PC’ye bir darbe de Intel’den
Teknoloji

PC’ye bir darbe de Intel’den

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabetler, internet bağlı buzdolapları derken emektar PC’ler için oyun alanı giderek azalıyor. Halen yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da, PC’nin devrinin eski görkemli günlerinin çok gerisinde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bazı kullanıcılar için bilgi saymak için PC bugün de en çok tercih edilen cihaz olsa da, işin ticari boyutu artık bazı firmalar için eskisi kadar cazip değil. Satışların düşmesi ile birlikte pazarın artık yeterince büyük olmaması bazı büyük firmaların bu alanı kısmen de olsa, yavaş yavaş terk etmeye başlamasına neden oluyor.

Artık yeni anakart geliştirmeyeceğini ve 2016’ya kadar bu pazardan tamamen çekilmiş olacağını açıklayan Intel de bunlardan biri…

PCWorld’e yeni alanlara odaklanmak için PC anakart pazarından çekileceğini açıklayan Intel, buna rağmen masaüstü bilgisayar pazarından tamamen ayrılmayacağını söylüyor. Fakat iddialara göre tamamen ayrılmayacağı bu pazardaki varlığını önemli ölçüde azaltmayı planlıyor. Engaged’de yer alan iddia Intel’in yakın gelecekte masaüstü PC’ler için işlemcileri ayrıca satmak yerine, OEM üreticileri ile anlaşarak anakartlara gömülü şekilde sunmayı da bir seçenek olarak değerlendiriyor. Bu her birkaç yılda bir yeni PC almak yerine, cihazlarını yükseltmeyi tercih eden kullanıcılar için pek de iyi bir haber değil.

Fakat iddia gerçekleşse bile tüm işlemciler için geçerli olmayacağı, Intel’in ayrıca satılan işlemcilerden kolay kolay vazgeçmeyeceği de ortada. Buna rağmen anakart pazarını terk ederek, bu alanı tamamen ASUS, Gigabyte ve MSI gibi üreticilere bırakacak olması önemli bir gelişme.

Son zamanlarda Intel’in gelecek ile ilgili planları içerisinde PC’nin bahsi de pek geçmez oldu. Intel ne zaman bir etkinlikte firmanın gelecekle ilgili hedeflerinden bahsedecek olsa konu genellikle ultrabook’lar ve dokunmatik ekranlar çerçevesinde dönüyor.

Intel’in 2016 yılından itibaren anakart pazarından tamamen çekilerek, sadece bu alanda faaliyet gösterecek firmalara danışmanlık yapacak olması tabi ki PC’nin sonunun geldiğini göstermiyor. Bu bir son olmasa da, yine de PC için gözden kaçırılmaması gereken bir darbe olduğu kesin.

Yorumlar (3)
 1. Hasan Başaran Hasan Başaran

  İşkemcilerin anakarta entegre sunulması hoş. Şahsen masaüstümde 3 yılda bir yükseltme yapıyorum. Her defasında anakartla birlikte işlemci ve RAM'ler değişiyor zaten.

  Er ya da geç masaüstü PC'ler yerini dizüstü ve diğer taşınabilir, portatif ve ekonomik cihazlara bırakacak. Buna kesin gözüyle bakılıyor. Intel'in stratejisi son derece yerinde diye düşünüyorum.

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Amator kullanicilar icin pcler yerini laptop ve tabletlere hatta pda mobile bile birakabilirler ancak workstation odakli veya profesyonel kullanicilar icin masaustu bilgisayar kullananlar her ne kadar azalsada herzaman yerini koruyacaktir diye dusunuyorum. kisisel almayin ama cunku eger bu bilgisayarlari kullanan muhendisler olmasa sizin o laptoplardan, veya tabletlerden girecek bir yeriniz, yapacak birseyiniz olmaz. Siz desktop bakarsiniz, desktop size bakar.

   Yani en azindan 23'' ips led 1920x1080p 60hz ekranli, 7/24 çalisip isinmayacak, ekran kartida ust duzey quatro serilerini ornegin benim icin pny quadro 6000 6gb ddr5 384bit render, video editi edius pro ile 30gb bir goruntu dosyasini 72saatte donusturebilecek veya oyunlarda nvidia kepler gtx680 4096mb veya msi ati hd7970 3gb 384bit ve 16x2 32gb 2400mhz ramleri,s3 480gb 550,520mb/sn de yazabilecek bir ssd, en az 3.0 ghz bir islemci ve 1 petebayt datayi her ay 3 terebaytlik 64mb onbellikli disklere yazdirabilecek bir laptop üretmedikleri sürece ''Personel Computer'' lar her zaman yerlerini koruyacaktir diye dusunuyorum. ve bu sadece bu bilgisayarlarin dunyada yaptigi islerin kucuk bir kismi. dunyadaki diger tum sektorleri dusunecek olursak eger, diger kullanım alanlarini hic saymiyorum bile. Farklı dusunceleri olanlar olabilir. Benim fikrim bu.

   Saygılarımla,

 2. pc den kasıt nedir? masaüstü pcler mi eğer öyleyse zaten bu belli olan bişeydi gözlede rahatlıkla görülebilir. ama laptopların sonu değil ya yada windowsun

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri