Google Coordinate: Google mobil ekip yönetimine adım atıyor
Teknoloji

Google Coordinate: Google mobil ekip yönetimine adım atıyor

IDC'nin tahminine göre 2015'te dünya üzerinde 1.3 milyar mobil çalışan olacak.  Tüm iş gücünün yüzde 37.2'si. Peki Google bu durumdan faylanabilir mi? Google Maps Coordinate pekala faydalanabilir.

Google Maps Coordinate, Google'ın harita ve mobil hizmetlerini birleştirdiği yeni hizmeti. İşletmelerin sahadaki çalışanlarını tek bir haritada görmesini ve onlara görevler atamasını sağlıyor.

Google Coordinate olarak kısaltabileceğimiz hizmete kayıt olan şirketler ve çalışanları bu hizmetin özel uygulamasını indirerek işe başlıyor. Google da konum tespit ve işaretleme yeteneklerini kullanmaya. Google bu hizmette Google Enterprise Maps, Google Earth ve Google İç Mekan Haritaları'nı da kullanıyor. Google Maps Coordinate

Mobil çalışanlar Google Coordinate uygulamasıyla çeşitli verileri de kayıt altına alabiliyor. Yönetim tarafında takım oluşturma, işleri yönetme, geçmiş işler ve konumları görmek gibi tahmin edilebilir özellikler sunuluyor.

Kısacası bugün mobil operatörlerin altyapı sunduğu saha (araç, ekip) takibi ve yönetimi diyebileceğimiz işte artık Google'ın da eli olacak. Aşağıda sistemin tanıtım videosunu izleyebilir ve sistemin işleyişini görebilirsiniz.

Bu arada sistemin kullanımında herhangi bir ülke kısıtlaması yapılmamış ve ön kayıt için Türkiye'yi de ülke seçenekleri arasında görebiliyoruz. Şimdilik ücretsiz deneme hesabı açmak mümkün. Gerçekten avantajlı olup olmadığı ise fiyatlar açıklanınca söylemek mümkün olacak.

Yorumlar (5)
 1. Ömer Ekinci Ömer Ekinci

  Google'ın bu atağı son kullanıcıdan kurumsala doğru geçiş hamlelerinden biri. Diğer pazarlar için farklı olabilir ama Türk pazarında, CRM, ERP, Mobil saha satış, Depo Otomasyonu gibi konularda yerel ve sektörel jargona hakim yazılımlar çok daha fazla önem arz ediyor.

  Web 2.0 neslinin iş hayatını domine ettiği dönemlere geldiğimizde Google Coordinate gibi çözümler daha çok pazar payı alabilecektir.

  Bir diğer örnekte de şunu söylemeliyim, biz Desnet'te yaptığımız projelerde görüyoruz ki FMCG gibi sektörler, akıllı telefonlar ya da tabletlere bile adapte olmak yerine mevcudu korumayı 1000-1500 USD'lik Endüstriyel El Terminallerini tercih etmeye devam ediyor. Şirketler can damarı gibi gördükleri konularda çok yenilikçi olmayı istemiyor. Bu da Google Coordinate gibi çözümlere dezavantaj sağlıyor.

  1. Wime77 Wime77

   Uganda da açık neden Türkiye yok ?

 2. Kayıt olmaya çalıştığımda Ülke listesinde bir tek Türkiyeyi göremedim. Acaba sizde de öyle mi ?

  1. Sertac Nayci Sertac Nayci

   Evet bende aynı sorunla karşılaştırdım numara yazarken Türk bayrağı çıktı , daha sonra ayarlardan Türkiyeyi seçmek zorunda kaldım . Bilinçli yapılmış gibi sanki

 3. Ahmet Karaca Ahmet Karaca

  Maalesef o kadar ülkenin arasında Türkiye görünmüyor, bununla birlikte sistemin iOs uygulaması Türkiye mağazasına da açık değil. (şuan)

  Bunun dışında iOs uygulaması da dahil tüm ekranların Türkçe versiyonu var, sistemin ücretlendirmesi aylık/lisans (kullanıcı) 20 euro yada yıllık taahhütlü yıllık/lisans (kullanıcı) 200 euro şeklinde.