Girişimcilere ve girişimci adaylarına 10 öneri
Genel

Girişimcilere ve girişimci adaylarına 10 öneri

Bugüne kadar birçok kez girişimcilere altın öğütler tadında benzer yazılar okumuş olabilirsiniz. Türkiye'de internet sektörü oluşurken tanıştığım girişimcileri, başarılı ve başarısız şirketleri göz önüne alarak bir "Girişimcilere Öneriler" listesi de ben oluşturmak istedim. Yıllardır bu sektörün oluşumunda yer almış biri olarak okuyanların işine yarayacağını, tecrübeli girişimci ve yatırımcıların ise hak vereceğini düşündüğüm bir liste oldu.

En önemlisi ise, 2012 yılı kapanırken ve herkes yeni bir umutla yeni yılı beklerken belki planlarınıza ve hedeflerinize küçük de olsa bir katkım olur diye düşündüm.

Ek olarak şunu söyleyeyim, burada yazdığım maddelerin her biri hakkında uzun uzun konuşabilirim hatta her biri üzerine keyifli bir sohbet başlayabiliriz, ama haliyle kısa tutmam gerekiyor. Okuyanlar zaten mesajları alacaktır. Belki önümüzdeki günlerde bu uzun konuşmayı Webrazzi TV'de yaparız...

 1. Girişiminize başlamadan en az 2 yıl profesyonel iş yaşamında tecrübe edinin. Eğer böyle bir tecrübeniz yoksa olması için çaba gösterin. Olmayacak gibiyse kurumsal yönünüzü geliştirecek çeşitli eğitimlere katılın. Kurumsal hayat tecrübesi girişimciler için bir artı değerdir.
 2. Eksik yönünüzü tamamlayacak bir kurucu ortak bulun. Teknik bilginiz yoksa teknik bilgisi olan bir ortak bulun. Satış tecrübeniz yoksa satış tecrübesi olan bir ortak bulun. Sizi tamamlayacak bir kurucu ortak size tahmin ettiğinizden çok daha fazla destek sağlayacaktır.
 3. Günün birinde yatırımcılara şirketinizi anlatmanız gerektiğini hiç unutmayın ve bunun için kendinizi geliştirin. Birçok yatırımcı bir şirkete yatırım kararı alırken girişimcinin şirketi bir sonraki aşamada yatırımcıya sunabilecek olup olmadığını değerlendiriyor. Bu şekilde bir değerlendirme sonunda yatırım alamamış çok girişim gördüm.
 4. İşinizi bırakıp girişimci olacaksanız beklentinizi düşük tutun. Şirketinizi kurduğunuzda hatta erken aşamada yatırım bile alsanız en az 2 yıl asgaride yaşamayı göze alın. Maaşınız, ofisiniz, ekibiniz bu asgaride yaşam felsefenize uygun olsun.
 5. Girişiminizi hiçbir zaman satmayacak gibi sahiplenin ve yönetin. Bugüne kadar dünya internet tarihinde sadece satmak ve kısa sürede köşeyi dönmek için kurulup satılabilmiş girişim ben görmedim. Siz gördüyseniz olabileceğine inanabilirsiniz ama inanın bana olmayacak.
 6. Tembelseniz girişimci olmayın! Girişimci sürekli çalışmalı, hatta gerekirse uyumamalı. O yüzden mesaj çok net, "Tembelseniz girişimci olmayın!".
 7. Mutlaka örnek aldığınız bir girişimci rol modeliniz olsun. Bu kişi hemen yanı başınızda olabilir ya da dünyanın diğer ucunda. Hiç farketmez, yeter ki olsun. Bu maddeye bir de bonus alt madde ekleyeyim: "Eğer kendinize rol model belirleyemeyecek kadar kompleks ya da ego sahibiyseniz girişimci olmayın."
 8. İşler istediğiniz gibi gitmeyebilir, değişime açık olun. Bir fikre hatta girişiminize körü körüne bağlı olmayın. Eğer olmuyorsa değiştirin ya da bırakın. Belki de bambaşka bir iş yapmanız gerekiyordur ya da belki doğru ekiple ya da ortakla çalışmıyorsunuzdur. Bu arada eklemekte fayda var, işler zaten istediğiniz gibi gitmeyecek, buna garanti verebilirim.
 9. Girişim fikrinizi hayatın sırrı gibi görmeyin, çünkü değil. Maddenin ana cümlesinin devamını da getireyim.  Girişim fikriniz hayatın sırrı olsa bile bu size başarıyı getirecek olan kriter değil. Fikirden çok daha önemli olan şey fikrinizi nasıl hayata geçirdiğiniz, nasıl uyguladığınız yani kısaca nasıl icra ettiğinizdir. Fikrinizin ne olduğu inanın önemli değil, hatta bu yatırımcılar için de önemli değil.
 10. Sahip olduğunuz network sizin net değerinizdir. Hemen belirtmemde fayda var, bu sözün aslı "Your network is your net worth" ve bana değil, yakın bir arkadaşıma ait. Networkünüzü geliştirmeye çalışın. Girişiminizin gelişimi için sahip olduğunuz network tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Ayrıca üzgünüm ama bu dünyanın kuralı, sadece Türkiye'ye özel değli. Siz hiç hayatınızda "PayPal Mafia" diye birşey duydunuz mu? Bu maddeye de bir bonus alt madde ekleyelim: "Network geliştirmek için çalışırken itici olmayın. Bazı insanlar sadece network yaratmak için onlara yakınlaştığınızı anlayacak kadar akıllıdır."

