Komşuluk ilişkilerine odaklanan Nextdoor.com Greylock Ventures'dan 21.6 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Komşuluk ilişkilerine odaklanan Nextdoor.com Greylock Ventures'dan 21.6 milyon dolar yatırım aldı

Komşu komşunun külüne muhtaç diye boşa demiyorlar. Ters bir zamanda, komşunuzdan isteyerek giderebileceğiniz bir ihtiyacınız için bazen çok zor durumda kalabiliyorsunuz.

İşte Nextdoor.com da bu ihtiyaçlarınızı giderbilmeniz için sizi komşularınızla bir araya getiren bir sosyal ağ.

Şu anda ABD'deki farklı eyaletlerdeki 8075 farklı mahallede aktif olarak kullanılan Nextdoor, bünyesine her gün yeni mahalleler ekleyerek büyüyor.

Nextdoor, bu büyümesini sürdürürken, Greylock Ventures'dan 21.6 milyon dolarlık önemli bir yatırım alarak, bugüne dek aldığı toplam yatırım tutarı 40 milyon doları geçti. Nextdoor, geçtiğimiz yıl 18.6 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

Nextdoor.com'ı basitçe açıklamak gerekirse, komşularınızdan karşılayabileceğiniz ihtiyaçlarınızı bu internet sitesine yazarak, diğer komşularınızla internet üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz. Örneğin, sizde çim biçme makinası yok fakat ve bahçenizde çimleri biçmeniz gerekiyor. Komşularınızda da çim biçme makinası olup olmadığının farkında değilsiniz. Ancak Nextdoor.com'a girdiğinizde, oluşturduğunuz profillerde bunları belirtip, komşularınızdan bunları ödünç alabiliyor ya da çocuğunuza bakması için komşulardan birini çocuk bakıcısı olarak tutabiliyorsunuz.

Nextdoor.com

Aslında çok ciddi bir ihtiyaç. Geçenlerde bir ev tadilatı sırasında benim de matkap kullanmam gerekiyordu. Fakat evimizde bir matkap yoktu. Eminim komşularımın birinde matkap vardı ama günümüz komşuluk ilişkileri malumunuz, çoğunu tanımıyorum. Yapılan bazı araştırmalara göre, Amerikalıların yüzde 30'u komşularının isimlerini dahi bilmiyor. İşte Nextdoor.com da tam bu noktada devreye girip, komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırıyor. Bu siteye girip, ev işleri için size lazım olan alet edevatları yazıp, bunları satın almak yerine komşularınızdan ödünç alabiliyorsunuz. Sistem aşağıdaki video ile özetlenmiş.

Bu yatırım haberinde aslında size daha çok bu girişimi tanıtmayı tercih ettim fakat biraz da bu ciddi yatırım bedelinin nereye harcanacağını konuşalım. Nextdoor.com'un ilk hedefi, elbette ki ABD içinde genişlemek ve her mahalleye girebilmek. Kullanım oranlarını burada ciddi oranda artıracaklarına hiç şüphe yok. Fakat Nextdoor aynı zamanda uluslararası bir büyüme de gerçekleştirmek istiyor.

Türkiye pazarına girerler mi bilinmez ama Nextdoor.com'un yerli klonlarını ben görebileceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte gelen yatırım şirketin iOS ve Android için mobil uygulamalarının geliştirilmesi için kaynak olarak kullanılacak.

Yorumlar (7)
 1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Fikir güzel ve uygulanabilir olsada, ülkemizde bitme noktasına gelen komşuluk ilişkilerini göz önüne aldığımızda Türkiye'de bu projenin işlemesi çok zor. Kaçımız (aparman dairesinde oturanlar) bir üst kat komşumuzu tanıyoruz ya da sabahları karşılaştığımızda bir merhaba demek dışında ne yapıyoruz. Dolayısıyla zaten gündelik hayatta komşuluk ilişkileri bitme noktasına gelmişken ben bilmem neredeki komşudan örneğin matkap isteyeceğim o da verecek :) Zaten gündelik hayatta görüştüğün / konuştuğun kişilerden ihtiyacın olan bir şeyi istemek varken bunu internetten neden isteyeyim. Zaten tanımadığım karşı apartmandaki komşu bana internet üzerinden matkabını vereceğine söylemezdi :) Şahsen ben tanımadığım bir kişiye evimdeki bir şeyi vermezdim ...

  1. Emin olun Türkiye'deki komşuluk ilişkileri ABD'dekinden bin kat daha iyi. Konuyu sadece kendi çevrenize göre değerlendirmeyin.

   1. tamam da zaten iyi olan yerlerde de internetten istemeye gerek yok gidip sorarsın adama, bide bu yerlerden ne kadar internet kullanan var bide yaşları kaç :)

    türkiye için kullanışsız.

   2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

    @Kc: Elbette Türkiye'de komşuluk ilişkileri diğer ülkelere göre çok daha iyi ben bunu inkar etmiyorum. Ayrıca kendi komşuluk ilişkilerime göre değerlendirmedim. Mantıken komşuluk ilişkileri iyi olanlar zaten direk komşusundan istemek varken neden interneti kullansın. Diyelim ki komşuluk ilişkilerin çok iyi değil bu durumda zaten kolay kolay kimse tanımadığı kişiye birşeyini vermez. Şahsen ben vermezdim. Bundan bahsetmeye çalıştım. Fikir güzel olsada uygulanması ülkemizde çok zor. Karşılıklı sıcak ilişkiler kurmak varken ülkemizde bu iş zor olurdu demek istedim :)

 2. Ali Ozel Ali Ozel

  Fikir denildiği gibi güzel ama Türkiye'de ödünç eşya sistemini malesef oturtulamaz.Kimse kimseye bir eşyasını ödünç verebileceğini sanmıyorum güven meselesi çok sorun olucaktır.Türkiye'de böyle bir girişim belki çok çok ileride çünkü lokasyon bazında kişilerin internet kullanımıda göz önüne alındığın da Türkiye tam bir tükenme noktasında.

 3. Rıza Ergün Rıza Ergün

  Gerçekten güzel bir proje, yatırımı sonuna kadar hak etmiş.

  Bence bu proje tam bizlik, Türkiye'de de böyle bir sistem olsa mutlaka tutacağına eminim. Ama ilan sitesi gibi yapıp geçersek olmaz tabi. Adamlar sistemi yapmış :) çok kullanışlı..

 4. Gökhan Öncü Gökhan Öncü

  Bu ne kadar asosyal olduğumuzun bir nevi somut kanıtıdır, komuşularımızın isimlerini bilmeyecek kadar dünyadan bir haber yaşıyorsak garip bir durum olmalı..Türkiye'de komşuluk bağları güçlüdür, bu tür uygulamalar çıktıkça asosyalliğimiz artacak ve hemen hemen herşeyimizi internet üzerinden hallediyor olacağız...Bana göre çok ters bir uygulama, hayatımıza birşey katmaktan çok birşeyler çalacağına eminim özellikle gel komşunla yüzyüze konuşma, 2 dakikada olsa sohbet etme, dertlerinini dinleme, yardımcı olma der gibi birşeyden farkı yok bunun...Bunun yerine asosyal ol..tanıma ama eşyalarını kullan..