YouTube 2012'de Facebook'un 5.5 katı izleyiciye ulaştı

YouTube 2012'de Facebook'un 5.5 katı izleyiciye ulaştı

2012 ABD internet pazarının daha fazla dışarıya açıldığı ve bir çok yeni girişimi dünya pazarına kazandırdığı bir yıl oldu. ABD'nin dünya internet pazarına sunduğu girişimler de dünya devi olmak için ciddi bir rekabet halindeydi. Nielsen, ABD pazarı için hazırladığı araştırma Google'ın halen zirvede olduğunu gösteriyor.

Google zirvede, Facebook takipte

Aylık tekil ziyaretçi sayısına göre 2012'yi zirvede kapatan şirket bir kez daha Google olmuş. İş ve okul bağlantılarından ortalama olarak her ay Google'ı ziyaret eden 172.6 milyon Amerikalı var. Ocak-Ekim tarihleri arasını dikkate alan istatistiğin 2 numarası tahmin edileceği üzere Facebook. Facebook'un ziyaretçi sayısı ortalama 153 milyon. 3. sıranın sahibi ise Yahoo!

nielsen

Online video siteleri sıralamasında ise Youtube, Yahoo! ve Vevo ilk 3'e giren siteler. Aylık 132.5 milyon izleyiciye ulaşan YouTube, 5. sıradaki Facebook'u neredeyse 5'e katlıyor.

Bu arada Google'ın arama motoru pazarındaki üstünlüğü de açık ara farkla devam ediyor.

En popüler mobil uygulamalar

Nielsen yine Ocak-Ekim 2012 tarihleri arasında aylık ortalama tekil kullanıcı sayısına göre mobil uygulamaları da sıralamış. Android tarafında Google arama uygulaması aylık ortalama 46.4 milyon, Gmail uygulaması 44.5 milyon, Facebook uygulaması ise 42.4 milyon kullanıcıya sahip. iPhone tarafında ise durum epey farklı.

nielsen app stats

iPhone'da ilk 3 uygulama Harita, Facebook, YouTube olarak sıralanıyor. iPhone Facebook uygulamasının aylık ortalama tekil kullanıcı sayısı 28,6. Android'dekinden yaklaşık 14 milyon aşağıda. Bu da Android'in ABD pazarındaki gücünü bir kez daha gösteriyor. iPhone uygulamalarında e-posta uygulamasının sıralamaya girmemiş olması ise şaşırtıcı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.