Twitter, Instagram’a 525 milyon dolar teklif etmiş
Mobil

Twitter, Instagram’a 525 milyon dolar teklif etmiş

Teknoloji ve internet dünyasında 2012’nin belki de en sansasyonel olayı Facebook’un 1 milyar dolar karşılığındaki bir teklif ile Instagram’ı satın alması oldu. Anlaşmanın bir kısmı nakit yerine Facebook hissesi üzerinden gerçekleştiği için zaman içerisinde Facebook hisseleri ile birlikte toplam teklif de değer kaybetti ama buna rağmen Instagram için bu her halükarda oldukça iyi bir değerleme.

Fakat Wall Street Journal’dan Nick Bilton’ın haberine göre meğer Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom Ağustos ayında Twitter ile Instagram satışı ile ilgili görüşmeler yapmış ve hatta sözlü olarak 525 milyon dolar değerinde bir anlaşmaya bile varılmış. Bilton’ın işaret ettiği görüşme tarihi Facebook’un Instagram satın almasını resmi olarak duyurmasından sadece birkaç hafta öncesine denk düşüyor.

Eğer WSJ’ın haberi doğruysa, bu olay Instagram satışındaki ilginç bir detay olmanın ötesinde, çok ciddi cezaların kapısını açabilecek bir duruma dönüşebilir…

Bunun sebebi ise Systrom’un, Facebook satın almasının düzenlemelere uygun olup olmadığını araştıran komisyonun karşısında verdiği yeminli ifadede “Resmi hiçbir teklif veya ön protokol almadık” demiş olması.

Teklif ve ön protokol var mı, yok mu?

WSJ haberindeki detaylar bu ifadenin büyük oranda doğru fakat biraz yanlış yönlendirici olduğu izlenimini veriyor. Çünkü habere göre Twitter, Instagram’a bir teklifte bulunmuş. Nakit ve Twitter hisselerinden oluşan toplam değeri 525 milyon dolar olan bu teklif ile ilgili yapılan görüşmeler ise her zaman “tarafsız bölgelerde” gerçekleşmiş. Bu görüşmeler için ne Systrom Twitter ofisini ziyaret etmiş, ne de Twitter yetkilileri Instagram ofisinde bulunmuşlar. İddiaya göre tercih edilen görüşme mekanları daima restoran gibi halka açık yerler olmuş. Bu minik detay bunun resmi bir görüşmeden çok, gayri resmi bir toplantı olduğunu düşündürüyor.

Diğer yandan iddiaya göre Twitter, Systrom’a bir ön protokol sunmuş. Bir toplantıda systrom bu ön protokolü almış, incelemiş fakat detayları okuduktan sonra iade etmiş. Yani Systrom’un elinde teklife dair hiçbir resmi evrak bulunmuyor. Diğer yandan bu görüşmelerin ön protokol aşamasına gelmiş olduğunu da gösteriyor.

Yatırımcılar dava açabilir

Bu hem Systrom, hem de bütün Instagram satın alması için ciddi bir soruna dönüşebilir. Çünkü bu senaryoya göre ilk teklifi yapan Twitter, Facebook’un teklifi üzerine bir karşı teklif yapma şansına hiç kavuşmamış. Bu gerçekleşseydi belki de Instagram daha yüksek bir değerleme ile satılmış olabilirdi.

Bu sadece bir varsayım ama Instagram’ın yatırımcıları için aynı zamanda potansiyel bir zarar anlamına geliyor. Bu durumda yatırımcıların Systrom’a yatırımcıların menfaatini korumadığı iddiası ile dava açma ihtimalleri ortaya çıkabilir.

Fakat eğer iddialar doğru olsa bile yine de bu konuda kararı öncelikle satışın düzenlemelere uygun olup olmadığını inceleyen komisyon verecek. Komisyon daha önce bu konuyla ilgili bir sorun bulunmadığı ve şikayet gelmediğini açıklamıştı.

Bakalım Instagram’ın yatırımcıları arasından Facebook satışının kendilerini zarara uğrattığını iddia eden birileri çıkacak mı…

Yorumlar (5)
 1. Herkes için demiyorum ama çoğu insan için facebook, kahvehane köşesi durumunda yada TV. İnsanların boş zamanlarını, faydalı bir şekilde kendilerini geliştirmekten alıkoyan reklam ağından başka bir şey değil. Tabi birde insanların bilgilerini ticarete dökme işi var. Bu işin nasıl son bulacağını merak ediyorum.

  TV yayın pazarı gibi çook uzun bir dönem büyük bir pazar olmayı sürdürecekleri kesin.

 2. Indirimstore Indirimstore

  Sosyal medya camiasında rekabet en üst seviyede. umarım kullanıcılara kaliteli içerik olarak geri döner.

 3. Yok kaliteli içerik değil, sayfalara konan bol bol reklam olarak geri dönüyor. İçerik olarak twitter'a daha ne eklenebilir zaten.

 4. Demek ki ekonomi modelinin ne olduğu değil, adalet sisteminin ne kadar güçlü olduğu önemli. Adalet sistemi güçlü olunca ekonomik modelde de kuraldışı hareketler koca koca şirketler için bile zor olabiliyormuş. Türkiye'de tüketici mahkemeleri bile bölge bölge farklı kararlar verirken holding düzeyinde yapılan anlaşmalarda neler döndüğünü heralde ancak taraflar bir de ticaret mahkemeleri bilebilir. Sonra da girişim yap, aman al yürü, türkiye'ye silikon vadisi açıyoruz haydi falan fistan.

 5. Mizah Türk Mizah Türk

  Ama instagramın yaptığı şu olmuş gibi görünüyor, önce twitterdan bi fiyat almış, sonra bu resmi teklif çıktısını alıp gidip facebookun kapısına gitmiş. Bak twitter bu rakamı veriyor, biraz zorlasak milyar dolara çıkabilirler, biz aslında ona satmak istemiyoruz, çünkü ona satarsak piyasanın en büyük oyuncusu konumuna gelebilir, fiyat olarak siz bize tatmin edici bir rakam verin size satalım, piyasanın lideri siz olun.