik gibi meziyetlerine sahip olmamiz gerekiyor, bahcede bostan yetistirmek bile bir yetenek gerektiriyorsa, bahsettigin girisimler de ayrik otu olarak düz menzilde yetismedi herhalde!

  2. Tural dedi ki:

   Keşke sona kada okusaydın )

 11. Hakan YILMAZ dedi ki:

  Güzel yazı olmuş. Rakip olmak istemiyor 🙂 Tavsiyeler için teşekkürler.

 12. Bulent dedi ki:

  Gayet objektif ve bilgi verici bir makale olmuş. Bir site açıp voleyi vururuz diye düşünen gençlere açık ve net olarak girişimciliği açıklamış. Bravo!

 13. İlkerfevzi dedi ki:

  Başarılı ve samimi bir yazı. Baştan sona komplike. Ancak negatif yönler yani buz dağının altı 9 yaşındaki bir çocuğun korkuları olabilir.
  Matematik bilmeden yapmak için matematik bilen bir güvenilir ortak yeterli.
  Sermayeniz yoksa zaten girişimci olamazsınız.
  Riske değer mi değmez mi bunu size kimse ne öğretebilir ne de garanti verebilir.
  Fakat bir şeyler üretme duygusu olmadan yaşayamıyorsanız, anlayışlı bir karınız var ve çocuk planınız önümüzde 6-7 yıl için yoksa önünüzde bir engel yoktur.
  Sağlık vs… konu dahilinde.

  Sonuç itibariyle buz dağının heybeti için altındaki kazığa razı iseniz bence bir Evernote’da siz kurun.
  Herkes herşeyi satabilir, ancak üretim en güzel eserdir.

 14. Nurullah dedi ki:

  Dediği senaryoları yaşadım. Hemde 2008 senesinde 20 yasımda kurduğum firmamda. O zaman iddialı bir giriş yaptığımı kabul ediyorum, fakat eksik şuydu ki bilmediğim bir şehirde kimse tarafından tanınmıyordum. O yüzden çok uzun sürmedi bir sene sonra işyerini küçülttüm, küçüldükçe büyüdüm. Şuan hiç olmadığım kadar yükselişteyim. Girişimcilik bir sevdadır, kolay vazgeçemezsin.

 15. Kamil Gokay dedi ki:

  Guzel bir mekale!..

 16. Umut dedi ki:

  Mantıklı ve gerçekçi bulduğum kısımların yanında çok fazla negatif ve karamsarlığa iten cümlelerinde yer aldığı bir makale olmuş..

 17. nuri dedi ki:

  evet hakan bey’e teşekkür ediyorum tamamen haklı

 18. oğuz arslan dedi ki:

  böyle bir yazıyı bir ceonun yazması bana göre oldukça ironik.

 19. Erdem Bal dedi ki:

  Yazı düşünmeyi tetikleyen bir yazı olmuş. Zaten bir iş makalesinden formül beklemek hayalci olacaktır en fazla yeni bir perspektif kazanabilirsiniz. Bu anlamda her şeyi toz pembe gösteren makalelerin yanında farklı düşünceyi tetiklemesi açısından olumlu bir yazı. Ayrıca 10 yıllık bir girişimci olarak yazıyı gayet gerçekçi buldum(üzgünüm gerçekler acıtır 🙁

  Yazıdaki şu bölümün üzerinde kesinlikle durmanızı tavsiye ederim: “Dünyayı değiştirmek için girişimci olmanız gerekmiyor! Büyük bir sanatçı, yazar, müzisyen, bilim insanı ya da politikacı olabilirsiniz.”

 20. Orçun AÇIK dedi ki:

  Phil Libin ironi ile karışık çok güzel anlatmış. Bazı şeylerin farkına varmaktan korkmayın. Evlilik gereği biriyle birlikte olmayı sürdürüyorsanız mutlu olamayacağınız gibi, para, güç ve rahatlık için girişimci olup kendi işinizi kurmak istiyorsanız %99 başarılı olamayacaksınız. Başarılı hiçbir girişimcinin bu yola girme sebebi para, güç ve rahatlık değildir. Hayallerinize ve ideallerinize tutunduğunuz sürece istediğiniz kadar para kazanamasanız da mutlu olursunuz. Kısaca, “Ne istediğinize karar verin” diyor Phil Libin 😉
  Yazı için emeği geçen herkese teşekkürler.