Yukarıda yazdıklarım benim tecrübelerimden çıkardığım maddelerdi. Belki birkaç tane daha eklenebilir, eğer gerekli görürsem ya da yenileri aklıma gelirse onları da yazıya dahil ederim. Sizin eklemek istedikleriniz var mı? Eğer varsa lütfen yorumlarda paylaşın.

Yorumlar (16)
 1. Selim Kacar Selim Kacar

  11. olarak ekleyebileceğim "başkasının fikriyle gerdeğe girmeyin."

  1. Western Western

   Aslında bu maddeyi "sahiplenemeyeceğiniz bir fikirle" olarak değiştirirsek daha doğru olur.

 2. Cüneyt Cüneyt

  Sektörde 6 yıldır çalışmaktayım. 10 aylık bir girişimciyim. Makalenizi okurken gayet keyif aldım.Özellikle benimde uymaya ve öğrenmeye çalıştığım konuları barındırıyor.Bence tespitleriniz çok doğru.Teşekkürler

 3. İlk ofisiniz mümkünse eviniz olsun, orada ilk prototipleri çıkarın ve potansiyel müşterilerinizden bir kaçına denettirin, bu sayede girişimizin gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığını anlarsınız.

  Müşteri geri dönüşlerini iyi analiz edin, daldan dala atlamayın, müşterilerinizin ortak ihtiyaçlarına çözümler üretin.

  Girmek istediğiniz pazarı iyi tanıyın ve girişimizin onlara ne gibi bir fayda sağlayacağını tek cümle ile anlatın.

  Paylaşımdan korkmayın.

 4. Girişiminizi hiçbir zaman satmayacak gibi sahiplenin ve yönetin.

  Buna katılmıyorum, zira vipdukkan bizzat bu amaçla açıldığını biliyorum, başarılı bir şekilde amaçlarına da ulaştılar.

 5. Soruları Alayım Soruları Alayım

  11. maddeyi de ben yazmak istiyorum:

  11. 10. maddenin en önemli madde olduğunu gözden çıkarmayın.

  ayrıca, biraz gelir elde etmeden, biraz para akışı sağlamadan şirkete, ofise, ofis mobilyasına çok para akıtmayın. önce evinizden işi hayata geçirin, daha sonra bu işlere soyunun.

 6. Mahmut Abi Mahmut Abi

  bence bütün tecrübesini aktaranlara kulak verin, her tecrübeye olumlu olumsuz yaşanmış herşeyi çok önemseyin ama tamamen içgüdüsel ve bildiğinizi yapın ve kararlarınızda son noktada hep içinizden gelene güvenin. girişimci zaten budur. o içinizden gelen aslında sizin girişimci yeteneğinizin topladığınız tecrübe, bilgi birikim vs. den sentezleyerek size sunduğu başarının anahtarıdır. ha girişimci yeteneğiniz daha olgunlaşmamış olabilir o ayrı bunun içinde yılmadan girişimci olmaya devam etmek gerekmektedir..

