Yeni sürümü yayınlanan YouLike sosyal ağa yaklaştı
Girişim

Yeni sürümü yayınlanan YouLike sosyal ağa yaklaştı

Ersan Özer’in "Sana benzeyenleri bul” mantığıyla hayata geçirdiği YouLike, Temmuz ayında kullanıcılarla buluşmuştu. Betadan sonra ilk sürümü yayınlanan YouLike'ın yeni sürümü de dün gece itibariyle kullanıma açıldı.

Ersan Özer'in Twitter üzerinden duyurduğu yeni sürümünde yeniliklerin daha çok tasarım ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Ancak önceki sürümlere göre hatırı sayılır yeni özelliklerin geldiğini de paylaşalım.

Dikkatimizi çeken ilk özellikler arasında kullanıcılardan artık gerçek isimler isteniyor olması. YouLike takipçilerinin yakından bildiği üzere daha önceki sürümlerde kullanıcılardan 'username' yani kullanıcı isteniyordu. Yeni sürümüyle bu özellik artık sonlanmış durumda. Bu noktada takma isim kullanan YouLike kullanıcılarının gerçek isim alabilmesi için elini biraz çabuk tutması gerekiyor.

Değinmek istediğimiz diğer bir konuysa tasarım. Yeni sürüm YouLike'ta fotoğrafların daha fazla ön plana çıktığı görüyoruz. Hem ana sayfada hem de profil fotoğraflarında daha büyük görsel alanlar kullanılıyor. Daha büyük profil fotoğraflarının yanı sıra 'sevilen' ve 'sevilmeyenler'de de daha büyük görseller kullanılıyor.

YouLike-yeni-surum-ekran-goruntusu2

Kullanıcılara özel URL'ler geldi

Öte yandan kullanıcılara özel alan adları da yeni YouLike'ta gördüğümüz özellikler arasında. Gerçek adlarıyla giriş yapan kullanıcılar kendi adlarına özel URL'lere sahip olabilecek. Örneğin, YouLike.com/ersan gibi.

Ancak asıl dikkat çeken konu bir 'dating' yani arkadaşlık sitesi olarak yola çıkan YouLike'ın strateji değiştiriyor olması. Ersan Özer bunu hem kendi blogunda kaleme aldığı yazılardan hem de Twitter üzerinden paylaştıklarından gördüğümüz üzere YouLike yoluna sosyal ağ olarak devam etmek istiyor.

YouLike-yeni-surum-ekran-goruntusu

YouLike sosyal ağa dönüşüyor

YouLike'a gelen yeni özelliklerin platformu, bir sosyal ağa yaklaştırma çabası olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle kullanıcıların gerçek isimlerle giriş yapabilmesi bu çabayı oldukça net bir şekilde kanıtlıyor. Hatta Ersan Özer, artık arkadaşlık sitesi havasının tamamen kalktığını söylüyor.

Bizimde gördüğümüz üzere gerek kullanım arayüzü gerekse özellikler bakımından Temmuz ayında açılan YouLike ile yeni sürümü yayınlanan YouLike arasında ciddi bir fark var. Ersan Özer'in de dediği gibi YouLike'ta artık arkadaşlık sitesi havası tamamen değişmişe benziyor. Platforumun arkadaşlık sitesinden daha çok sosyal ağ sitelerine benzediğini söylemek mümkün.

Yorumlar (26)
 1. Ersan Bey, arkadaşlık eksenli başladığı projede aradığını bulamadı herhalde.

 2. Emre Bilge Emre Bilge

  Ne yapacaklarına bir türlü karar veremediler, incelediğim kadarıyla bu da olmamış. Günümüz internet kullanıcısı gidip vaktini buna harcamaz, bununla uğraşamaz.

  Kopyala yapıştır site yapmaya benzemiyormuş yeni bir şey yaratmak değil mi ersan bey? :)

 3. Soruları Alayım Soruları Alayım

  genel bir sosyal ağ tutturmak zor olsa da, deneniyor olması bile güzel.

