Komşuluk ilişkilerine odaklanan Nextdoor.com Greylock Ventures'dan 21.6 milyon dolar yatırım aldı

Komşuluk ilişkilerine odaklanan Nextdoor.com Greylock Ventures'dan 21.6 milyon dolar yatırım aldı

Komşu komşunun külüne muhtaç diye boşa demiyorlar. Ters bir zamanda, komşunuzdan isteyerek giderebileceğiniz bir ihtiyacınız için bazen çok zor durumda kalabiliyorsunuz.

İşte Nextdoor.com da bu ihtiyaçlarınızı giderbilmeniz için sizi komşularınızla bir araya getiren bir sosyal ağ.

Şu anda ABD'deki farklı eyaletlerdeki 8075 farklı mahallede aktif olarak kullanılan Nextdoor, bünyesine her gün yeni mahalleler ekleyerek büyüyor.

Nextdoor, bu büyümesini sürdürürken, Greylock Ventures'dan 21.6 milyon dolarlık önemli bir yatırım alarak, bugüne dek aldığı toplam yatırım tutarı 40 milyon doları geçti. Nextdoor, geçtiğimiz yıl 18.6 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

Nextdoor.com'ı basitçe açıklamak gerekirse, komşularınızdan karşılayabileceğiniz ihtiyaçlarınızı bu internet sitesine yazarak, diğer komşularınızla internet üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz. Örneğin, sizde çim biçme makinası yok fakat ve bahçenizde çimleri biçmeniz gerekiyor. Komşularınızda da çim biçme makinası olup olmadığının farkında değilsiniz. Ancak Nextdoor.com'a girdiğinizde, oluşturduğunuz profillerde bunları belirtip, komşularınızdan bunları ödünç alabiliyor ya da çocuğunuza bakması için komşulardan birini çocuk bakıcısı olarak tutabiliyorsunuz.

Nextdoor.com

Aslında çok ciddi bir ihtiyaç. Geçenlerde bir ev tadilatı sırasında benim de matkap kullanmam gerekiyordu. Fakat evimizde bir matkap yoktu. Eminim komşularımın birinde matkap vardı ama günümüz komşuluk ilişkileri malumunuz, çoğunu tanımıyorum. Yapılan bazı araştırmalara göre, Amerikalıların yüzde 30'u komşularının isimlerini dahi bilmiyor. İşte Nextdoor.com da tam bu noktada devreye girip, komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırıyor. Bu siteye girip, ev işleri için size lazım olan alet edevatları yazıp, bunları satın almak yerine komşularınızdan ödünç alabiliyorsunuz. Sistem aşağıdaki video ile özetlenmiş.

Bu yatırım haberinde aslında size daha çok bu girişimi tanıtmayı tercih ettim fakat biraz da bu ciddi yatırım bedelinin nereye harcanacağını konuşalım. Nextdoor.com'un ilk hedefi, elbette ki ABD içinde genişlemek ve her mahalleye girebilmek. Kullanım oranlarını burada ciddi oranda artıracaklarına hiç şüphe yok. Fakat Nextdoor aynı zamanda uluslararası bir büyüme de gerçekleştirmek istiyor.

Türkiye pazarına girerler mi bilinmez ama Nextdoor.com'un yerli klonlarını ben görebileceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte gelen yatırım şirketin iOS ve Android için mobil uygulamalarının geliştirilmesi için kaynak olarak kullanılacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.