Tictail ile ücretsiz ve kolayca online mağazanızı açın
E-Ticaret

Tictail ile ücretsiz ve kolayca online mağazanızı açın

Bu yılın Mayıs hayatında hayata geçmiş olan Tictail, tamamen ücretsiz ve çok basit bir şekilde online mağazanızı açabileceğiniz bir e-ticaret platformu.

İsveç merkezli girişim, White Bull ödülünü almış ve bu yılki Dublin Web Summit'te de finalistler arasında yer alıyordu. Ekim ayında, Balderton Capital ve Klause Hommels'den aldığı 1.2 milyon €'luk ( yaklaşık 1.6 milyon dolar) yatırımla adını çokça duyurmuştu.

Girişimin danışma kurulu üyelerinden olan Spotify CPO'su Gustav Söderström ve Tumblr COO'su Fredrik Nylander'ın kişisel yatırımları da yer alıyor. Hatta Tumblr'dan Fredrik Nylander'ın yatırımcılar arasında bulunması, Tictail'i "e-ticaret'in Tumblr'ı" (bu ithaf ilk defa Wired dergisinden gelmiş) olarak nitelendirilmesine de yol açmış.

Tictail ile kendi online mağazanızı açmak oldukça basit ve keyifli. Facebook, Twitter ya da sadece e-posta adresiniz ile üye olabileceğiniz Tictail'e girdikten sonra, sade, basit ama 'İsveç esintilerinin' hissedildiği şık tasarımıyla sizi karşılıyor. Burada yapılan yönlendirmelerle mağazanızı açmanız yaklaşık 2-3 dakikanızı alıyor. Hatta bir karşılaştırma yapmam gerekirse, herhangi bir ilan sitesine bir ürünü satışa koymanızdan çok daha kısa bir süre içerisinde Tictail'de mağaza açmanız mümkün.

Tictail - Billboard Design

Tictail'in rakipleri var ancak Tictail'in onlardan çok büyük bir farkı var. O da ücretsiz olması ve aylık bir abonelik bedeli talep etmemesi. Bu çok ayırt edici bir unsur çünkü benzer DIY (Do It Yourself) e-ticaret platformları, genellikle aylık bir bedel talep ediyor. Bu da, ürünlerini satmak isteyen kişiler, Tictail ile satış yapmak isteyen firmalar ya da KOBİ'lere pek de çekici gelmiyor. Abonelik bedelleri ödenmesine rağmen satış olmaması durumunda bu tarz küçük ya da orta ölçekli firmalar e-ticaret'ten uzaklaşıyor. Rakiplerinin aksine Tictail, zorlu ve kendisi için riskli olan bu yolu seçmiş.

Tictail'in hedefledikleri pazarlar arasında Nordik ülkeleri, Almanya ve Birleşik Krallık yer alıyor. Aldıkları yatırımın ardından genişleme politikalarını sürdürüyorlar ve aslında tüm Avrupa şu anda hedef kitleleri.

Tictail aslında sizin için bir asistan, online mağaza sahibine tavsiyelerde de bulunuyor ve size hatırlatmalar yapıyor. Online mağazalarda farklılaşmak için tabii ki bazı eklenti ve uygulamalara ihtiyaç var. Tictail'in gelir modeli de bunun üzerine kurulu olacak, Apps sekmesi altında 30 Nisan 2013'e kadar ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bazı uygulamalar bulunuyor. Örneğin -indirim kodları oluşturabileceğiniz- Discounts adlı uygulama bunlardan biri. Yine Tictail altyapısını kullanarak kendi özel alan adınız üzerinden de yayın yapabiliyorsunuz.

