Yeni sürümü yayınlanan YouLike sosyal ağa yaklaştı
Arama
Girişim

Yeni sürümü yayınlanan YouLike sosyal ağa yaklaştı

Youlike_logoErsan Özer’in “Sana benzeyenleri bul” mantığıyla hayata geçirdiği YouLike, Temmuz ayında kullanıcılarla buluşmuştu. Betadan sonra ilk sürümü yayınlanan YouLike‘ın yeni sürümü de dün gece itibariyle kullanıma açıldı.

Ersan Özer’in Twitter üzerinden duyurduğu yeni sürümünde yeniliklerin daha çok tasarım ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Ancak önceki sürümlere göre hatırı sayılır yeni özelliklerin geldiğini de paylaşalım.

Dikkatimizi çeken ilk özellikler arasında kullanıcılardan artık gerçek isimler isteniyor olması. YouLike takipçilerinin yakından bildiği üzere daha önceki sürümlerde kullanıcılardan ‘username‘ yani kullanıcı isteniyordu. Yeni sürümüyle bu özellik artık sonlanmış durumda. Bu noktada takma isim kullanan YouLike kullanıcılarının gerçek isim alabilmesi için elini biraz çabuk tutması gerekiyor.

Değinmek istediğimiz diğer bir konuysa tasarım. Yeni sürüm YouLike’ta fotoğrafların daha fazla ön plana çıktığı görüyoruz. Hem ana sayfada hem de profil fotoğraflarında daha büyük görsel alanlar kullanılıyor. Daha büyük profil fotoğraflarının yanı sıra ‘sevilen‘ ve ‘sevilmeyenler‘de de daha büyük görseller kullanılıyor.

YouLike-yeni-surum-ekran-goruntusu2

Kullanıcılara özel URL’ler geldi

Öte yandan kullanıcılara özel alan adları da yeni YouLike’ta gördüğümüz özellikler arasında. Gerçek adlarıyla giriş yapan kullanıcılar kendi adlarına özel URL’lere sahip olabilecek. Örneğin, YouLike.com/ersan gibi.

Ancak asıl dikkat çeken konu bir ‘dating’ yani arkadaşlık sitesi olarak yola çıkan YouLike’ın strateji değiştiriyor olması. Ersan Özer bunu hem kendi blogunda kaleme aldığı yazılardan hem de Twitter üzerinden paylaştıklarından gördüğümüz üzere YouLike yoluna sosyal ağ olarak devam etmek istiyor.

YouLike-yeni-surum-ekran-goruntusu

YouLike sosyal ağa dönüşüyor

YouLike’a gelen yeni özelliklerin platformu, bir sosyal ağa yaklaştırma çabası olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle kullanıcıların gerçek isimlerle giriş yapabilmesi bu çabayı oldukça net bir şekilde kanıtlıyor. Hatta Ersan Özer, artık arkadaşlık sitesi havasının tamamen kalktığını söylüyor.

Bizimde gördüğümüz üzere gerek kullanım arayüzü gerekse özellikler bakımından Temmuz ayında açılan YouLike ile yeni sürümü yayınlanan YouLike arasında ciddi bir fark var. Ersan Özer’in de dediği gibi YouLike’ta artık arkadaşlık sitesi havası tamamen değişmişe benziyor. Platforumun arkadaşlık sitesinden daha çok sosyal ağ sitelerine benzediğini söylemek mümkün.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (27)
 1. Serkan Bektaş dedi ki:

  Ersan Bey, arkadaşlık eksenli başladığı projede aradığını bulamadı herhalde.

 2. emre bilge dedi ki:

  Ne yapacaklarına bir türlü karar veremediler, incelediğim kadarıyla bu da olmamış. Günümüz internet kullanıcısı gidip vaktini buna harcamaz, bununla uğraşamaz.

  Kopyala yapıştır site yapmaya benzemiyormuş yeni bir şey yaratmak değil mi ersan bey? 🙂

 3. genel bir sosyal ağ tutturmak zor olsa da, deneniyor olması bile güzel.