 21. Mesut dedi ki:

  Steve Jobs ne demiş :

  “Dünyayı değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olan insanlar ancak Dünyayı değiştirebilecek işler yapabilir.”

 22. Hakan Guzelgoz dedi ki:

  Bu yazı biraz pesimist olsa da çok doğru tarafları var. Bence girişimcilik hem bir tutku hemde kendini sınamaya yarar. Para ikinci planda. Para olmadan da girişimci olunur, ve para kazanmak amaç olmamalı – kesinlikle katılıyorum.
  Önemli olan
  1. Kendini sınamak ve zoru başarmanın verdiği haz. Yapabileceğinize inandığınız bir projeyi hayata geçirmek ve kendi egonuzu tatmin etmek girişimciliğin özündedir. Zaten kolay olsaydı, bu başarıdan herhangi bir haz almazsınız. Başarı para ile değil, müşterinin veya çalışanların yüzündeki oluşan parıltıdan anlarsınız.
  2. Yenilik peşinde koşup birilerine fayda saylamak. Yeni bir yaklaşım ile bir proje üzerinde çalıştığınızda, bundan faydalanan müşterileriniz Teşekkür etmesi veya çalışanların memnuniyeti size en büyük tatmini sunacaktır. Para tatmin etmez, sadece tatmin ediyormuş gibi insanı uyuşturur…
  3. Doğru girişim başlamadan önce her akşam yattığınızda içinizi kurcalıyan ve başladıktan sonra her sabah kalkarken aynı heyecanı hissetmenizi sağlayan projedir :).
  Ne para, nede güç kazanmak için girişimci olunur – ama değişik birşey yaratmak, ve başarmak hissiyatını elde etmek için yapılır. İşinizi sever ve girişiminizi sahiplenirseniz, girişiminiz mutlu olmanıza yardımcı olur. Hemde girişim sayesinde içinizdeki merak kurduna yenik düşmemiş olursunuz 🙂

  Eğer doğru girişimde bu enerjiyi kullanırsanız, ve pazar şartları uygunsa, başarı ile para da gelecektir elbet.

 23. Mehmet dedi ki:

  Ona sorsalarmis, Silikon Vadisi yerine Turkiye’de olsaymis girisimci olur muymus? Hani cok gercekci ya, kopruyu gecince millete ayi demek kolay tabi, dayilar zamanini da anlatsaymis bari.

  Bildiginiz Ben buralara gerceklerle, alin teriyle geldim uslubundaki kopruyu gecen “kibirli” cocuk.

 24. Anıl dedi ki:

  Kesinlikle heves kırmak için yazılmış bir yazı değil. Girişimci’nin başarılı olabilmesi için psikolojik dayanıklılığının üst düzeyde olması gerekiyor. Bu gerçekleri, yaşayanlardan duyar duymaz hevesi kırılan arkadaşlar, zaten bir gazla girişimciliğe soyunup hayatlarını mahvetmesinler. Elbette herkes aynı sıkıntıları ve zorlukları yaşayacak diye bir şart yok, ancak Türkiye ölçeğinde de global ölçekte de bu kitlenin, başaramayıp vazgeçmek zorunda olana göre oranının çok düşük olduğunun farkında olmakta yarar var.

 25. Ejder Çetiner dedi ki:

  Açıkçası benimde webrazzi de rastladığım en önemli yazılardan biri bu oldu.Benim yazıdan anladığım başarının bir bedeli olduğu ve bunu ödemeyi baştan kabullenemeyenlerin hiç başlamaması gerektiğidir.
  Başarının tek kıstası o kişinin refah düzeyinin zirveye fırlaması olmadığı için de bu amaçla yola çıkanlar için
  girişimcilik yanlış bir tercih olacaktır.

