Pew Internet: Basılı kitapların okunma oranı düşüyor
Tablet

Pew Internet: Basılı kitapların okunma oranı düşüyor

ekitap kitapPew Internet'in Amerikalıların online ve teknoloji odaklı yaşam süreçlerini inceleyen araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. Yeni araştırmaya göre basılı kitapların okunma oranı düşüyor.

Artan e-kitap satışlarına paralel olarak 16 ve üzeri yaştaki kişilerin e-kitap okuma oranı geçen yıla göre yüzde 16'dan yüzde 23'e çıkmış. Son 12 ayda basılı kitap okuyanların oranı ise yüzde 72'den yüzde 67'ye düşmüş.

Satış hacminde yaşanan azalma okunma yöneliminde de kendini göstermeye başlamış. Araştırmaya göre toplamda kitap okuyanların oranı 2012'de yüzde 75 olmuş. 2011 sonunda bu oran biraz daha yüksekmiş; yüzde 78.

Ereading-device-ownership

Tabletler e-kitap okuyucuları geride bırakıyor

2011 sonunda bir tablet veya e-kitap okuyucu sahibi olan kişilerin oranı yüzde 18 iken 2012 sonunda aynı oran neredeyse 2 katına çıkmış ve yüzde 33 olmuş. Tablet satışları ise e-kitap okuyucuları geride bırakmayı başarmış. Belki çift ekranlı cihazlar bu ayrılığa son verebilir. :)

Pew Internet, Amerikalıların okuma alışkanlığına ilişkin detaylı bir tablo da çıkarmış. E-kitaba yönelime dair değişimlerden bahsedecek olursak; en büyük artışlar 16-17 ve 30-49 yaş arasında görülmüş. Yıllık 30 bin dolardan az kazananlar ve kırsal yaşamda değişim en düşük seviyede.

Açık konuşmak gerekirse Türkiye'de bu araştırmayı yapmak için henüz erken ama e-kitap ve tablet satışlarının arttığını gözlemlemek zor değil.

Yorumlar (6)
 1. ama tadı değişmiyor

 2. Tebrik ederim çok güzel bir konuya değinmişsiniz..Tespitler ve analizler gayet başarılı..Ama benim görüşüme göre e-kitap kültürünün gelişimi blog kültürünün gelişimi ile doğru orantılıdır..

 3. Serenti Serenti

  Gidiş o yöne doğru ama hiçbir şey kağıttan okumanın zevkini vermiyor.

 4. Ahmet Karlı Ahmet Karlı

  Yorumlara katılmıyorum. Kindle'dan okumak normal kitap okumaktan daha konforlu. Klasik kitapların sonu geliyor. Aynı müzik kasetleri, cd'leri gibi. Teknolojiyi durduramazsınız..

 5. Almanya Ilanlar Almanya Ilanlar

  Günümüz teknolojisine göre oranlar yüksek bile bence..

 6. o zaman şimdiden stok yapalım neolur ne olmaz herşey doğalında güzel :d