 4. Ersan Ali Bahadır Ersan Ali Bahadır

  Ersan bey bu kadar tecrübeli bir insan bu konularda bence biraz kendini kaptırmış bu işe bazı şeyler olmuyorsa olmuyordur zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum

 5. Mevlana Mevlana

  youlike'ın bir sosyal ağa dönüşmesi için görsel değişiklikler yeterli değil diye düşünüyorum. bu konuda bir yazı yazmıştım geçenlerde. ilgilenenler bakabilir. http://www.gurbulak.com/youlike/

  1. Osman Erdoğan Osman Erdoğan

   Değişik bir bakış açısı

  2. Tebrikler Tebrikler

   Yorumlarınızı büyük bir hayranlıkla okudum.Analiziniz fevkalede.Sadece sizi pohpohlamak için değil aynı düşüncede olduğumu belirtmek için yazıyorum bu yorumu.İyi çalışmalar

   1. Mevlana Mevlana

    çok teşekkür ederim. beğenmenize sevindim.

  3. Mahmut Abi Mahmut Abi

   çok doğru noktadan bakılmış bir analiz olmuş.. sende iş var kardeş..

  4. Çağrı Çağrı

   Çok mantıklı bir sebep bulmuşsunuz bence. Okurken "hakkaten ya" diye geçirdim içimden.

   1. Mevlana Mevlana

    çok teşekkür ederim. basit bir mantık yürütme zaten. beğendiğinize sevindim.

  5. Almanya Ilan Almanya Ilan

   Nasıl derler? Adam haklı beyler...

 6. Çok mantıklı bir hareket..Kullanıcılar arası iletişimin arttırılması kanaatindeyim.Sistem çok eğlenceli ve zekice çünkü.Canı gönülden bu projeyi destekliyorum.Türkiye'de şişirilmiş bir balon olan sosyal medya ve girişimcilik için dikkat çeken çok çok takdire şayan bir proje.iyi çalışmalar.

 7. Serbülent Serbülent

  Bence zorlama bir proje , dunyadaki örnekleri de tutmadı, bununda tutacağını sanmıyorum, arkadaşlık sitesi tecrübesi ile yola çıkıldığı anda iş zaten bitmiş.

  Sosyal ağ tecrübesi ise bambaşka birşey bu sitede kesinlikle böyle bir hizmet var diyemeyiz.

  1. aynen katılıyorum. ölü doğmuş ve oldukça zorlama bir proje. inş. tutar demiştim. ne de olsa bizden çıkmış bir proje ama. malesef, bence ilgi çekmeyecek bir projeydi ve hala daha da öyle.

   ersan bu sefer olmadı malese.

 8. yani olay nedir anlamış değişim yarım saattir bakınıyorum. beğendim beğenmedimden başka bişey yok. ben beğenilerimi yada beğenmediklerimi sizin seçtikleriniz arasındanmı seçmek zorundamıyım. kendime ait panoda birşeyler yayınlayamamak yada oluşturulan topluluklarda fikir beyan edememek çok olumsuz. ben bugün facebookta günde en az 5 saat vakit gecirebiliyorum bir çok farklı uygulamayla. ama youlike' ta nasıl gecirmeliyim sadece beğendim beğenmedim diyerekmi.

  5 objede bir reklam cıkıyor ayrıca cocola - gittigidiyor- pepsi.

  ersan özerin bu projesi farklı arkadaşlık sitelerinin ortaya karışığı gibi birşey olmuş. Ayrıca sitede kullanılan iconlarda free dağıtılanlardan. Şahsi Fikirlerimdir Saygılar.

 9. Western Western

  Bu siteyi görünce aklıma quizy.me geldi. Ve üzerinde şöyle bir düşününce siteler ihtiyaçları karşıladıkları ölçülerde varlar. youlike'da hangi ihtiyacı ne ölçüde karşılıyor?

  Şimdi diyeceksiniz işte yeni kişilerle tanışmak...bla bla bla... İşte bu ne kadar büyük bir ihtiyaçtır? Bu sorunun cevabı youlike'ın potansiyelini ortaya koyuyor. Yoksa tasarımmış, uygulamayamış hikaye.

 10. ersan beyin, arkadaşlık siteleri daha çok işlevsel daha çok işe yarar.