Satış sözleşmesi, iadeler, kargo gönderim bilgileri online mağazanızı açarken sizin tarafınızdan belirleniyor. Ödemeler ise PayPal üzerinden geçiyor, ödeme yapmak için MasterCard, Visa ya da American Express kredi kartlarınızı kullanabiliyorsunuz. Tictail'in özel bir satış sayfası var, sizi PayPal'a yönlendirmeden hemen önce, müşteriler, satıcıya olan mesajlarını iletebiliyor ve alıcı bilgilerini bu sayfada ekleyebiliyor. Ardından ödeme için PayPal sayfasına yönlendiriliyor, ödeme sonrasında satıcıya da parası PayPal aracılığıyla aktarılıyor.

Tictail - Animus

Kendi tabiriyle, "yarının perakendecilerine" yardım eden Tictail, oldukça yardımsever olduğunu da kanıtlıyor. Yeni bir mağaza açtığınızda karşılaşacağınız şu mesaj sanırım bunun da en büyük kanıtı. :)

"You don't have any orders yet, but don't worry neither did Amazon in 1993 ;)"

Özellikle Türkiye'den de ilgi göreceğini düşündüğümüz bu e-ticaret platformunu sizlere tanıtmak istedik. Ben kişisel olarak çok beğendim. İçerisinde barındırdığı oyunlaştırma öğeleri ile de hızlıca kendi online mağazanızı açmanızı sağlıyor. Son olarak elinizin altında satacak bir şeyleriniz varsa Tictail'i denemenizi tavsiye ediyor, deneyimlerinizi de yorum olarak bekliyoruz!

Yorumlar (16)
 1. 14 Aralık 2012 tarihli yazıda "30 Nisan 2012'ye kadar ücretsiz kullanabileceğimiz" geçmiş dönem bilgisi şimdiki zaman için neden yazılıyor?

  1. Sami Eyidilli Sami Eyidilli

   Arif, bu benim hatam. 30 Nisan 2013 olacak tarih. Malum her yıl sonu oluyor böyle şeyler :) Düzelttik, haber verdiğin için teşekkürler!

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @arif: Her insanın yapabileceği bir hata olmasından olabilir mi?

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  merak edip bir store açtım denemek için. henüz türk lirası desteklenen para birimlerinden değil gördüğüm kadarıyla. Onun dışında sade basit gibi duruyor. shopify gibi sistemlere alternatif olabilir

 3. Çok kullanışlı bir sistem. İsveç merkezli girişimleri sık duymaya başladık. Bu da bizim gibi İsveç'i iyi tanıyanlar için sevindirici. Zira Türkiye pazarına girmek isteyen İsveçli firmalar lokalizasyon ve ödeme sistemlerinde sorun yaşıyorlar ve burada çözüm ortakları arıyorlar. Bu da fırsat demek. Yakın zamanda yine Webrazzi'de Klarna'nın Türkiye'ye gireceği söyleniyordu. Tictail'in TR pazarına girmesiyle TR pazarındaki ödeme sistemi tarafındaki çözüm ortağı muhtemelen Klarna olur. Klarna Türkiye pazarına giriş yapmazsa, PayU gibi büyüklerle çalışmak isteyeceklerdir. Tictail kesinlikle TR pazarını kaçırmamalı.

  Klarna tarafındaki ısrarımın sebebi; logo, tema ve favicon'dan da görüldüğü üzere girişim ortakları "mavi" İsveçliler ve İsveçlilerle çalışmak isterler.

  Başarılar.

 4. Metal Sac Metal Sac

  Bende bir dükkan açtım. Tl para biriminin olmaması ve çok sade olması pek hoşuma gitmedi.

 5. E-Ticaret Bağımlısı E-Ticaret Bağımlısı

  Kobileri e-ticaret ile buluşturmak ve Türkiye kobilerini e-ticarete ısındırmak için güzel bir uygulama. Ancak Türkiye'deki kobilerin ne kadarı bilgisayar başında oturup kendi mağazalarını tasarlayacak bilgiye sahip?

