Türkiye 2012 yılında Vikipedi'de en çok neleri okudu?
İstatistik

Türkiye 2012 yılında Vikipedi'de en çok neleri okudu?

Özgür Ansiklopedi Wikipedia, Türkçe versiyonuyla Vikipedi pek çok internet sitesi gibi 2012 yılı boyunca en popüler olan başlıklarını istatiksel olarak paylaştı.

Son günlerde tr.wikipedia.org adresine gittiğinizde gördüğünüz logonun üzerindeki 200.000 yazılı kuşak eminim dikkatinizi de çekmiştir. Bu, aynı zamanda Vikipedi'de yer alan Türkçe içerik sayısını temsil ediyor. Türkçe'nin hakkında yarım milyon içerik bulunan 'devler ligine' girmesi de gelecekte mümkün olacak diye düşünüyorum. Şimdi sözü çok uzatmadan 2012'de en çok okunan Türkçe 'viki'lere' göz atalım.

İsveçli bir yazılım mühendisi olan Johan Gunnarsson'ın hazırladığı liste, aynı zamanda bu en popüler girdilerin sayfa görüntülenmelerini de ortaya koyuyor. Buna göre en çok okunan Türkçe Wikipedia başlıkları ve aldığı sayfa görüntülenmeleri şu şekilde:

 1. Mustafa Kemal Atatürk - 2.185.387
 2. Go - 1.750.564
 3. Facebook - 1.641.793
 4. Hürrem Sultan - 1.554.386
 5. Türkiye - 1.371.465
 6. Google - 1.306.334
 7. İlluminati - 1.298.740
 8. I. Süleyman - 1.342.874
 9. Cristiano Ronaldo - 1.165.589
 10. Osmanlı padişahları listesi - 1.069.261

Bu listeyi biraz da olsun yorumlamak gerekirse, Muhteşem Yüzyıl'ın etkisi çokça hissediliyor desek sanırım yanılmış olmayız. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Osmanlı padişahları listesinin bu kadar çok ön plana çıkması tarih merakından çok bu diziyle ilgili olduğu şüphesiz. İlk sırada ulu önderimiz, futbol merakımızı kanıtlayan Cristiano Ronaldo içeriği de yine ilk 10'da.

Yine Türkçe Vikipedi'de üçüncü sıradaki Facebook'un, Wikipedia İngilizce'de aldığı 32.647.942 sayfa görüntülemesiyle Wikipedia'nın en çok okunan içeriği olduğunu göz önüne aldığımızda dünyanın merak ettiği şeylerden birinin de 2012 yılında IPO'sunu gerçekleştiren Facebook olduğunu söylemek mümkün.

Diğer ülkere ve orijinal Wikipedia'ya baktığımızda, onların da filmlere ve müzik gruplarına olan ilgilerini listenin üst sıralarında görebiliyoruz. Dilerseniz diğer ülkelerin Wikipedia'larında da en çok okunanlara liste üzerinden göz atabilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Abdullah Cankur Abdullah Cankur

  Mustafa Kemal Atatürk herzaman lider olduğunu anlatmaya gerek yok.Go ne alaka onu anlamadım, eski bi asya oyunudur.Bir strateji oyunudur.Santrança benzer ama kuralları farklıdır.

  1. Saim Kekik Saim Kekik

   Muhtemelen şöyle oluyor arkadaşım, adam internette facebook diye aratıyor facebook'a gitmek amacıyla tıklıyor sonuçlardan birine, yanlış sonuç oluyor. Go'da bence arama satırında Go yazarak google'a gitmeye çalışanın sonucu, çünkü mesela ben yazıyorum Chrome'da go, google sitesine gidiyorum direkt, go araması sonucuna...

   1. aynen muhtemelen senin dediğin gibi, zaten 'Go' sayfası seçkin içerik olarak işaretli değil. (Bkz sağ üst köşesinde "seçkin içerik" yıldızı olan Google sayfası)

  2. Matametik dersinde bile atatürkle ilgili ödev verilince bu kadar çıkması doğal, meraktan değil ödevlerden kaynaklanıyor

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @cprum: M.Kemal ATATÜRK sanırım senin için sadece ödevlerde çıkan bir kişi sanırım.

    Wikipedi'de Atatürk ile ilgili yazıyı gerçek manada okuyup, bugünleri ona borçlu olduğumuzun farkına varman dileği ile.

 2. Canlı Dizi Canlı Dizi

  Atamızın 1. sırada olması unutulmadığı anlamına geliyor, ne mutlu bize.

 3. Trwikipedia Trwikipedia

  Kemal atatürk her zaman her yerde 1. sırada ! Türk halkının gururu !