 26. Oguzhan dedi ki:

  Açıkçası ben mükemmele yakın bir yazı olduğunu düşünüyorum. Korkutmanın altında yatan samimiyet ve dalgayı da yazıdan alabilmek lazım. Sanırım bunu en iyi anlayacak olanlar ufak bir sermayeyle bir girişimde bulunanlar olur. Kendi adıma konuşmak gerekirse bu 3 soruyu her gün kendime soruyor ve her gün işime bir o kadar daha sarılıyorum. Zaten belirli bir vadeden sonra geriye dönülmüyor. Kısacası ne gülüyor ne ölüyorsunuz. Özellikle çalışanlara hizmet etmek ve herkesin patron olduğu duygusu sizi gerçekten rahatsız edebiliyor. Fakat bir süre sonra onlar için çalışmaya başlıyorsunuz. Kendinize inandırmaya çalışıyor ve işlerini sahiplenmeleri için elinizden geleni yapıyorsunuz. Sayınız arttığında yönetici olarak daha fazla, daha fazla çalışmaya başlıyorsunuz. Kazandığınız parayı değişen dünyaya ayak uydurmaya ve çalışanlarınıza harcamaya başlıyorsunuz. Daha fazla övgü alıyor, daha fazla alkışlanıyor fakat işin özünde daha fazla çalışıyorsunuz. Aileniz, arkadaşlarınız size isyan ediyor. Yıllar geçiyor, yaşlanıyorsunuz.. Ajda Pekkan gelir hep aklıma ‘Ajda’nın Ajda olabilmesi için ben bir ömür verdim’ Bu iş ne yazık ki böyle. Ben yazdıklarında bir yanlışlık göremedim, yüksek bilgi birikimine sahip olup kimlerle çalışmak zorunda kalacağınızı hayal bile edemezsiniz. Vaktinizi çaldıysam üzgünüm. iyi çalışmalar

 27. TEKNAR dedi ki:

  Biz iki arkadaş yaklaşık 2 yıl önce gerçekten ülke ulaşım sektörünü değiştirecek ölçekte bir projeye başladık ve Phil Libin ne kadar haklı olduğunu söylememiz gerekmekte.
  Geçen 2 yıl boyunca daha cebimize kuruş para girmemesine rağmen günler gecelerce çalışmaya devam ettik ve ediyoruz. bazı arkadaşlar olumsuzluklar nedeniyle eleştiride bulunmuş ancak işin gerçeği bu ne yazık ki eğer gerçekten sermayeniz varsa girişimci olabilirsiniz ancak sermayeniz yoksa hayatınızı riske atığınızı bilmelisiniz. bizim gibi tek amacınız gayeniz başarılı olmak ve bu yolda her zorluğa göğüs gerebilir para önemli değil diyorsanız devam edin.

 28. KAZIM dedi ki:

  Teşekkürler;

  Başarısızlığa hazırsanız; gerçekten doğru soru bu?

 29. Metin dedi ki:

  Buralar eskiden dutluktu çok rahat birşeyler üretip para kazanabilirdiniz. Ancak şimdi siteler doldu, evinizi satmak için manzarası güzel olacak depreme dayanıklı olacak. Kısacası bunlar yoksa oturun oturduğunuz evde.
  Demiş amcam.

 30. bizim Türkler süper ya. adam birinci maddeyle zaten %90’ı karşısın aldı. Yukarıdaki yorumlara bakın, yarısından çoğusu “negatif vb.” yazmış. Balon ceo’ların zoruna gidiyor.

 31. A.E dedi ki:

  Ben de evernote’un ceo’su olsam ben de dışarıdan göründüğü gibi değil bak valla, çok çalışıyoz olum biz inanmıyosan gel bak falan derdim. Göz var nizam var. Özel sektörde çalışanların patronları, CEO’ları üst düzey genel müdürlerine sorsan hepsi hepimizden çok çlışıyor. Ama facebook profilleri 4square profilleri öyle demiyor malesef. Ayrıca akşam 6’yı beklemekten ibaret olan iş her şekilde kötüdür. Açlıktan ölmediğin sürece kendi ürününü beslemek ise her şekilde güzel. İster para amaçlı olsun, ister dinlenme amaçlı vs.

