Kickstarter 2012'yi rakamlara döktü, taahhüt edilen toplam tutar 320 milyon dolar

Kickstarter 2012'yi rakamlara döktü, taahhüt edilen toplam tutar 320 milyon dolar

Topluluk destekli yatırım toplama platformu Kickstarter'ın bizzat kendisini ve bünyesinde gelişen projeleri Webrazzi'de sık sık konu ediyoruz. 2009 yılında ABD'de kurulan şirket, uzun zamandır önemli bir ivme ile büyüyor. Son olarak Birleşik Krallık'ta hizmet vermeye başlayan Kickstarter, hatırlarsanız burada da oldukça önemli bir ilgiyle karşılaşmıştı.

2012 yılı raporlarına geçtiğimiz haftalardan oldukça ısınmışken bugün itibarıyla aralarına bir yenisi daha eklendi ve Kickstarter kendisi için oldukça başarılı geçtiğini düşündüğü 2012 yılını yayınladığı raporla mercek altını aldı.

2 milyonu aşkın kişiden 320 milyon dolar

Raporun en çok dikkat çeken rakamlarına göre Kickstarter 2012 yılı içerisinde 2 milyonu aşkın kişiden - 177 farklı ülkeden ki bu da dünyanın yüzde 90'ına denk geliyor - toplamda 320 milyon dolar taahhüt almayı başarmış. Başarıya ulaşan yani ihtiyaç duyduğu maddi tutarı toplayabilen proje sayısı ise 18.109. Ayrıca bu projeler arasında 17 tanesi 1 milyon doların üzerinde bir tutarı kasasına koymuş.

2012 yılında oyun projeleri en çok desteği görürken müzik, sanat, film, yayıncılık ve teknoloji gibi kategoriler de öne çıkıyor. Kickstarter'daki projelerin kategorileri ile ilgili detaylı bilgiye ise hemen aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

kickstarter-2012-2

Diğer yandan Kickstarter geçen yıla göre yüzde 279'luk bir artışla 709 milyon sayfa gösterimi ve 86 milyon tekil ziyaretçi gibi sayılara da ulaşmış durumda.

Kickstarter diğer internet girişimlerine göre biraz geç de kalsa şirketin 2012 raporuna göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Rapor içerisinde her bir ay için öne çıkan projeleri de hatırlayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.