Press: Android kullanıcıları için kullanışlı bir RSS okuyucu
Mobil

Press: Android kullanıcıları için kullanışlı bir RSS okuyucu

RSS kullananların hayatlarının önemli bir parçası olan RSS okuyuculara, tüm platformlar üzerinde ücretli ya da ücretsiz bir şekilde rastlamak mümkün. Bilmeyenler için kısaca RSS (Rich Site Summary) teknolojisinden bahsetmek gerekirse, Wikipedia diyor ki: "RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır."

RSS okuyucular ise size özel içerik sunan, içerisinde diğer bazı uygulama ve servisleri kullanabildiğiniz haber okuma uygulamaları.

Google Play'de yeni bir RSS okuyucu: Press

Twentyfive Squares isimli firma tarafından geliştirilen uygulama, reklamsız olarak Android kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Press isimli uygulama, diğer birçok RSS okuyucu gibi Google Reader ile entegre olarak çalışıyor. Böylelikle Google hesabınız üzerinden belirlediğiniz içereklere uygulama içinde ulaşmak ve tamamen senkronize bir şekilde kullanmak mümkün. Offline okuma özelliği de sunan Press, aynı zamanda Android tabletlerle de uyumlu olarak çalışıyor.

Uygulamanın şu an için kusursuz olduğunu söylemek biraz zor. İlerisi için Twentyfive ekibi performans anlamında çeşitli iyileştirmelere gidebilir, ayrıca uygulamanın daha çok 3. parti servis ile entegrasyonu da kulağa güzel geliyor. İnternette rastlayabileceğiniz eleştirilerden biri de yazıların içinde bir sonraki yazıya tek bir hamle ile geçilememesi. Zannediyorum Press'in ilk güncellemesi ile birlikte uygulamada bir sonraki yazıya tek hamlede geçmek mümkün olacak.

press-android

iOS ve Mac OS kullanıcılarının yakından tanıdığı Reeder'a oldukça benzeyen Press, tasarımı ve kolay kullanılabilmesi ile ön plana çıkıyor. Google Reader'ın resmi uygulaması, Reader Free ve Feedly gibi rakipleri bulunan Press, ücretli de olsa Android platformunda pazardan kendine yer edebilecek seviyede.

Press'in; Android platformunda yer alan, iOS üzerindeki uygulamalar gibi şık, kaliteli ve güzel gözüken nadir sayıdaki uygulamalardan biri olmayı başardığını söyleyebiliriz. Siz de uygulamayı Google Play üzerinden -1.99 dolarlık fiyatıyla birlikte- indirebilirsiniz.

Yorumlar (2)
 1. bence bu press şekilden ibaret kullanışlılık yok. gereksiz boşluklar var sanki ebook okuyucu. sürekli kaydırma yapmak gerek okumak için.

  bu yazıyı yazıp da greader dan bahsetmemek olmamış, android için en iyi rss okuyucu şu an greader, bu press te olmayan gerekli özellikleri de mevcut ( en basitleri sağ sol yaparak veya ses tuşlarını kullanarak yazılar arası geçiş, karanlık tema ile göz yormama, offline reading, yönetilebilir cache'leme, yazı boyutu ayarlama, uygulama içinden okunan sayfanın web haline erişim istenirse de ayrı tarayıcıda açma )

  üstelik kendini ispatlamış durumda ve altta reklam karşılığı ücretsiz o da internet yokken reklam çıkmıyor :)

  reklamsız ve daha çok özellik isteyene 5$ a ücretli versiyonu da var.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noinnion.android.greader.reader

  YÜKLEME SAYISI: 1.000.000 - 5.000.000

 2. Tyler78 Tyler78

  Feedly gibi ucretsiz ve harika bir alternatif varken cok gereksiz. Kesinlikle deneyin Feedly'i.