 32. Mert dedi ki:

  Yurtdisinda yillarca yasadim yasiyorum. ilk geldigimde bende maasli calisandim. uzun bir surede ole calistim. Nerde calisirsan calis yurtdisinda kendi isindeki rahatligi hic bir yerde bulamassin. Sistem insanlari kendi isini kurmaya yonlendiriyor.Sadece gormesini bilmek lazim. Girisimcilik dogusla gelen birsey deyil. Ozellikle internet girisimlerinde girisim konusuna hakim olmak ve biraz sermaye. Hepsi bu. Ben suan internet isinden 3 ayda bir orta halli bir daire alacak duruma geldim. Sermayem neydi. Internet bilgisi, bilgisayar bilgisi, 5000$ para, ve girisimde bulunacagim para. Kesinlikle hic bibrseyi gozunuzde buyutmeyin arkadaslar. Hele bole adamlara hic kulak asmayin. Suan benim eski calistigim yerin muduru kisisel olarak benle ortak olmak istiyor. :))

 33. Evren Macun dedi ki:

  Girişimcilik özgürlüktür.Dediklerinin çoğu doğru olabilir ama bahsettiği şey (başarı)kolay olsaydı bir değeri olmazdı zaten.Bu yazıyı okuyupta girişimcilikten vazgeçen insan girişimci olamaz zaten.Girişimcilik insanın ruhunda vardır.Geri kalanı matematik ve şanstır.Tabi ki bu yolda istisnalar başarılı olacak.Yoksa herkes kendi işini kurardı.Tecrübesiz arkadaşlar için hem gerçek,hem de şevk kırıcı olmuş.Bir işi ne kadar iyi bilirsen bil ve ne kadar iyi uygularsan uygula “şans” denen kavram olmazsa bir hiçsin.

 34. Önemli olan para kazanmak değil sevdiğin işi yapmaktır benim için önemli olan.

  Phil oldukça mantıklı bir yazı yazmış, yazdığı her cümleye katılıyorum ve ekliyorum “Hayatın sınırlı, o halde başkasının hayatını yaşayarak onu çöpe atma. Başkalarının düşündüğünün sonuçlarını yaşama dogması tuzağına düşme. Başkalarının fikirlerinin gürültüsü, içinden gelen sesi yutmasın. En önemlisi ise kalbini ve sezgilerini takip edecek cesarete sahip ol. Onlar, her nasılsa, ne olmak istediğini gerçekten biliyorlar. Geri kalan her şey, ikincildir.”

  Steve Jobs

 35. Serkan dedi ki:

  Enfes bir yazı olmuş. Çarpıcı ve net girişimci adayları biraz negatif bakabilir ve eleştirel bir tutum içerisine girebilir ilk etapda ancak bir durum aşama aşama okurken ancak bu kadar anlatılabilirdi.

 36. yazarBK dedi ki:

  Bende yazılıma merak salanlar konusunda kişilere benzer tavsiyeler veriyorum. Para kazanmak için bu işi yapmayın diyorum. Fakat girişimcilik konusunda burada yazılanlar çok olumsuz. Elbette yüzde 95 batma riski ve benzer riskler vardır ama burada girişimci olursanız kesinlikle batarsınız tarzında bir yazı söz konusu. Bu mantık yaygın olsaydı günümüzde batan girişimler kadar Sahibinden, GittiGidiyor, Mackolik gibi onlarca sayılabilinecek başarılı girişimde olmazdı.

  Ayrıca gidin bir işte çalışın diyorsunuzda, kendi işini kuranlara bakıyorum, tek satır kod yazmasını bilmeden yanlarına yazılımcı, web tasarımcı alarak, bin lira civarı maaşla, o web tasarımcının üzerinden en az 5 bin lira kazanıyor. Bu şekilde o web tasarımcı 5 bin liranın tamamının kendisinde kalması için girişimde bulunmaz mı … Bilgisayar kullanmayı bilmeyip bilgisayar kursu olanları biliyorum ben.

  Açıkçası ben yazıyı hiç beğenmedim. Çünkü burada girişimcilikte olası risklerden bahsetmekten çok girişimcilikten uzaklaştırma söz konusu. Bence yazı “girişimci olun ama kesinlikle çok para kazanacağınızı, güç sahibi olacağınızı ve boş vaktinizin olacağını zannetmeyin” tarzında olması çok daha iyi olurmuş. Belki burada çok büyük girişim yapacak arkadaşlar bu yazı nedeniyle işin başında vazgeçerek bir Sahibinden, bir GittiGidiyor, bir Maçkolik olabilecekken olamayacaklar. Eğer girişim kötü bir şeyse, bir girişim ve girişim haberleri yayınlayan Webrazzi kapatsın siteyi.

