BKM 2013'te yüzde 40'lık büyüme bekliyor

BKM 2013'te yüzde 40'lık büyüme bekliyor

bkm-logoBankalararası Kart Merkezi (BKM) geçen hafta internet üzerinden yapılan kartlı ödemeleri nam-ı diğer e-ticaret rakamlarını açıkladı. Paylaşılan rakamlara göre Türkiye'de 162 milyon adet işlemle yaklaşık 31 milyar TL'lik bir hacim elde edildi ve yıllık yüzde 35'lik büyüme sağlandı.

Söz konusu BKM'nin paylaştığı veriler olunca biz de işin başındaki kişiye yani BKM CEO'su Soner Canko'ya mikrofon uzattık. 2012 yılını değerlendirip 2013 yılındaki beklentilerini dile getiren Soner Canko, ilginç rakamlar paylaştı. Lafı çok uzatmadan Soner Canko'nun röportajına geçelim.

2012 yılında kartlı ödeme sistemleri ve internet üzerinden yapılan kartlı ödemeler açısından sağlıklı büyümenin sürdüğünü ifade eden  Soner Canko, internet üzerinden yapılan kartlı işlemlerin toplam kartlı ödemeler içindeki payının yüzde 9 seviyesine geldiğini söyledi.

Soner Canko, "İnternetten yapılan ödemeler gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir yöntem olma yolunda ilerliyor ve bugün neredeyse her 10 TL kartlı işlemin 1 TL’si internet üzerinden yapılıyor. Bu yüksek gelişmişlik düzeyine rağmen, bu yıl internetten yapılan kartlı ödemeler yüzde 34 oranında artış gösterdi" şeklinde konuştu.

2013 yılında yüzde 35 büyüme bekleniyor

BKM CEO'su Soner Canko BKM CEO'su Soner Canko

İnternet üzerinden yapılan kartlı ödemeleri'nde 2013 yılında da büyümenin süreceğini ifade eden Soner Canko, yüzde 35-40 düzeyinde artış beklediklerini dile getiriyor. Soner Canko bu büyümenin sebebini her geçen gün artan e-ticaret şirketi sayısına, firmaların toplu ödemelerini internet üzerinden yapmayı daha çok tercih etmesine ve başta vergi ödemeleri olmak üzere pek çok devlet ödemesinin internet üzerinden yapılmasına bağlıyor.

E-ticaret sektörüne yakın olanlar BKM verilerine sanal POS üzerinden gerçekleşen tüm işlemlerin dahil olduğunu ve bu verilerin ayrıştırılması gerektiğini bilir. Konuya açıklık getiren Soner Canko, BKM'nin ödemelerin ne amaçla yapıldığı bilgisine sahip olmadığı ve e-ticaret adı altında bir veri paylaşamadıklarını söyledi. Canko, "Üye bankalara ait kartlar ve sanal POS’lardan geçen işlemleri istatistik amacıyla yayınlıyoruz. Bu kapsamda internetten yapılan kartlı ödeme verilerini son yıllarda daha detaylı ve sektör bazında ileterek e-ticaretin gelişmesine ve sektörün önünü görmesine destek veriyoruz" şeklinde konuşuyor.

Soner Canko'nun açıklamalarından da görüldüğü üzere e-ticaret sektörünü 2013 yılında en az geçen sene olduğu kadar büyüme bekliyor. Şimdiden e-ticaret şirketlerini hızlı bir yılın beklediğini paylaşalım.

* Yukarıda paylaşılan rakamlara sanal POS üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler (uçak bileti, sigorta vs.) dahildir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.