İzmir’in en önemli e-ticaret oyuncuları [Bölüm 2]

İzmir’in en önemli e-ticaret oyuncuları [Bölüm 2]

Geçtiğimiz ay sayfalarımıza taşıdığımız İzmir'in en önemli e-ticaret siteleri dosya konumuz siz okurlarımız tarafından büyük ilgi gördü. Okurlarımızdan pek çok güzel yorum ve e-posta aldık. Böylece İzmir'de çok daha fazla e-ticaret sitesiyle de tanışmış ve haberdar olmuş olduk.

Hem okuyucu hem de e-ticaretçiler tarafından gördüğümüz yoğun ilgi üzerine İzmir'in e-ticaret sitelerine ikinci yazımızla devam ediyoruz. İşte karşınızda ikinci bölümüyle İzmir'in e-ticaret oyuncuları.

Barcin.comBarçın

Spor ayakkabı ve spor malzemeleri dikeyinde çalışan Barçın sadece İzmir'de değil, pek çok farklı ilde toplam 32 mağazasıyla offline olarak faaliyet gösteriyor fakat internet de onlar için oldukça önemli bir kanal.

Öncelikle 2002 yılında B2B olarak başladıkları e-ticaret serüvenine, 2004 yılında B2C'ye dönerek devam etmişler. Işıkkent'te bulunan 2000 metrekarelik merkezlerinden tüm Türkiye'ye gönderim yapıyorlar, Barçın'ın e-ticaret kanadı için çalışan 19 kişilik bir kadro var.

Görüşlerini aldığımız şirketin Genel Müdürü Ali Barçın, 2 yıl öncesine kadar siparişlerin genellikle İzmir ve çevresinden olduğunu ancak durumun değiştiğini bizle paylaşıyor. Barcin.com bir e-ticaret sitesi olduğu gibi aynı zamanda ciddi bir tedarikçi tarafı da var. Örneğin, Hepsiburada, Ereyon, Hızlıal, Markafoni, Trendyol, Limango, daybuyday ve daha pek çok e-ticaret sitesine ürün tedarik ediyorlar. Alternatif ödeme sistemlerinden BKM express'e başvurularını yapmışlar.

DijitallDijitall.com

Dijitall, Meksim firmasının girişimi, Meksim de bugüne dek kamera, elektronik, beyaz eşya, bilgisayar tedariği yapan bir firma. Girişimin sahipleri Abdullah Aksu ve Şenay Aksu 4 yıl önce işlerini internete taşıyıp, Dijitall.com markasını yaratmışlar.

Dijitall, bir tedarikçi firmanın markası olduğu için lojistik ve depo açısından avantajlı. Aynı şekilde fiyat konusunda da böyle bir iddiaları var. Balçova'daki merkezlerinden tüm Türkiye'ye hizmet veriyorlar. Şirketin yetkilisi Ayberk Uygur'dan aldığımız bilgilere göre müşteri hizmetleri onlar için oldukça önemli, e-ticaretin nereden yapıldığının önemli olmadığını, ama İzmir enerjisini ve sıcaklığını yansıtmaya çalıştıklarını dile getiriyor.

Dijitall.com, 2012 yılında toplamda 14.500'den fazla sipariş aldıklarını, ortalama sepet tutarlarının da 365 TL olduğunu aktardı. Aynı zamanda Dijitall.com'da satış sonrası sıradışı bir seçenek de var, o da "Kendim teslim alacağım" seçeneği. Bu olanak sayesinde, ürünü e-ticaret sitesinden satın aldıktan sonra Dijitall.com'un Balçova'daki merkezine gidip ürününüzü teslim alabiliyorsunuz. Alternatif ödeme sistemlerinden BKM express'i kullanan Dijitall.com, Turkcell Cüzdan'ı da yakın zamanda aktif edecek.

NelerNeler.comNelerNeler.com

NelerNeler, Akdemir Grubu bünyesindeki firmalardan Apeks Perakende Ticaret A.Ş.'nin e-ticaret markası. Aynı zamanda Ege bölgesindeki Apple Premium Reseller noktalarından biri olan Apeks, NelerNeler.com ile e-ticaret alanında Çınarlı'daki merkezlerinden yönetiliyor.

NelerNeler.com ile ilgili olarak görüştüğümüz şirketin Kurumsal İletişim Sorumlusu Selin Öztürk, NelerNeler'in isminden de anlaşılabileceği gibi geniş bir ürün yelpazesini barındırdığını ve müşteri memnuniyetinin en önemsedikleri konu olduğunu aktarıyor.