 37. Webrazzi’nin bu yazıyla bir sınıf daha atladığını düşünüyorum. Buna benzer konuşmaları çok kez okumamıza rağmen -bence- motive edici.

 38. Özcan YAZICI dedi ki:

  Bana kalırsa çıkarılacak sonuç şu:
  Eğer bu makaleyi sakince ve hatta tebessümle karşılayıp ne yaptığınızı bilecek kadar kendinizden eminseniz, sorun yok; girişimcisiniz ve yola devam!
  Yok, bu makaleyi öfkeyle karşıladıysanız ve eleştiri yağmuruna tutmak istiyorsanız, girişimciliğinizi bir kere daha düşünmeniz de yarar olabilir!
  Olması gereken, çok büyük başarılar elde etmek ve büyük projelere imza atmak değil; bir şeyi mütevazi de olsa başarabilecek değerli bir fikrinizin ya da ürününüzün olması ve bunu uygulamaya geçirebilecek beceri, özgüven, yeterlilik ve kararlılığınızın bulunması… Ayrıca unutmamalı, bunlar olmadan da artık başarılı bir avukat, doktor, mühendis ve galiba işçi bile olunmuyor! Daha derin tartışmak isteyen Kapitalizmi tartışma boyutuna geçebilir ki, bunun da yeri burası değil!

 39. hikmet dedi ki:

  bu sektör ile alakam yok ama takip ettiğim kadarı ile adam doğru tespitler yapmış.

 40. Dumanov dedi ki:

  Öğrenmenin bir yolu da deneme yanılma. Hep hayali kurmaktansa fırsat varken denemek kaybetmek bile güzel 🙂

 41. murat dedi ki:

  Bu adamın dediklerine bakarsak dünyada girişimci die birşey kalmaz yok işinizden çıkmayın yok emekli olana kadar orda çalışın bu adam nasıl ceo olmuş 😀

 42. Ergin dedi ki:

  “Çok süper bir fikirle Facebook’a rakip site yapıyoruz” veya Dünyayı Türkler yönetecek gibi gazları olan bizlere bu yazılar sökmez 🙂

 43. Ergin dedi ki:

  Tehlikenin farkında olursak önlem alabiliriz… Yazılanlara kulak vermekte fayda var…

 44. Uğur Boran dedi ki:

  çok güzel bir yazı dizisi olmuş ancak Girişimcilik dersi görmüş olan kişi Girişimciliğin eşiti olarak risk almak demek değilmidir ve ayrıca kendiside bir girişimci ama açık ve net olarak şunu demiş olsa anlarım siz çalışın ben şirketimle birlikte gelir cebinizdeki paraları alırım sizlerde yıllarca o şirket senin bu mevki benim dolanıp durun dese anlarım ancak yazılanlardan anladığım tek şey şu sonunda kaybedeceğini bile bile girişimci olurmusun ben olurum çünkü şunu biliyorum girişimcilik eşittir risk almaktır. teşekkürler

 45. serkan dedi ki:

  Ya burası cennet …. ülkemin tüm insanları dahi.maşaallahi

 46. Ali C. dedi ki:

  Maasli calismak cok kolay sanki. Oh kebap. sabah gel aksam cik eve git. Yolda surunme yok, aksam mesaileri yok, sacma sapan adamlarin sana emirler yagdirmasi yok, egitim ve tecrube olarak senden geride olsa bile yalakalikla dunya para kazanan insanlar yok. Hersey gulluk gulistanlik…

  Ha bi de issiz kalma riskin de var. Bunlar da isin diger tarafindaki eksiler. Bu Ceo arkadasin yazdiklarina ragmen hala girisimci olma isteginiz varsa OLUN, demek ki kimse yildiramaz sizi. “Hmm evet bak adam ne kadar dogru diyor” diye dusunen girisimci arkadaslar siz de cok uzulmeyin demek ki gercekten girisimci olacak motivasyon ve inanca sahip degilsiniz.

