2012’de WiFi cihaz sayısı 5 milyara ulaştı, 2017 hedefi 20 milyar

2012’de WiFi cihaz sayısı 5 milyara ulaştı, 2017 hedefi 20 milyar

Mobil cihazların yaygınlaşması mekandan bağımsız olarak veri erişimine olan ihtiyacı da artırıyor. Bu gelişme mobil ağlar üzerinden veri iletişimi sağlayan teknolojilerin popülerliğini artırıyor kuşkusuz ama görünüşe göre WiFi hala öncelikli tercih ve önümüzdeki yıllarda da WiFi pek güç kaybedecek gibi görünmüyor.

ABI Research’ün yaptığı araştırmaya göre 2012 WiFi için iyi bir yıl oldu. Bu yıl içerisinde dünya çapındaki WiFi özelliğine sahip cihazın sayısının 5 milyara ulaşmış olması bunun en önemli göstergesi. WiFi denildiğinde ilk olarak aklımıza bilgisayarlar ve mobil cihazlar gelse de, önümüzdeki yıllar içerisinde nesnelerin interneti kavramı ile evlerimiz değişmeye başladıkça WiFi daha da vazgeçilmez bir noktaya gelecek gibi görünüyor…

Yeni nesil WiFi protokollerinin gelişiyor olması daha etkili veri transferi için önemli fırsatlar doğururken, akıllı ev konseptinin yaygınlaşması ev içerisinde bulunan WiFi internet ağının daha fazla cihaz tarafından kullanılmasını da sağlayacak.

WiFi

Araştırmaya göre önümüzdeki yıllarda WiFi özelliğine sahip cihazların satışları belli oranda artmaya devam ederken, piyasada bulunan toplam WiFi cihaz sayısı hızla 5 milyarın üzerine çıkmaya başlayacak. 2013’te 2 milyar kadar yeni WiFi cihazın eklenmesiyle dünya çapındaki WiFi özelliğine sahip cihaz sayısının 7 milyara ulaşması bekleniyor.

Her yıl benzer şekilde artacak WiFi cihaz sayısının 2017 yılına geldiğimizde 20 milyara ulaşacağı ön görülüyor. Bu süreç içerisinde mobil ağların yaygınlaşmaya da devam edeceğini hesaba katarsak bizi bekleyen yıllarda bağlantılı cihazların birbirleri ile daha da entegre bir şekilde gündelik yaşamımız içerisinde yer alacağını da rahatlıkla ön görebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.