Yine Selin'den aldığımız bilgilere göre tüm Türkiye'ye gönderim yapan NelerNeler.com'un en çok sipariş aldığı şehir İstanbul olsa da, İzmir'de sırasıyla Bornova, Konak, Buca ve Karşıyaka ilçelerinin ön plana çıkıyor. NelerNeler.com, günde ortalama 30-40 sipariş alıyor. Kampanyalarını haftalık olarak güncelleyen NelerNeler.com, ürünlerin çoğunda taksitte indirim ve peşin fiyatına taksit olanaklarıyla hizmet veriyor.

DerizaDeriza.com

Deriza, deri ürünler dikeyinde İzmir merkezli bir e-ticaret girişimi. Bornova'daki merkezinden hizmet veren Deriza, iki kardeş Fatih Aycan ve Recep Aycan'ın girişimi.

Aycan kardeşlerin ikisi de deri mühendisi ve tüm Türkiye'ye gönderim yapan bir site olarak, 1. sınıf ve yüzde 100 hakiki deriden üretilen ürünleri satıyorlar. Siparişler, müşteriye özel olarak hazırlanıyor ve gönderimi yapılıyor, bu hazırlanma ve gönderim süresi ise 4 iş günü.

Deriza, ürünlerin tedariğini gerçekleştiriyor, yani bir tasarım ve üretim süreci yok. Şu ana dek farklı e-ticaret sitelerine B2B bir satış yapmamışlar fakat bu konuda altyapıları hazır. Şu an çok yeni bir site olmalarına rağmen günde 3-5 sipariş alıyorlar ve sepet tutarları da 24 TL ile 489 TL arasında fiyatlarda değişiyor. Deriza, Webrazzi okurlarına özel 100 TL üzeri alışverişlerde kullanılmak üzere WBRZ20 kodlu 20 TL'lik bir indirim tanımladı. Dileyen okurlarımız bu siteden yapacağı alışverişte kullanabilir.

eKantincieKantinci.com

eKantinci, oyun konsolları, görüntü ve ses sistemlerini kiralayabileceğiniz bir e-ticaret sitesi. Bir öğrenci girşimi olan eKantinci, 2012 yılında kurucu ortaklar Uğur Hamit Sakar ve Ogün Nergizal tarafından hayata geçirilmiş.

Şu anda sadece İzmir içerisinde hizmet veren girişim, 7 kişilik bir ekipten buluşuyor. Ekibin Bornova ve Buca'da olmak üzere iki merkezi var. Hedef kitleleri genellikle öğrenciler. Müşteriler eKantinci.com üstünden siparişlerini verip, PlayStation 3 ve oyun ekipmanlarını kiralayabiliyorlar.

Kurucu ortaklardan Ogün'den aldığımız bilgilere göre haftasonu siparişlerin en yoğun olduğu zaman dilimi ve haftasonları tam kapasite ile çalışıyorlar. En çok sipariş alınan bölgeler Ege Üniversitesi'nden dolayı Bornova, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden dolayı Buca; siparişler vize ve final dönemlerinde azalıyor. eKantinci, proje olarak KOSGEB desteğini de arkasına almış durumda. İlerleyen zamanlarda İstanbul, Ankara ve Eskişehir'e açılma hedefleri de var.

Deniz DükkanıDenizdukkani.com

Deniz Dükkanı, deniz ve tekne malzemeleri üzerine faaliyet gösteren, yaklaşık 4 yıllık bir e-ticaret sitesi. İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki merkezlerinden  tüm Türkiye'ye, hatta yurtdışına da satış yapıyorlar. Ali Lahur ve Ahmet Lahur kardeşlerin girişimini, sitenin yöneticisi Hakan Engin'den dinledik.

Engin'in verdiği bilgilere göre deniz ürünleri satmak kolay bir iş değil ve uzmanlık gerektiriyor, kimi zaman müşterilere de hangi ürünü almaları konusunda danışmanlık yapmak gerekiyor. Denizdukkani.com'da 36.000'e yakın ürün mevcut. Ürün tedariği ve paketlenmesi bu alanda zor olsa da, hem perakende bir mağazaya sahip olmaları hem de büyük depoları sayesinde bu sorunu aştıklarını dile getiriyorlar. Aldığımız bilgilere göre, Şırnak'a rafting botu, Ukrayna'ya dümen kumandası gibi ilginç ürün satışları da gerçekleşiyor.

Siparişler yaz ayları artıyor. Doğal olarak kıyı bölgelerden çok daha fazla sipariş alıyorlar. İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Antalya ve İstanbul en çok sipariş alınan iller arasında. Denizdukkani.com, ilerleyen dönemde bir iPhone ve Android uygulaması da yapmayı düşünüyor. Şu anda kendi özkaynaklarıyla büyümelerini sürdürdüklerini dile getiren Deniz Dükkanı, yatırımlara da açık olduğunu söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.