  Bir de bu Ceo arkadasin su su su sebeplerle girisimci olmayin maddelerinde para kazanmak icin yapmayin diyor. Bu, dunyanin bir okuzun boynuzunda durdugunu soylemekten daha abes bi laf. Dunya kapitalizmle yasarken ve hersey para odakliyken elbette temel amac para olur. Dunyayi degistirecem felan fista biraz hikaye isler. Cok degistirmek istiyorsan gonullu olarak yapabilecegin insanlara faydali olabilecegin onca secenek var, bu kadar yorulmana da gerek kalmaz. Hem everynote dunyayi ne kadar degistirdi onu da ayrica sormak isterim. Evet guzel kullanisli vb bir program ama dunyayi degistirdigini soylemek komik.

  Kissadan hisse, populer bir programin CEOsuna yakisan laflar degil bunlar, soyle desen ne guzel olurdu: “efendim biz samanlikta basladik bu islere (garaj da son zamanlarda oldukca populer) cok kisinin kapisini caldik inanmadilar, ama yilmadik savastik ve bugune geldik,. Siz de inanclarinizin pesinde kosun”

  🙂

 47. ilkay dedi ki:

  Yazı karamsar bir tablo çizmiş gibi dursa da aslında değil. Girişimcilik gerçekten kolay değil diyor. Yanlış mı? e-tohum toplantılarında kaç girişimci gördük “şirketi açtık banka hesaplarımız bir anda doldu taştı” diyen? Yazıda bir hassas nokta daha gördüm, para kazanmak istiyorsanız işe girin ve çıkmayın diyor.Haklı, girişiminiz için gecenizi gündüzünüze katacaksınız, işinizden eminsiniz (buradaki eminlik kendinize güven * girişiminizin ihtiyaçlara vereceği cevap) ama ya umduğunuz gibi olmaz ve herşeyi buruşturup çöp tenekesine atmak zorunda kalırsanız? ve bu kararı verene kadar aradan seneler geçtiyse? madalyonun öteki tarafı olmuş aslında yazı. başkaları gibi dış ülkelerdeki çıkışları taklit edip girişimcilik yapabilirsiniz diyerek “cahil cesareti” vermiyor en azından.

  1. Yusuf Ben dedi ki:

   Ne tür bir girişim olduğuna bağlı belki yıllarınızı vermişinizdir o girişime fakat o girişim size normal şartlarda öğrenemeyecekleriniz öğretmiş edinemeceğiniz tecrübeleri edindirmiş çok kaliteli bir insanda yapabilir. Kaliteli insanlarda asla aç kalmaz.

 48. mehmet dedi ki:

  Herkes yorumunu yapmış , kendi girişimine ya da tecrübesine göre değerlendirmiş. Ki yorum yapanların %80’ininde girişimcilik isteği var . Adamın da söylediği gibi böyle bir düşünceniz yoksa zaten yazıyı okuyup yorum yapmazdınız. Demem o ki , yorum yapan herkes başarılı olamayacağına göre adam haklı beyler.

 49. CEvat dedi ki:

  Bakış açısı bence doğru değil, eğer iyi plan yapar ve iş leri gerçekten kişilerin potansiyellerine izin verip iş yaptırırsanız para da kazanabilirsiniz, boş zamanınızda olur, güç sahibi de olursunuz.

 50. Atay Kula dedi ki:

  Bu yazılanlara fazla inanmayın . Phil sadece dikkat çekmek için bir yazı yazmış. Mantıklı düşünün. Girişimci olun diye bir yazı yazmış olsa kimsenin dikkatini çekemez. Bu yazının bile altına bu kadar yorum düşmesi bunu gösteriyor.

  bazı o kadar yanlış bilinen şeyler var ki. Telafuzu kolay olduğundan herkes tarafından söyleniyor ve söyleyen kişi de artık inanmaya başlıyor. Girişimci para kazanmak için yapmazmış vs. Siz gelir-gider hesabınızı iyi yapmazsanız projeniz batar. Bir iş yapıyorsanız para işin %50’si. Cebinize de girecek , harcayacaksınız da .