 11. Youlike hangi ihtiyacı karşılıyor?

  Tek cümlede açıklayana 100.000 vereceğim!

  Seviyor sevmiyor ile sosyal ağ mı olur. Sosyal ağlardaki arkadaş ekleme ve mesaj yollama dışında hangi özellik burada var?

  Sosyal ağ sınırsız paylaşım demek. Youlike ise evet hayır oyunundan başka birşey değil. Bi uygulama yap. Resimlere evet hayır diye oy kullanılsın. En çok sevilen şeyler listesi falan olsun. O uygulama çok ucuza yapılır ve youlike dan daha fazla ilgi görür. Bilenler yapsın uda görsün.

  Bence Ersan Bey en iyi bildiği işi yapsın. Çöpçatanlık gayet iyi kazandırıyordu ona.

 12. Bence Youlike Yalın Girişim kurallarına tamamen ters giden ilginç bir proje olmaya başladı.

  Youlike ile ilgili 2. izlenimlerimi tekrar paylaştım.

  http://2kere2beseder.com/2012/12/26/youlike-ile-ilgili-2-izlenimlerim/

 13. Buradaki arkadaslarin elestirilerinin cogunun bizde farkindayiz, ancak youlike i kafanizda biraz daha sosyal linkedin gibi dusunun, arkadaslik sitesi degil youlike, veya facebook gibi resimlerimi paylasayim arkadasim napiyim da degil, veya twitter gibi aklima geldi yazayim yeride degil. Youlike daha cok bir kimlik, sizi anlatan kimlik yeri, etkilesim degil gosterim amac, ilk youlike muthis bir dating projesi olabilirdi, ama ne projeyi finanse edenler, nede founderlar bir dating sitesi kurmak istiyordu, nede bir dating sitesi yapmak acikcasi. Ersan bey turkiyenin en basarili dating sitelerini kurmus kimse, buradaki hayal daha buyuk, olur yada olmaz her girisim gibi bizde elimizden gelenin en iyisiyle oldurmaya calisiyoruz, bu yolda degisiklikler surekli olacak. Ersan cok daha iyi anlatir bunu umarim bir yaziyla.

 14. Geçen işler güçlerde vardı. Jim Carrey sendromunda bahsediyorlardı. Bir süre sonra sanat filmi vs.

  Bu da onun gibi herhalde, zorla arkadaşlıktan konseptinden kaçmak. Sosyal ağda bile. İlk olduğuna göre Ersan Bey sendromu diyebilir miyiz acana?

  Olumsuz bir yorum yapsam da, bir de olumlu yanından bakmak istiyorum. Bu proje kolay edinilmeyecek bir tecrübe de olacak. Hem Türkiye için, hem de kendi için. Artıları, eksileri ilk elden tecrübe etmek uzun vadede yine Ersan Bey'e ve Türkiye'ye kazandıracak diye düşünüyorum.

  Yolunuz açık olsun...

 15. Harcanan her emek değerlidir fakat pazarda okadar çeşit ve değerde ürün varki bunların arasından sıyrılıp farkedilmek oldukça zor. Bu çalışmanın artıları ve eksileri elbet var bunları görmekk içinde eleştiriye açmak gerekir umarım daha iyi yerlere doğru kendiini geliştirmeye devam eder......

  Ayrıca benimde yapmak istediğim ve çok başaılı olacağını düşündüğüm bir iş var bu konuda benimle çalışmak isteyen ve teknik bilgisi olan arkadş varsa bana ulaşsın lütfen...

 16. Fikret Sarı Fikret Sarı

  Bu proje ilk haliyle bu şekilde çıksa bu kadar negatif yorum olmazdı herhalde.

  Çok keyifli bir şekilde soruları cevapladım. Çok da güzel olmuş. Arkadaşlarımın hangi sorulara ne cevap vereceğini de merak ediyorum.

  Pivot yapmak girişimlerde doğal bir süreç. Daha iyisini arıyor olmaları bence güzel.

 17. Bilmislik yapmiyim ama, youlike.com'un tek guzel yani domaini

  1. Evet ya..ismi gerçekten 10 numara..bu zamana kadar nasıl alınmaz bu isim resmen harika :):):)