 7. Merhaba, çok güzel ve yalın bir yazı. Ancak kurumsal tecrübe dediğiniz gibi çok önemli ama eğer çevreniz yoksa ya da belli bir imkanınız bir yerde boy göstermek çok zor. Şans sizin gibi insanların ve oluşumların olması. Pratikte hiçbir karşılık beklemeden "-bakın benim böyle fikrim ve sitem var, ben bunu ileride şirketleştireceğim, tek istediğim stajyer vs, ismi siz belirtin ücret de istemiyorum deyip" bazı örnek rol modellere attığınızda lütfedip geri dönüş dahi olmaması. Elbette farklı yollarlada bu eksiklik giderilebilir ama imkan ve çevre olmadığında, hani sadece güven ve o isteğin gözlerde olup olmadığına bakılmıyor. Sanırım her şeye herkese rağmen sabırlı olarak hayata geçirmek adına fikrinizi onlar 2 çalışıyorsa siz 4 çalışarak arayı kapatmak.

  1. Eğer kurumsal yaşamda çevren yoksa yapman gereken onlar 2 çalışıyorsa senin 6 çalışman:)Bende merdiven altı diye tabir edilebilecek yerlerde başladım ve şuan herkes tarafından bilinen bir firmada çalışıyorum.Benimde ne bir tanıdığım nede bana destek verebilecek bir çevrem vardı.Çalışan insan emeklerinin karşılığını elbet alır.

   1. Kesinlikle katılıyorum ve buna yürekten inanmak istiyorum. Bu yüzden zaten bırakmak ya vazgeçmek hiçbir zaman bir seçenek değil.

 8. Alpaslan Alpaslan

  Birilerinin yapamasın, beceremezsin,olmaz,tutmaz demelerine de bakmayın. Nasrettin hoca misali ya tutarsa demek lazım bazen.

 9. Kadir Kaya Kadir Kaya

  Bir fıkra: Adamın biri cennete girmiş. Demişler ki ne istersin. -Cehennemi gezmek isterim, demiş. Başlamışlar gezmeye. Her yerde devasa kazanlar ve içinde insanlar. İnsanlar kazandan dışarı çıkmak istiyorlarmış. Kazanın başında duran zebani elindeki küskü ile onları kazanın dibine itiyormuş. Bu kazanlardan birisinin başında Zebani bulunmuyormuş. İnsanlar çıkmak istiyor ama çıkamıyorlarmış. -Neden insanlar çıkamıyor dışarı, diye sormuş. -Onlar Türkler, Birisi dışarı çıkmaya çalıştığında diğerleri onun dışarı çıkmasını çekemezler.o yüzden birbirlerini kazanın içine çekerler, demişler. Buradan çıkacak ders girişim fikrinizi baltalayacak insan sayısı çoktur."-Bir senin mi aklına geldi.-Yüzlerce buna benzer var zaten.-Şimdiye kadar yapılmadıysa vardır bir sebebi" gibi konuşmalar ve nasihat edenler çok olacaktır. Tavsiyem fikrinizi paylaşın, fikir alışverişinde bulunun. Dikkat etmeniz gereken nokta, bu iş şöyle olursa daha başarılı olur şeklindeki geri dönüşler sizi başarıya ulaştıracaktır.

  1. Kesinlikle katılıyorum...

 10. ''Bir fikre hatta girişiminize körü körüne bağlı olmayın. Eğer olmuyorsa değiştirin ya da bırakın..'' Girişimciliğin ruhunda pes etmeden sonuna kadar gitmek olduğunu sanıyordum yazınızı okuyana dek :S

 11. Eylos Eylos

  Rahmetli Vehbi KOÇ'un kitabını okumuştum. Kitabın özeti; eğer şansın yoksa başarılı olamazsın. Bence yukarıda ilave madde "şans" olmalı. Çok güzel işler yaparsın aldığın çek karşılıksız çıkabilir, UPS göçebilir, sistem odasında yangın çıkabilir, hacklenebilirsiniz. İstediğiniz kadar ITIL, 6 sigma cart curt yapın, girişimcide şans olacak arkadaş...

  1. Mehmet Mehmet

   Şans ya da kader. Mukadderat. Allah'ın kullarına yazmış olduğu rızık. Nasip, ya nasip...