HeyUstam.com: Usta çağırmanın hızlı yolu
Girişim

HeyUstam.com: Usta çağırmanın hızlı yolu

İnternetin kolay erişilebilir, herkes tarafından kullanılabilir ve hızlı bir kitle iletişim aracı olması tüm iş sektörlerini kendine çekiyor. En geleneksel ve fiziksel hizmet odaklı iş grupları da buna dahil. Bu süreçe bir platform olarak katılan yeni girişimlerden biri de Heyustam.com.

HeyUstam, adından da anlaşılacağı gibi farklı alanlardan ustaları kapınıza çağırmanıza aracılık eden bir girişim. 2012'nin Kasım ayında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Tunç Vidinli'nin sahip oldugu mesleki tecrübelerini, yenilikçi ve internet çağının ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlama fikriyle hayata geçirilmiş.

heyustam usta ara

Hızlı sonuç almaya odaklı

İhtiyaç duyabileceğiniz her türlü bakım ve onarım için şimdilik sadece İstanbul genelindeki ustalara ulaşan Hey Ustam, hızlı sonuç almaya odaklanmış bir arayüz (geliştirme Sodamedya Interactive tarafından yapılmış) ve işleyişe sahip. Siteye girip ihtiyacını belirleyen kişi, Heyustam.com'un çağrı merkezi aracılığıyla kendine en uygun hizmet teklifini alıyor. Müşteri ve usta herhangi bir arama masrafına girmiyor.

Yakında internetten hizmet almak için üye olma ihtiyacını ortadan kaldırmayı düşünen platform, aylık 20 bin ziyaretçisine şimdilik 45 farklı kategoride hizmet veriyor. Müşteri sayısını arttırmanın yanında girişimin hedefleri arasında tüm Türkiye'ye yayılmak da var.

heyustam

Pazar büyüklüğü milyar dolarlar seviyesinde

Aldığımız bilgiye göre Türkiye'de toplam hanehalkının konut mülkiyeti 15milyon civarınlda. Bu rakam İstanbul için 2,5 milyon. Ortalama bir evde bir yıllık harcama 250 lira olarak hesaplandığında pazar sadece İstanbul için 625 milyon lira yapıyor. 1000 lira olarak düşünülürse pazar hacmi 2,5 milyar lira ediyor. Tüm Türkiye için de bu rakamlar 3,5 milyar lira ile 15 milyar lira arasında değişebileceği öngörülüyor.

Her girişim gibi kendi kategorisinde akla gelen ilk isim olmak isteyen Heyustam.com, beklenen büyümeyi sağladığında sektörün kalitesinin artması için ustalara yönelik eğitimler vb. faaliyetler düzenlemeyi düşünüyor.

Yorumlar (25)
 1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Projenin gelir modelinden bahsedilmemiş! Üyelik hizmeti mi? yapılan işten komisyon vb.

 2. https://www.taskrabbit.com/ 'in Türkiye versiyonu, biraz daha özgün olunabilirdi ( özellikle renklerde )

 3. bence harika bir proje olmuş, bu konuda daha önce deneme yapan gerek kullanışlılığıyla gerek albenisiyle birçok siteden kendisini farklılaştırmışa benziyor.

  sodamedya'yı ve önceki projelerini takip eden biri olarak kendilerini tebrik ediyorum.

 4. Bu iş sanıldığının aksine o kadar büyük bir pazara sahip değil. Yıllık hane başına harcama 250tl olduğu doğrudur. Ancak bunun için evdeki elektronik aksamlar, kombi vs. de giriyor. Yani yetkili servislerin aldığı pay ve sunduğu uzatmalı garantiler bizleri başka teknik servislere yönlendirmiyor. Geriye sadece boya badana ve tesisat işleri kalıyor bu da yıllık değil 3 yıllık bir gereksinim evime en son tesisatçı ve boyacı 2010'da girmişti. Rakipleri o kadar fazla ki heyustam.com'un çok çalışması gerek. Bu alan yemeksepeti gibi sirkülasyonun çok olduğu bir alan değil ki yameksepeti bie %5 ile çalışırken bir ustanın kendi ücretinden vereceği kar payıda düşündürücü.

  1. Bu projeye benzer iki projeyi yapmıştıjm. Tabi projem 2002 yılında girdiği için de internet kullanımı oranıyla karşılaştırınca yürümedi ama alan adları halen uykuda.

   Sorun çakal ustalar ile çakal ihtiyaç sahipleri. İyi niyetli bir ustayı ya da işvereni kolaylıkla kandırmaya musait oluyor.

   Sitede iki tarafında haklarını koruyan ve işin tanımını yaptıran sözleşme örnekleri varken ve sitenin bir sorumluluğunun olmadığı kocaman kocaman belirtiliyorken mahkemeye gidip gelmek zorunda kalmak bıktırmıştı.

   Ben iki taraftanda komisyon almıyordum ama boya firması reklam verenim ve yatırımcımdı.

   Bu ve bunun gibi projelerde ekranın başında birisi olmak zorunda. Türkler yazmayı ve okumayı sevmiyor. Aklına her geleni telefonla sormak istiyor ve ulaşamazsa da alışveriş yapmıyor.

   Mümkün olan en az kişi ile muhattap olup mümkün olan en az hizmeti vaatedip aradan alınabilinecek en büyük nakiti alıp olayı kapatmak Türkiye de en iyisi.