  Türkiye de neden %90 proje batıyor.Çünkü herkes girişimci olmaya çalışıyor. Aklına fikir gelen milyon dolar olacağını sanıyor. Teori-ile-pratik birbirinden çok ayrı şeyler. Şurada projesini gerçek kişilerle anket yapmadan projeye soyunan %90 kişi vardır. Aklınızdaki fikrin gerçekle alakası yok. Yoksa para kazanmakta , büyümekte dünyanın en zor şeyi değil.

 51. Yusuf Ben dedi ki:

  Risk almayı istemiyorsanız zaten girişimci olmanın anlamı ne ?

 52. Kerem dedi ki:

  “Yaşadığınız ülkede hangi iş iyi kazanç getiriyorsa o işi yapın.” demiş. Oysa ki en çok kazanç sağlayan iş değil en sevdiğiniz işi yapmalısınızdır…

 53. Cem dedi ki:

  Dediklerini bir girişimci olarak yaşadım,yaşamaya devam ediyorum.

  Bir noktaya daha dikkat çekmek isterim, bakınız bakim Türkiye’de yapılan yatırımlar hangi girişimci ekosistemi üzerine yapılıyor.Ya da daha doğru ifadeyle, kim bu yatırımcılar kim bu girişimciler? Başkasının parasını alıp kendi tanıdıklarına yatırtıyorlar, çok yaratıcı diye söyledikleri dünya çapında bir tane marka söylesinler bana?

  Adam şirketi kuruyor,1 ay sonra ilk yatırımını, 2 ay sonra ikinci yatırımını, 6 ay sonra üçüncü yatırımını alıyor..Anlayacağın trend yolunu buluyor.

  Adam arnavutköyde bir ofis açıyor, bir ay sonra ayakkabı satıyor, bir ay sonra ev kiralamaya giriyor dın dın dınnn aaa dış yatırımcı geliyor.. Abi vardı ayakkabı satan, ev kiralayan da var..Sen gidiyorsun, iş anlatıyorsun, SWOT analizinde tüm sülaleni yokluyor. E bunun SWOT’u yok mu yok?

  Neyse arkadaşlar adam haklı neticede,hele ki Türkiye’de. Bak sana örnek vereyim, çalışanların patronun olur diyor ya, yemin ediyorum, asistanı çalıştırdığın paraya başka yerde iki dil bilen koç sabancı mezunu insan çalıştırırsın. Anlayın işte..

  Kolay gelsin

 54. Ceocan dedi ki:

  evernote a iki satır kod yazmayan yapılması gereken birton yenilikçi özellik eklenmesi gerekirsen bu toşbilli çıkıp ceo olarak nasıl konusabiliyor ahkam kesiyor.Örnek verdiği adamları örnek alsa çıkıp bu saçmalamayı yapmazdın.

 55. musa dedi ki:

  ben mucit musa yeni bir icadım var ayakkabı lar ile ilgili tak çıkar ayakkakabı marka adı bile düşünüldü:

  legbukalemun (markam ) bana bu işimde patent almamda destek olacak degersiz iş adamları olması gerekmememktedir yeterli bir mailiyeti olacak.. 10. tl ben tam bilmiyorum siz bi patent işleri biliyorsanız sorun yok ben 10 çeşit ayakkabı maliyeti 200 tl bi maliyet çıkardım…. yenilikçi bir fikir ile çok daha güzel bi anlam kattım:

  tek bir ayakkabı yı 10 veya 1000 çeşitli kullanılabilmeyi getiriyor bu anlamda iyi yenilikçi bir fikir…

  ben artık köşeyi dönmek istiyorum… artık maaşla çalışmaktan çok sıkıldım benimde işçileri olsun istiyorum…. mucit musa şimdilik kapıcıyım…

 56. Ümit POLAT dedi ki:

  Makale Olarak Çok İyi Bir Makale Fakat Sonuç Olarak Benim Kararım Evet .. Çünkü Geleceğe Dair Birden Çok Düşüncelerim Var Bunları Yaşatmak İçin Hayır Denmez …

  1. seçkin dedi ki:

   hahahahaha süpersin….

