Korsan Hollywood’dan çıktı

Eğlence sektörü ve internetin yıldızı aslında daha yeni yeni barışmaya başlıyor. Sinema ve müzik alanındaki dev işletmeler çok uzun süre interneti bir satış ve pazarlama kaynağı olarak görmekte zorlandı, onun yerine internet onlara sadece korsan için bir araçtan başka bir şey değildi.

Neyse ki milyar dolarlık eğlence sektörü son yıllarda dijital dünyanın sunduğu nimetlerin farkına varmaya ve özellikle de bir dağıtım kanalı olarak gücüne alışmaya başladı. Fakat bu durum korsanın ortadan kalkması anlamına gelmiyor. Dijital dünyadaki düzenlemeler korsanı azaltsa da yok etmeyi başaramadı.

Son gelen haber ise korsanın, baş düşmanı olan Hollywood’a sanıldığından daha yakın olabileceğini gösteriyor…

TorrentFreak’in bildirdiğine göre BitTorent gözlemleme konusunda uzmanlaşmış olan ScanEye, her gün milyonlarca kişinin kullandığı torrent ağlarındaki trafiği incelerken çok ilginç bir veriye ulaştı. Bu verilere göre eğlence sektörüne her yıl milyarlarca dolarlık zarar verdiği iddia edilen korsan filmlerin bir kısmı bizzat dev Hollywood stüdyoları tarafından indiriliyor ve paylaşılıyor.

Sony Pictures
Sony Pictures

5 dev Hollywood stüdyosunda korsan izleri

ScanEye’ın verilerine göre Hollywood stüdyolarının kullandığı statik IP adresleri üzerinden paylaşılan filmlerin çok çeşitli. Örneğin Paramount Pictures tarafından paylaşılan filmler arasında The Hunger Games ve Happy Feet yer alıyor.

WarnerBros’a ait statik IP adreslerinden geçen filmler arasında ise The Expandables 2, NCIS ve çeşitli yetişkinlere yönelik porno film yer alıyor. Sony Pictures’tekiler arasında ise Ice Age, Top Chef gibi film ve TV programlarının yanı sıra oyunlar yer alıyor.

20th Century Fox’ta ise Hollywood filmlerinin yanı sıra bağımsız filmler ve oyunlar paylaşıldığı görülüyor. Walt Disney Studios’da da yine filmlerden TV programlarına kadar geniş bir yelpaze karşımıza çıkıyor.

Paramount Pictures

RIAA ve ABD Güvenlik Teşkilatı da korsana uzak değil

Fakat korsan içerik sadece Hollywood stüdyolarında karşımıza çıkmıyor. Daha önce ABD’de 11 Eylül’den sonra terörle mücadele amacıyla kurulmuş ABD Kamu Güvenlik Teşkilatı (US Homeland Security) ve korsana karşı mücadelenin bir numaralı savunucusu olan Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) ofislerinde de torrent ile korsan film indirildiği ortaya çıkmıştı.

Görünüşe göre korsanla mücadele için daha alınması gereken çok yol var ve yasaklar pek de etkili olmuyor. Yapılması gerekense internet üzerinden içeriklerin yasal olarak paylaşılmasını sağlayacak çözümleri artırmak ve bilgilendirme kampanyaları ile özendirmek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.