   1. Hocam, sizin siteleriniz de aynı şekilde mi çalışıyordu? İnsanlar ne gerekçeyle size dava açıyordu? Biraz açıklayabilir misiniz, çünkü gerçekten çok garip bir durum: İnsanların birbirini bulmasına yardımcı olduğunuz halde, insanlar ne gerekçeyle ortaya çıkan hatalardan dolayı, aracı firmayı sorumlu tutabiliyor?

  2. Haklısınız, her sektör milyar dolarlık değil. İyi araştırılıp öyle yazılması gerekiyor.

  3. Yemek Sepeti %5 ile degil %10 ile calısıyor bırde ayda 1000 adet sipariş verilmez ise 120tl+KDV alıyor sen biraz geçmişte kalmışşsın.Gercı bunu da anlamıs degilim sen satis yapmak icin adamlara basvuru yapiyosun onlarda su kadar satis yapmazsan bu kadar alirim diyor ??????

   1. tekel olmanın egoist sonucu bence kendilerini o kadar beğeniyor ki aylık bin altına sistemini kullandırmak bile istemiyor. vaay be

 5. Taskrabbit'den copy --> paste special --> values

 6. Sektöre hoş geldin Hey Ustam. Armut.com'dan selamlar. İyi olan kazansın :)

  Bu arada, biz de http://armut.com/ 'da toplam 16 şehire ulaştık. Bu sabah Şırnak'tan ilk talebimizi aldık.

  Sektöre yenilikler getirmeniz dileğiyle...

  1. Tunç Vidinli Tunç Vidinli

   Erol Bey hoş bulduk ve selamlar.

   İyi olan kazansın diye bakmıyorum ben. Hepimizin ve en önemlisi hizmet alan ve verenlerin kazanacağına inanıyorum.

 7. Ustaiste.com olarak sektore hosgeldiniz. Yeni rakiplerin cikmasi sektorun duyulmasina faydali olacaktir. Basarilar.

  1. Tunç Vidinli Tunç Vidinli

   Ali Bey merhabalar. Çok doğru söylüyorsunuz. Sektör büyük (en geniş anlamında) ama internetin sektörden aldığı pay, kendi hizmetini internetten tanıtan esnafları saymazsak çok büyük sayılmaz. Bu sebepten hepimizin yaptığı girişimler, zamanla insanlara bu gibi hizmetlerin de internetten güvenle alınabileceğini gösterecektir.

   1. Cevdet Akif Usta Cevdet Akif Usta

    heyustam kapalı neden tunç bey

 8. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

  Merhaba,

  Yakında http://uzmanlazim.com olarak sektördeki diğer oyuncuların yanında yer edinmeye çalışacağız. Heyusta ve diğer girişimlere başarılar dileriz!

  Selamlar.

 9. Çağrı Çağrı

  hacı ben bu sektörde şunu anladım biri bir site açıyor mesela bilet sitesi .Öbürü sistemin aynısını yapıyor farklı birkaç şey ekliyor hoop ben özgün proje yaptım diyor.Geçeceksin hacı o işleri .Şimdik bana biriniz diyin Türkiye şu proje gerçekten ömzgün diyim bende heee diyim .Varmı öyle birşey ?

 10. Metin P. Metin P.

  İşte ülkem insanının bir boş hayali daha gerçek olmuş. Bu konsepti 8 yıl kadar önce incelemiştim, sebebi ise Almanya'da çok başarılı olmasıydı. İnsanlar bu şekilde plaza filan yaptırıyorlardı, 50 katlı binanın cam işlerini alıyorlardı vs. Yine ben düşündüğümde iyi bir fikirdi, şimdi bu fikir iyi filan değil. Bu konseptte site açacklara hemen müşteri portföyünü sayabilirim.

  Nakliyeciler

  SEO cular

  Ders verenler

  Saçma sapan işleri yapanlar

  Bunun ile vakit harcanıp o kadar kod yazılacağına firma fihristi yapmak daha mantıklı çünkü insanlar sizin hayal kurduğunuz bu projeyi fihrist olarak kullanacaklar.

  Özetle tutmayacak proje olmasına rağmen sadece burada ki yorumlarda bile aynı konsepte sahip 3 site var yahu, gerisini siz düşünün, arzı az olan bir ürünün çok satıcısı var...

 11. Ismail Erdem Ismail Erdem

  yakında ustaisi.com olarak bizde bu sektöre adım atacağız :)

  rekabet güzeldir.

 12. Hasip Cihan Hasip Cihan

  Biz de sektore rekabete geliyoruz. www.ustambelli.com Bomba gibi geliyoruz :)

 13. yakında ustamsanagulegule.com açacağız. herkese ev tadilatlarını kendileri nasıl basitçe yapacağını videolarla anlatacağız. rekabet güzeldir :)

  1. biraz daha özgün olur bence yap gitsin. al yanına bi kamera git bi evi boya sonra koy siteye güzel iş bence :)

 14. Sektör detayları araştırılmadan girilmiş/ yapılmış projeler bu sektörden ciddi gelir elde edilebilir ancak bu mantıkla olması bence zor gibi gözüküyor ama proje sahiplerine başarılar dilerim.

 15. Ender Ayna Ender Ayna

  O değil de yorumlar giderek "daha ne kadar saçmalayabiliriz acaba" düzeyine kaymış. Site okuyucu seviyesi de giderek düşmüş. Bravo gençler!

 16. Yapılanı yapmak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

  Başarılar