 57. Sedat KARADAĞ dedi ki:

  Tebrikler Çok iyi bir makale, benzetmeler ve başlıklar mükemmel olmuş. söylene bilecek en iyi sözler. bizi aydınlattığınız için paylaşımı yapan arkadaşlara emegi geçen herkese teşekkürler.

  Bu öyle bir şey ki şu kısacık para, güç veya iktidar derdi ile çıkılan yolda başarısız olma riskiniz fazladır.

  inanarak başarıyı yakalamak için (para, maddi gayeler ve güç gibi nefsimize hitap eden gayelerden bahsetmiyorum ) ve şu kısacak ömrümüzde başarıyı yakalamak adı çıkılan bir yolda bence sonuç olumlu olur. artıları da olur eksileri de ama sonuç başarı.

 58. Tarık Çolak dedi ki:

  Diyor ki ; bu işlere girmeyin, bu meraklarla uğraşmayın. Fosilleşin, memur olun, sabit olun, hantal olun, ot gibi olun.. “Herkes aynı şeyleri yazıyor, ben değişik takılayım, bana standart dışı desinler” diye yazılmış, amacı olmayan öylesine bir yazı..

 59. mehmet dedi ki:

  Cevabınız, “tabii ki hayır” ise tebrikler! ”’AKLI BAŞINDA”’ makul bir insansınız demektir; işinize devam edip, başarılı olup girişimcilik yoluna hiç girmemenizi tavsiye ederim.

  ilginç…..

 60. Melih Mucuk dedi ki:

  Yazı çok komik. Para kazanamazsınıza bağlamış. Evernote para kazanmıyor yani öyle mi ? Babanızın hayrına veriyorsunuz bu hizmeti ? Para kazanmıyorsa o girişim başarılı olamamıştır zaten. Girişimci para kazanamaz ne demek. Saçma sapan bir yazı olmuş. Startup’dan değilde Kızılay’dan bahsediyor sandım bir an.

 61. Abdullah Sadi CEYLAN dedi ki:

  Kendi adıma söyleyeyim ki şimdiye kadar okumuş olduğum en faydalı yazı. “Dost acı söyler” demişler. Gerçi biraz fazla acı gibi gelebilir ancak bence olması gereken de bu.
  Ben ilkokullardaki matematik dersini korkulan bir ders olmaktan çıkarıp zevkli bir derse çevirmeyi hedeflemiş bir öğretmen ve aynı zamanda bir girişimci adayıyım. Tek maddi varlığım olan evimi satarak girişimciliğe soyunmaya karar veren üç çocuk babası bir girişimci. Bu yazıyı okuduktan sonra hedeflerimden vazgeçmedim ancak adımlarımı daha dikkatli atmam gerektiğinin farkına biraz daha varmış oldum. Teşekkür ederim Phil Libin

 62. Raif dedi ki:

  Bu yazı Evernote sınıfında girişimler için yazılmış.
  Geniş bir vizyonla bakanlar yazıdan almak istediği mesajı almış.
  Diğerlerinin içi daralmış.

 63. Çağlar BİLGİÇ dedi ki:

  Yazı dikkatli bir şekilde okunduğunda anlatılmak istenen çok derin bir düşünce olduğunu görüyorum. “Biz başarısızlığa hazırdık. Siz hazır mısınız?” cümlesinde başarının göreceli olduğu anlatılmak istenmiş. Kimisine göre çok para kazanmak, medyada en çok konuşulan isim olmak başarı iken gerçek girişimcilik ruhu bundan çok daha fazlasını gerektiriyor. Belki de başarı, koşulların her zaman iyi olmadığı ve zorluklarla dolu bir iklimde gösterdiğimiz mücadele arzusu.

 64. ikkuş dedi ki:

  kesinlikle berbat, negatif bi yazı olmuş. Arkadaşlar önce kendinize güveniniz olacak. yapanlar nasıl yapıyo ? Şuan piyasada ki girişimcilerden eksik kalan yanınız ne ? başarının sırrı kendine güvenmek ve pozitif olmak . mücadele etmeden hırs yapmadan zaten başarıya ulaşamayız. Sonra böyle uzaktan, ağzımızın suyu akarak “adamlarda neler yapıyo be” diyebiliriz 🙂

Bir Yorum Yazın