MSN Mart'ta emekli oluyor, 100M kullanıcı Skype'a taşınıyor
Mesajlaşma

MSN Mart'ta emekli oluyor, 100M kullanıcı Skype'a taşınıyor

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip ve ülkemizde de oldukça popüler olan Microsoft’un anında mesajlaşma servisi Windows Live Messenger veya daha popüler adıyla MSN emekliye ayrılıyor.

Microsoft daha önce duyurduğu MSN emeklilik planının tarihini de verdi; servis 15 Mart’tan sonra kullanılmayacak. Yani yaklaşık 2 ay sonra artık hayatımızda MSN olmayacak, fakat bu gelişme oradaki bağlantılarınızı kaybedeceksiniz anlamına gelmiyor. Microsoft tüm MSN kullanıcılarını Skype’a taşıyacağını duyurdu.

Bu gelişme Microsoft’un 2011 yılında 8,5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Skype’a yarayacak. Fakat bu durum Çin’deki kullanıcılar için geçerli değil. Çünkü Çin’de Skype halen yerel bir servis sağlayıcı tarafından işletiliyor.

Microsoft’un açıklamasına göre 15 Mart tarihinde Skype’a taşınmak içinse ekstra bir işlem yapmak gerekmeyecek. Tek yapmanız gereken Skype’a, daha önce MSN’e giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizle girmek ve böylece tüm MSN bağlantılarınızı karşınızda göreceksiniz. Var olan ayrı bir Skype hesabına sahipseniz Skype size iki hesabı tek bir hesap altında birleştirme seçeneği sunacak.

Aslında bu 100 milyon MSN kullanıcısının önemli bir kısmı ayrıca Skype da kullanıyor, yani Skype’ın şu andaki 280 milyon civarındaki kullanıcı sayısı 380 milyona çıkmış olmayacak ama zaten Microsoft’un öncelikli amacı Skype’ın kullanıcı sayısını artırmak değil. Microsoft bu kullanıcıları tek bir çatı altında toplamak istiyor.

Benzer özelliklere sahip iki farklı ürünle uğraşmak yerine tek bir ürüne odaklanmak oldukça mantıklı bir hamle çünkü Microsoft zaten bir süredir Skype’ı yaygınlaştırmak için çalışıyor. iPhone ve Android’de de kullanılan Skype, Outlook.com desteğinin yanı sıra bu yıl içerisinde Xbox’a da gelmesi bekleniyor.

Yorumlar (9)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Kaç milyonu aktif acaba? Yıllar önce açılmış hotmail hesaplarını, milletin şifresini bile bilmediği msn için kullanmadığı hesapları da skype taşıyacaklar. Yani hotmail,mn,live kullanan herkes skype üyesi olacak.

  Kullanıcıların Skype'ı GSM numaraları aramakta da aktif olarak kullanmaya alıştırmadıktan sonra skype'ın sonu da çok iyi görünmüyor. Ama MS birşey vermeye hiç bir zaman sıcak bakmıyor. Ancak başkaları öncülük ederse bu şekilde hareket edebiliyor. Son dönemde teknolojiyi geriden takip eden büyük güç olmaktan başka yaptıkları pek bir yenilik, kattıkları birşey yok.

  MS yine whatsapp, tango gibi uygulamalara yetişemeden geri kaldı. whatsapp'ı satın alsa daha iyi bir hareket olurdu.

  Skype'de en azından numaradan bulma ve mesajlaşma olmalıydı. geç de olsa bu destek gelmeliydi. Yoksa büyümesi pratikleşmesi zor. MSN'de zaten bir çok kişi ekle, ben seni ekledim kabul et falan , yok kullanıcı adın neydi gerçekten zor işler bunlar. Telefonu olan kişiyi nden skype'ımda görmeyeyim? Üstelik mobil arama desteği olan bir ugulamada.

  Kafa yapıları çok garip, bırakıp üretmeyi uyarlama bile yapamıyorlar. Google çoktan Gtalk'ı görüntülü sesli yapardı ama sanırım GSM operatörlerinden çekiniyorlar. Çünkü gmail'de bu var. Buna daha ne kadar direnecekler orası da ayrı. O zaman da Skype'ın pabucu dama atılırdı.

  1. Kesinlikle katılıyorum..Çok doğru tespitler.

 2. Skype da hala hız ve kalite sorunları var, önce ona odaklansınlar

 3. Yorum Cu Yorum Cu

  microsoft milyonlarca aktif msn kullanıcısını küstürecek, özellikle iş amaçlı çok kullanılıyor. ben iş yaptığım insanın ne yüzünü ne de sözünü duymak istemiyorum, yazısı yetiyordu.

  1. Cuneyt Cuneyt

   araştır biraz.Skype'da chat özelliğide var

 4. Isa Koc Isa Koc

  Msnin bir zamanlar kullanici sayisi 350milyonu bulmustu. su anda verilen 100milyon rakami halen aktif olarak kullananlardan ibaret olsa gerek.

  1. Baran Baran

   tamam basmış parayı almış ben genelde mail olarak kullanıyorum peki mail kuyumdaki mailler nolacak skype te mail kutusunu 4 saattir bulamadım bu sorunlar nolacak

 5. Murat Murat

  Ben mail olarak kullanıyorum uzun zamandır.Mail hesapları şimdiki gibi devam mı edicek yoksa o da mı taşınıcak ? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Muhammet Muhammet

   Msn Messenger Çok Yaygın Bir Uygulama Olup Hale Hazırda 100milyon Aktıf Kullanıcısı Var Bunlardan Biride Benim Çünki İş Konusmlarım Dahil Hepsini Ordan Yapıyordum Şimdi Yeni Gelen GÜncelleme İle Skype Kuruluyor ve Msn Facebook Gibi Uygulamalarıda Eklenti yapabiliyorsun...Ayrıca Mail Olarak Kullananlar İse Aynen Eskisi Gibi Hotmail Kullanıcaklar...

   Benim Anlamadıgım Konu Msn Gelişmiş Herşey Yapmakta Özgür Bir Programdı Skypte Kısıtlamalar Var Bunu Nasil Yok Edicekler...