 4. Ersan ali bahadır dedi ki:

  Ersan bey bu kadar tecrübeli bir insan bu konularda bence biraz kendini kaptırmış bu işe bazı şeyler olmuyorsa olmuyordur zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum

 5. mevlana dedi ki:

  youlike’ın bir sosyal ağa dönüşmesi için görsel değişiklikler yeterli değil diye düşünüyorum. bu konuda bir yazı yazmıştım geçenlerde. ilgilenenler bakabilir. http://www.gurbulak.com/youlike/

  1. Tebrikler dedi ki:

   Yorumlarınızı büyük bir hayranlıkla okudum.Analiziniz fevkalede.Sadece sizi pohpohlamak için değil aynı düşüncede olduğumu belirtmek için yazıyorum bu yorumu.İyi çalışmalar

   1. mevlana dedi ki:

    çok teşekkür ederim. beğenmenize sevindim.

  2. mahmut abi dedi ki:

   çok doğru noktadan bakılmış bir analiz olmuş.. sende iş var kardeş..

  3. Çağrı dedi ki:

   Çok mantıklı bir sebep bulmuşsunuz bence. Okurken “hakkaten ya” diye geçirdim içimden.

   1. mevlana dedi ki:

    çok teşekkür ederim. basit bir mantık yürütme zaten. beğendiğinize sevindim.

  4. Almanya ilan dedi ki:

   Nasıl derler? Adam haklı beyler…

 6. Güzel dedi ki:

  Çok mantıklı bir hareket..Kullanıcılar arası iletişimin arttırılması kanaatindeyim.Sistem çok eğlenceli ve zekice çünkü.Canı gönülden bu projeyi destekliyorum.Türkiye’de şişirilmiş bir balon olan sosyal medya ve girişimcilik için dikkat çeken çok çok takdire şayan bir proje.iyi çalışmalar.

 7. Serbülent dedi ki:

  Bence zorlama bir proje , dunyadaki örnekleri de tutmadı, bununda tutacağını sanmıyorum, arkadaşlık sitesi tecrübesi ile yola çıkıldığı anda iş zaten bitmiş.
  Sosyal ağ tecrübesi ise bambaşka birşey bu sitede kesinlikle böyle bir hizmet var diyemeyiz.

  1. hakan dedi ki:

   aynen katılıyorum. ölü doğmuş ve oldukça zorlama bir proje. inş. tutar demiştim. ne de olsa bizden çıkmış bir proje ama. malesef, bence ilgi çekmeyecek bir projeydi ve hala daha da öyle.

   ersan bu sefer olmadı malese.

 8. klass dedi ki:

  yani olay nedir anlamış değişim yarım saattir bakınıyorum. beğendim beğenmedimden başka bişey yok. ben beğenilerimi yada beğenmediklerimi sizin seçtikleriniz arasındanmı seçmek zorundamıyım. kendime ait panoda birşeyler yayınlayamamak yada oluşturulan topluluklarda fikir beyan edememek çok olumsuz. ben bugün facebookta günde en az 5 saat vakit gecirebiliyorum bir çok farklı uygulamayla. ama youlike’ ta nasıl gecirmeliyim sadece beğendim beğenmedim diyerekmi.
  5 objede bir reklam cıkıyor ayrıca cocola – gittigidiyor- pepsi.
  ersan özerin bu projesi farklı arkadaşlık sitelerinin ortaya karışığı gibi birşey olmuş. Ayrıca sitede kullanılan iconlarda free dağıtılanlardan. Şahsi Fikirlerimdir Saygılar.

 9. Western dedi ki:

  Bu siteyi görünce aklıma quizy.me geldi. Ve üzerinde şöyle bir düşününce siteler ihtiyaçları karşıladıkları ölçülerde varlar. youlike’da hangi ihtiyacı ne ölçüde karşılıyor?

  Şimdi diyeceksiniz işte yeni kişilerle tanışmak…bla bla bla… İşte bu ne kadar büyük bir ihtiyaçtır? Bu sorunun cevabı youlike’ın potansiyelini ortaya koyuyor. Yoksa tasarımmış, uygulamayamış hikaye.

 10. esat dedi ki:

  ersan beyin, arkadaşlık siteleri daha çok işlevsel daha çok işe yarar.

 11. Erdal Gökhan dedi ki:

  Youlike hangi ihtiyacı karşılıyor?
  Tek cümlede açıklayana 100.000 vereceğim!

