Yeni iddia: Ucuz iPhone 2013’te piyasada

Yeni iddia: Ucuz iPhone 2013’te piyasada

Apple’ın piyasaya ucuz bir iPhone modelini süreceği iddiaları çok uzun zamandır ortalarda. Pek çok farklı kaynak 2009’dan bu yana ucuz iPhone’un satışa sunulacağına dair haberler paylaşıyor. Fakat aradan geçen yıllarda bu konuda somut bir adım atıldığına şahit olmadık.

Fakat bu konu iki farklı kaynakta bir kez daha gündeme geldi. Bu kaynaklardan ilki bu tip iddiaların doğru çıkma yüzdesi çok da yüksek olmayan DigiTimes. Diğer yandan genellikle daha isabetli tahminleri ile tanınan Wall Street Journal da aynı konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

Peki ucuz bir iPhone’un 2013 içerisinde piyasaya çıkma ihtimali gerçekçi olabilir mi? Bu hamle Apple’a ne kazadırır, ne kaybettirir?

Bu yorumlara girmeden önce iki farklı kaynağın iddialarına bir göz atalım. DigiTimes tedarikçilerden aldığını söylediği bilgilere göre ucuz iPhone’un 2013 içerisinde piyasada olacağını söylüyor. Prototiplerini gördüğünü söyleyen bu kaynaklara göre ucuz iPhone’un 5 inçlik bir ekrana sahip olacak.

WSJ ise konuyla ilgili bilgilendirilmiş kişilere dayandırdığı haberinde, ucuz iPhone’un alüminyum yerine plastik alaşımlı bir kasaya sahip olacağını ve diğer parçalarının yani var olan iPhone ile aynı kalacağı ya da eski iPhone’lardan geri dönüştürüleceğini belirtiyor.

iPhone pazarı doygunluğa ulaşıyor

Ucuz iPhone söylentileri 4. zafer yılına giriyor ve bu yıllar içerisinde pek çok değişim yaşandı. iPhone kendi segmentinde tartışmasız lider, fakat hitap ettiği pazar büyük oranda doygunluğa ulaşmaya başladı. Yani aynı iPhone modeli ile yola devam edecek olursa satışlarda yavaş da olsa bir azalma meydana gelmesi kaçınılmaz.

Gelişmekte olan ülkeler Android’in elinde

Bu durum akıllı telefon pazarındaki payını da doğrudan etkiliyor. Daha önce dünyadaki akıllı telefon pazarının neredeyse dörtte birini elinde bulunduran iPhone’un pazar payı yüzde 14’ler seviyesine geriledi. Bunda ucuz Android modellerinin etkisi çok büyük. Özellikle de Çin ve Hindistan gibi son derece kalabalık ülkelerde öncelikli tercih fiyat avantajına sahip Android’den yana. Bu iki ülkenin tek başına dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini barındırdığını düşünecek olursak pazar payındaki etkisi de daha net görülebilir.

Daha uzu bir iPhone, Apple için bu pazarlara açılabilmenin ve pazar payını artırabilmenin tek yolu gibi görünüyor.

Uygulama pazarı

Diğer yandan akıllı telefon demek sadece cihaz satışı anlamına da gelmiyor. Uygulama pazarı çok hızlı büyüyor ve Apple için uygulamalarını daha geniş kitlelere ulaştırabilmek büyük önem taşıyor. Ucuz bir iPhone satın alacak kullanıcılar belki uygulamalara daha az para harcayacaklar veya ağırlıklı olarak ücretsiz uygulamaları tercih edecekler ama yine de kullanıcı sayısındaki ciddi bir artış bütün uygulama pazarını hareketlendirebilir.

İkinci bir ürün

Konuyla ilgili hesaba katılması gereken diğer bir nokta da, ucuz bir iPhone’un Apple için yeni bir ürün olacağı. Apple bugüne kadar hep tek bir ana iPhone modelini pazarladı. Hatta Steve Jobs’ın en başarılı olduğu konulardan biri de firmanın az ama öz ürüne sahip olmasını sağlamaktı. Ucuz bir iPhone bu anlamda Apple’ın pek de alışık olmadığı yeni bir yaklaşım ve operasyon gerektiriyor.

2013?

Tüm bunların halen sadece birer dedikodu olduğunu unutmamakta fayda var, fakat dedikoduların artış hızı bu iddiaların altında bir gerçek payı olma ihtimalini güçlendiriyor. 2013 ucuz iPhone’un yılı olur mu kesin bir şey söylemek zor ama eninde sonunda ucuz bir iPhone piyasada olacak gibi görünüyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.