Hacker saldırılarının yeni hedefi Twitter oldu, 250.000 kullanıcı saldırılardan etkilendi
Güvenlik

Hacker saldırılarının yeni hedefi Twitter oldu, 250.000 kullanıcı saldırılardan etkilendi

LinkedIn, Sony, Godaddy... Son yıllarda büyük şirketlerin hacker saldırılardan yara aldığına birçok kez şahit olduk. Son olarak küçük çaplı bir saldırı krizinin başrol oyuncusu ise Twitter oldu.

Resmi blog'unda yaptığı açıklamada Twitter konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Son zamanlarda ABD'nin önemli şirketlerinin yaşadığı problemlere değinen Twitter; yaklaşık 250.000 kullanıcısının kullanıcı adı, e-mail adresi, oturum bilgileri (session) ve "encrypt" edilmiş şifrelerinin istem dışı olarak ele geçirilmiş olabileceğini söyledi.

Twitter ayrıca kullanıcılarına hem Twitter'daki şifrelerini hem de internette kullandıkları diğer şifreleri "güçlü" seçmeleri tavsiyesinde bulundu. Açıklamada altı çizilmesi gereken bir diğer noktaysa Twitter'ın saldırıyı gerçekleştirenler için "kesinlike amatör değiller" deyişi ve diğer şirketlerin de benzer saldırılara hedef olabileceği konusunda taşıdığı endişeydi.

Söz konusu 250.000 kullanıcı için Twitter açık olan oturumları kapatıp şifreleri de sıfırlamış. Eğer siz de bu 250.000 kullanıcıdan biriyseniz Twitter'dan yeni şifre yaratmanızı isteyen bir e-mail almış olmalısınız. Örnek bir maili hemen aşağıda görebilirsiniz.

twitter-hacker-mail
(Görsel kaynak: CNET)

Twitter şifrenizi değiştirmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz, internette kullandığınız şifrelerle ilgili nasıl daha güvende olacağınızı da yine Twitter'ın hazırladığı şu dokümanda okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili gelişmeler olduğunda yazıyı güncelliyor olacağız.

 

Yorumlar (5)
 1. Mustafa Hanlı Mustafa Hanlı

  Benim başıma gelmedi ama, Türk kullanıcılarından başına gelen gelen var mı çok merak ettim, 250.000 kullanıcı büyük bir rakam, bu güvenlik açığını korsanların keşfetmesi de ilginç, adamlar yemiyor içmiyor açık arıyor :)

 2. Salih Oktay Salih Oktay

  tahminlerde bulunalım.

  neden 250bin sanırım twitter bir sunucusunda 250bin kullanıcı adı saklıyor bunu da hackerler vertabanını indirmişler.Şimdi bu ele geçirdikleri veritabanındaki verileri ne yaparlar öncelikle çözemeleri gerekir ,en basit şifreyi bile en güçlü korsanların çözmesi maliyet ve zaman ister. Bu adamlar sunucu veritabanına ulaşabildiklerine göre kullanıcı şifrelerini de bir ihtimal çözebilirler.Ama niye çözsünler , twitter da abidik gubidik bir sürü mesaj olan concon bir yer.Kimsenin işine yarar bilgi yoktur.Ve site anında olayı farkedeceği için şifreleri sıfırlar dolayısıyla adamların hiç bir işine yaramaz milletin şifreleri bunuda biliyorlar.E niye yapıyorlar o zaman ,sırf test için güçlerini görek için yoksa bilgi hırsızlığı gibi bir durum yok.Kıçı kırık twitter bülbülleride aman şifrem gitti diye dolanmasın hiç, kim napsın senin kıytırık hesabını.Adamlar el altından teknik test ediyorlar.

  1. Mustafa Mustafa

   +1 ve böyle eylemlerle büyük firmaların dikkatini çekiyorlar. Sonuç olarak bu firmalara işe giriyorlar. Macera dolu amerikaa..

 3. Twitter'ın neresinde güvenlik var ki... 2 textbox bi menü koyup açmışlar resmen biz yapsak bu ne böyle olur elin adamı yaptı mı kimse çıkmaz... ama textboxları denedim strip_tags kullanmışlar güvenlik üst seviyede :P

 4. Blog Sitesi Blog Sitesi

  Adıma kayıtlı domain ve hostingler dışında hiç bir hesabım gerçek değil. oyüzden faceymiş tivitmiş isterse kökünden temizlesinler beni ilgilendirmiyor. Devlet büyüklerinin ve ünlü kişilerinde titivt kullanmaları taraftarı değilim. İnternet öyle bişey olduki sizin hesabınız çalınsa sizin yerinize başkası haber yapsa savaş çıkacak nerdeyse...