  Seviyor sevmiyor ile sosyal ağ mı olur. Sosyal ağlardaki arkadaş ekleme ve mesaj yollama dışında hangi özellik burada var?

  Sosyal ağ sınırsız paylaşım demek. Youlike ise evet hayır oyunundan başka birşey değil. Bi uygulama yap. Resimlere evet hayır diye oy kullanılsın. En çok sevilen şeyler listesi falan olsun. O uygulama çok ucuza yapılır ve youlike dan daha fazla ilgi görür. Bilenler yapsın uda görsün.

  Bence Ersan Bey en iyi bildiği işi yapsın. Çöpçatanlık gayet iyi kazandırıyordu ona.

 12. Mehmet dedi ki:

  Bence Youlike Yalın Girişim kurallarına tamamen ters giden ilginç bir proje olmaya başladı.

  Youlike ile ilgili 2. izlenimlerimi tekrar paylaştım.

  http://2kere2beseder.com/2012/12/26/youlike-ile-ilgili-2-izlenimlerim/

 13. oguz goker dedi ki:

  Buradaki arkadaslarin elestirilerinin cogunun bizde farkindayiz, ancak youlike i kafanizda biraz daha sosyal linkedin gibi dusunun, arkadaslik sitesi degil youlike, veya facebook gibi resimlerimi paylasayim arkadasim napiyim da degil, veya twitter gibi aklima geldi yazayim yeride degil. Youlike daha cok bir kimlik, sizi anlatan kimlik yeri, etkilesim degil gosterim amac, ilk youlike muthis bir dating projesi olabilirdi, ama ne projeyi finanse edenler, nede founderlar bir dating sitesi kurmak istiyordu, nede bir dating sitesi yapmak acikcasi. Ersan bey turkiyenin en basarili dating sitelerini kurmus kimse, buradaki hayal daha buyuk, olur yada olmaz her girisim gibi bizde elimizden gelenin en iyisiyle oldurmaya calisiyoruz, bu yolda degisiklikler surekli olacak. Ersan cok daha iyi anlatir bunu umarim bir yaziyla.

 14. Şenol dedi ki:

  Geçen işler güçlerde vardı. Jim Carrey sendromunda bahsediyorlardı. Bir süre sonra sanat filmi vs.

  Bu da onun gibi herhalde, zorla arkadaşlıktan konseptinden kaçmak. Sosyal ağda bile. İlk olduğuna göre Ersan Bey sendromu diyebilir miyiz acana?

  Olumsuz bir yorum yapsam da, bir de olumlu yanından bakmak istiyorum. Bu proje kolay edinilmeyecek bir tecrübe de olacak. Hem Türkiye için, hem de kendi için. Artıları, eksileri ilk elden tecrübe etmek uzun vadede yine Ersan Bey’e ve Türkiye’ye kazandıracak diye düşünüyorum.

  Yolunuz açık olsun…

 15. oktay dedi ki:

  Harcanan her emek değerlidir fakat pazarda okadar çeşit ve değerde ürün varki bunların arasından sıyrılıp farkedilmek oldukça zor. Bu çalışmanın artıları ve eksileri elbet var bunları görmekk içinde eleştiriye açmak gerekir umarım daha iyi yerlere doğru kendiini geliştirmeye devam eder……
  Ayrıca benimde yapmak istediğim ve çok başaılı olacağını düşündüğüm bir iş var bu konuda benimle çalışmak isteyen ve teknik bilgisi olan arkadş varsa bana ulaşsın lütfen…

 16. Fikret Sarı dedi ki:

  Bu proje ilk haliyle bu şekilde çıksa bu kadar negatif yorum olmazdı herhalde.

  Çok keyifli bir şekilde soruları cevapladım. Çok da güzel olmuş. Arkadaşlarımın hangi sorulara ne cevap vereceğini de merak ediyorum.

  Pivot yapmak girişimlerde doğal bir süreç. Daha iyisini arıyor olmaları bence güzel.

 17. Furkan dedi ki:

  Bilmislik yapmiyim ama, youlike.com’un tek guzel yani domaini

  1. Murat Erçelebi dedi ki:

   Evet ya..ismi gerçekten 10 numara..bu zamana kadar nasıl alınmaz bu isim resmen harika :):):)

Bir Yorum Yazın