 6. Fatih Tiryaki Fatih Tiryaki

  yaklaşık 2 yıldır duşakabin satışı yapmakta olduğumuz firmamıza ayit bir web sitemiz bulunmakta bu web sitemizde online ödeme gibi bir olanaüımız olmadığından gittigidiyor,sahibinden.com ve sanalpazar.com sanal mağazalarımız aracışığı ile oline satış yappmaktaydım. online paypal ödemeli olan tanıtımını yapmış olduğunuz bu sistemi görünce firmamıza http://noktadusakabin.tictail.com/ isminde bir site oluşturdum.bu sistemi web sitemizin duyuru bölümünden müşterilerimiz ile paylaştım umarım mişterilerimiz ve firmamız için sorunsuz çalışan bir sistem olur. bu yazımda bilmediğim bir şeyi sizler ile paylaşmak istedim,bilen arkadaşların konu ile ilgili yazılarını bekliyr şimdiden cevaplarınız için teşekkü ediyorum.tictail sitesinde paypal ödeme sisteminde 165 usd yazıyor, fakat ürün detaylarında ürün fiyatı 165 tl olarak görünüyor. müşterilerimiz ürünü satın aldığında ödemelerini bu paypal ödemesi olarak yaptığında 165 tl olarakmı ödeme yapmış olucak yoksa 165 usd olarakmı ödeme yapmış olucak

  1. Mehmet Sayin Mehmet Sayin

   Gectigimiz gunlerde paylastiginiz ganipara.com servisi de sanirim benzer isi yapiyor?

 7. Ozan Kuday Ozan Kuday

  Siteyi açmak: 1 Dakika

  Ürünleri Eklemek: 30 Dakika

  Şaşkınlık: Paha Biçilemez

  Çok güzel yapmışlar. Kurcalayayım neymiş acaba diye girdim, gamification öğelerine yenik düşüp site açmış buldum kendimi.

  Yarım saatte yapılan site de bu: http://wordposter.tictail.com/

 8. çok basit.anlaşılır.hızlı. güvenilir. 5 dakikada mağaza açıp ürün koydum. hatta indirim bile yaptım ürünüme :) başarılı bir çalışma tebrik etmek gerek.

 9. Müthiş bir siteymiş gerçekten.Tanıtım için teşşekürler.

 10. Hakan Özharıkcı Hakan Özharıkcı

  Merhabalar .. Biz de Tictail.com da bir magaza acmayı planlıyoruz. Fakat önce bir ön araştırmaya koyulduk. Satış durumları hakkında bilgi almak istiyoruz sizden. Satışlarınız nasıl ve ne durumda. Halkın talep derecesi nedir. Teşekkürler..

 11. Hakan Özharıkcı Hakan Özharıkcı

  Merhabalar .. Biz de Tictail.com da bir magaza acmayı planlıyoruz. Fakat önce bir ön araştırmaya koyulduk. Satış durumları hakkında bilgi almak istiyoruz. Satışlarınız nasıl ve ne durumda. Halkın talep derecesi nedir.Bu konu hakkında bilgisi olanlar yorum yaparlarsa seviniriz.. Teşekkürler..

 12. Ben bana ait olan domain adresimi kullanmak istiyorum, Tictail i inceledim ama bir türlü kendi domain adresimi ekleyecek yeri bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olabilecek birileri varmı acaba?

 13. Rüya Yazi Rüya Yazi

  "Vaay harika inanılmaaz!" denecek bir girişim olduğunu düşünmüyorum, evet İsveç tasarımı herkesin ortak zevki olmaya başladı ama; Türk Lirasının henüz olmaması bizim için çok faydalı diyemem, bir de Türkiye'de henüz internetten bakıp gidip dükkandan alma devri henüz geçmediği sürece bu kadar basit bir arayüz insanları ekstra korkutabilir diye düşünüyorum, tabi bu geniş bir hedef kitle söz konusu olduğunda.

  Bir de merak ettiğim, rapor veriyor mu biliyor musunuz? Sayfayı kaç kişi görüntüledi, demografi vs.

  Bazı şeyler de bu kadar basit olmalı mı diye düşünmeden edemedim. Paylaşım için teşekkürler..