GameStop, bağımsız oyun geliştiriciler için 10 milyon dolarlık fon oluşturdu

GameStop, bağımsız oyun geliştiriciler için 10 milyon dolarlık fon oluşturdu

Texas'da yazılım perakedencesi olarak yola çıkan, bugün ise tüm dünyada 6000 fazla noktada ve web sitesi üzerinden online satış gerçekleştiren GameStop, özellikle video oyun ve yazılım satışı alanında dünyanın en büyük firmalarından.

GameStop, bağımsız mobil oyun geliştiricilere 10 milyon dolarlık yardım fonu vaat ediyor. Bu fonu değerlendiren bağımsız oyun geliştiriciler, oyunlarının dağıtılması aşamasında da GameStop'tan destek almış olacak.

Peki GameStop, bağımsız mobil oyun geliştiricilere yaptığı maddi yarımdan sonra geliştiricilere nasıl yardımcı olacak? Cevabı çok basit. GameStop'ın 2010 yılında satın aldığı Kongregate, web üzerinden oyun dağıtım platformu. Şimdi GameStop bu platformu, ayırdığı fondan oyun geliştiren bağımsız oyunların dağıtım ve pazarlama faaliyetleri için kullanacak ve oluşturduğu fon üzerinden hem kendisi, hem de oyun geliştiricilere ciddi bir kazanç kapısı sağlayabilecek.

Buna bağlı olarak Kongregate'in adını ileride çok daha fazla duyacağımızı düşünüyorum. Kongregate'in Mobil Bölüm Başkan Yardımcısı da eski Zynga Genel Müdürü Panayoti Haritatos. Haritatos da, daha önce Zynga tarafından satın alınan bağımsız oyun geliştirici Urbansquall'ın kurucus ve CEO'suydu. Mobil bölümün başına eski bir bağımsız oyun geliştirici firmanın kurucusunun getirilmesi de, GameStop'un bu planı ile birebir örtüşüyor.

Oyun geliştiriciler, başvurularını Kongregate'in web sitesi üzerinden gerçekleştirerek, oyunlarını Kongregate aracılığıyla yayınlanmasını ve dağıtılmasını sağlayabiliyorlar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.