Google, yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ediyor
Arama
Yatırım

Google, yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ediyor

Rüzgar TribünleriYenilenebilir enerji kaynakları hem insanlığın hem de dünyanın sağlıklı geleceği için oldukça önemli bir konu.

Google’ın sadece bir arama motorundan ibaret olmadığını eminim tüm Webrazzi okurları biliyordur ama Google’ın yenilebilir enerji yatırımlarına hızla ağırlık verdiğini biliyor muydunuz?

Google, yaptığı son duyuruyla, Texas’taki Oldham County’de bulunan Spinning Spur Wind Project’e tam 200 milyon dolarlık bir sermaye yatırımı yaptığını açıkladı. Hali hazırda 70 rüzgar türbininden oluşan ve toplamda 161 MW güç üreten proje, Amerika’da 60.000 evin elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Google’ın şu anda daha temiz bir dünya için böyle çalışmalar yapması gerçekten umutlandırıcı. İnternet devinin, internet dışındaki bu yatırımları yine interneti ve teknolojiyi daha yeşil hale getirmek için var. Örneğin Google’ın veri merkezleri (dünyanın en büyük veri merkezlerinden bahsediyorum) sıradan veri merkezlerine göre tam yüzde 50 daha az enerji harcıyor.

Google’ın enerji alanında toplam 11 yatırımı bulunuyor. Tabii bu yazımıza konu olan haber gibi Google sadece rüzgar enerjisine değil, güneş enerjisine de yatırım yapıyor. Eğer tüm bu yatırımlara göz atmak isterseniz buradan göz atabilirsiniz.

Ülkemizin özellikle batı kesimleri de rüzgar enerjisinden yararlanmaya çok müsait. Mesela Çanakkale ve Çeşme’de rüzgar tribünlerinden enerji üretimi zaten yapılıyor. Fakat bu alanda yatırımların artmasına ihtiyaç var. Bizde bir internet şirketi, yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelir ya da Google, Türkiye’de yenilebilir enerji yatırımı yapar mı henüz bilmiyoruz ama Google’ın Amerika’daki bu yatırımları örnek olması gereken cinsten.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. Emrah Olgun dedi ki:

  “Yenilebilir enerji kaynakları hem insanlığın hem de dünyanın sağlıklı geleceği için oldukça önemli bir konu.”

  harika typo olmuş kutluyorum. sanırım gıdadan bahsediyorsunuz hani ATP anlamında enerji değil mi?

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Çok iyi typolar yaparız hayallerimiz sonsuz 🙂

 2. EMRE YENER dedi ki:

  Google ‘a hayran kalmamak elde değil adamaların her yaptığı yatırım hem dünyayı değiştirecek türden hemde çevreci ve insan dostu. Bizim açgözlü hep bana, hep bana diyen patronlara örnek olur umarım.

 3. Murat Erçelebi dedi ki:

  sunucularının dünyanın sıcaklığını +2 derece artırdığı gerçeği ve sömürdüğü milyonlarca megawatt elektrik tabi bu tarz yatıırımlar yapmaları için iyi bir neden sayılabilir..

 4. Onur dedi ki:

  Türkiye de böyle yatırım yapmaya kalk, bizim yatırımcılarımızdan gelen ilk soru “gelir modelin ne?” olur.

  1. Enver Gökmen dedi ki:

   Türkiye’de tutmamış girişime yatırım yapılmaz boşuna kimse uğraşmasın.

   Bu kadar temiz enerji yatırımını ülke olarka yapıyor muyuz acaba? heryer deniz rügzar enerjisi kullanımımız almanya ispanya gibi ülkelere göre çok düşük.

Bir Yorum Yazın