Köpekler için konaklama hizmeti veren Rover.com'a 7 milyon dolarlık yatırım
Yatırım

Köpekler için konaklama hizmeti veren Rover.com'a 7 milyon dolarlık yatırım

"Köpekler için Airbnb" olarak lanse edilen ve köpekleriniz için konaklama hizmeti almanızı sağlayan Rover.com, seri B yatırımını Foundry Group'dan aldı.

Şirketin verdiği bilgilere göre, bu yatırım bazı yenilikler getirmek için kullanılacak. Mesela bunlardan biri köpek bakıcılarının video çekmesini sağlayacak, video servisi Animoto destekli bir servis. Böylece köpek bakıcıları, köpeklerini emanet edecek müşterileri için köpeklerin bulunacağı ortamı videoya aktarabilecek.

Rover.com, son aldığı yatırımla birlikte 11 milyon dolara yakın yatırım aldı. Rover.com'un önceki yatırımcıları da Madrona Venture Group ve CrunchFund.

Rover.com'da şu anda İstanbul'da köpeğinizi emanet edebileceğiniz herhangi bir ev sahibi bulunmasa da, ileride bu alanda ülkemizden de talepler geleceğini düşünüyorum. Özellikle seyahat esnasında yanına hayvan dostlarını alamayan kullanıcıların yüksek talebiyle karşılaşacağını tahmin ediyorum. Zira yakın geçmişte, sırf bu hizmeti veren oteller açıldığını duymuştum. Rover.com ile köpek sahipleri, köpeklerini emanet edebilirken, eve konuk köpeklerini alan kullanıcılar da para kazanabilecek.

Şirket aldığı yatırımı Rover.com'u daha da geliştirmeye harcayacağı bilgisini yazının başında vermiştim fakat bu noktaya bir daha değinmek sanırım yararlı olacak. RoverReel adı verilen Animoto destekli video servisi sayesinde, köpek bakıcıları köpekleri nasıl bir ortamda ağırladıklarının videosunu çekerek, köpek sahipleri tarafından tercih edilmelerini sağlayabilecek. Örnek bir animasyon videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kasım 2011'de hizmete başlayan Seattle merkezli Rover.com'un ileride kediler için olan versiyonlarını ya da yerli klonlarını da görebileceğimizi zannediyorum.

Yorumlar (7)
 1. Mustafa Mustafa

  Amerikada yasayan ve kopegi olan biri olarak, neden boyle bisey yapmak aklima gelmedi diye kendine kizian biriyim.

  gercektem cok guzel fikir, cunku cok fazla hayvan severin oldugu bir ulke, ve kopekleri tatile giderken bir yere birakmak cok buyuk sorun. Eminimki iyi ilerleme yapacaklardir.

 2. Berk Halil Berk Halil

  Pet otelleri konsepti git gide yaygınlaşmaya başladı. Artık normal otel ve kiralık daireler gibi online olarak kulube rezervasyonu vb. de yapılabiliyor. Bu sektör daha da buyuyecek gibi duruyor.

  http://www.haberler.com/abd-li-kopek-oteli-hotelrunner-da-4264826-haberi/

 3. Dünya git gide daha fazla ilginçleşmeye başlıyor. Nice projeler heba olurken bence böyle bir site için gereksiz.

  1. Senin nice projeler dediğin şeyler içinde canlı mı barındırıyor? Çok ihtiyaç duyulan bir sistem bu ve gelişmesi lazım. Türkiye'de her geçen gün devlete inat! bakılan hayvanların sayısı artıyor. Güzel bir yatırım olmuş.

 4. Berk Altunkılıç Berk Altunkılıç

  Böyle şirketleri gerçekten takdir ediyorum. Helal olsun.

 5. Bakıyorum da herkes projeye, paraya alkış tutuyor. Bir de köpeklere sorulsa değil mi? Neredesiniz ey hayvanseverler...

  1. Umut Akyol Umut Akyol

   Sanırım bizdeki köpek ve kedilerin hislerine en iyi tercüman olacak kişiyimdir. Petarkadas.com'da 200 bine yakın üyemiz var. Forumlarımızda özellikle tatil zamanlarında bu konuda birçok forum açılır. Yani ortada bir ihtiyaç var, ailenin bir parçası olarak düşünülen köpeğin bir yabancıya emanet edilmesi konusu çözülürse çok başarılı olur diye düşünüyorum.