.TC alan adı uzantısının perde arkası
Alan Adı

.TC alan adı uzantısının perde arkası

.TC alan adı uzantısının, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına girmesinin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. "Türkiye için yeni bir alan adı doğuyor" sloganıyla adını duyuran .TC alan adı uzantısı, sevenleri kadar eleştirenleriyle de gündeme geldi.

Biz de bunun üzerine .TC alan adı uzantısının hikayesini paylaşmak için ilgili şirket olan TCNET CTO'su Tolga Kaprol ile yüz yüze bir söyleşi gerçekleştirdik. .TC'nin ne olduğu, nereden geldiği, gelecekteki planları gibi birçok sorunun cevabını aldık.

Bilmeyenler için .TC alan adı uzantısının nereden geldiğini paylaşarak başlayalım. .TC, 1997 yılında Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından Turks and Caicos adalarına verilen bir alan adı uzantısı. Bahama ve Küba'ya yakın olan bu adalar, yaklaşık 45 bin nüfusa sahip. Ülkedeki internet kullanımı, şu anda bile oldukça yok denilebilecek kadar düşük bir seviyede bulunuyor.

O dönemde IANA, .TC alan adı uzantısını işletmesi için İngiltere'deki Trinity College'den iki öğrenciye veriyor. Okudukları okulun baş harflerini temsil eden .TC alan adı uzantısını iki genç işletmeye başlıyor.

Adams Names'in elinde 6 tane uzantı bulunuyordu

İki yıl kadar alan adı uzantısını işleten iki kafadar, daha sonra Adams Names adında bir şirket kurarak, alan adı uzantısı işletmeciliğini profesyonel bir işe dönüştürme kararı alıyor. 1999 yılında Adams Names şirketi .TC'nin yanı sıra .VG, .GD, .GS, .TF, ve .MS gibi alan adı uzantılarını da bünyesine katıyor. Bu döneme kadar Türkiye'deki kullanıcıların .TC alan adı uzantısını fark ettiğini söylemek zor.

Bu gelişmeler Türkiye'nin binlerce kilometre ötesinde cereyan ederken, 2005 yılında Ertan Ulutaş, harekete geçerek, .TC alan adı uzantısını Türkiye'ye sunmak için girişimlerde bulunuyor.

Turks and Caicos Adaları, Küba ve Bahamalar'ın yakında bulunuyor.

Ulutaş, Almanya'daki Interstate adındaki şirketle anlaşarak yıllardan beri süren yatırım arayışı kısa süre içerisinde tamamlanıyor ve .TC alan adının da sahibi olan Adams Names şirketi satın alınıyor. Bu süreçten sonra Interstate ve Ertan Ulutaş, Türkiye'de TCNET adında bir şirket kurarak, .TC uzantısının Türkiye yolculuğunu tamamlamış oluyor. Şirketin Genel Müdürü Ertan Ulutaş'ın şu anda şirketin çoğunluk hissedarı olduğunu da paylaşalım.

98 TL'den satılıyor

Ve tarihler 5 Kasım'ı gösterdiğinde marka tecilli kayıtlar daha sonraysa ön kayıt sürecinde yaklaşık 500 TL ile başlıyor. Bu erken kayıt dönemleri başladıktan sonra genel kayıt dönemi 4 Aralık tarihi itibariyle başlatılmış bulunuyor. Genel kayıt dönemindeki alan adı ücretlerin KDV dahil 98 TL olduğunu belirtelim.

TCNET envanterinde şu anda dünya üzerinde bulunan 300 alan adı uzantısından 3'ü bulunuyor. Bunlar, .TC, .VG ve .GD alan adı uzantıları. Yukarıda da paylaştığımız gibi Adams Names şirketin elinde toplamda 6 alan adı uzantısı bulunuyormuş. Ancak TCNET kurulmadan bir süre önce önce .GS, .TF, ve .MS alan adı uzantıları satılmış. Bu yüzden şu anda Adams Names'in kontrolünde .TC, .VG ve .GD bulunuyor.

Hedef 200 bin .TC uzantılı alan adı satışı

Gelelim TCNET şirketinin .TC alan adı uzantısını Türkiye pazarına getirmesinden sonraki sürece. Şirketin CTO'su Tolga Kaprol'den aldığımız bilgilere göre .TC uzantılı alan adlarına resmi kurumlar, bakanlıklar, siyasi partiler, şirketler ve alan adı alıp satanlar ilgi gösteriyor. Türkiye pazarına girdiklerinde yaklaşık 2 bin .TC uzantılı alan adı olduğunu söyleyen Tolga Kaprol, şu anda bu rakamın 10 bini geçtiğini ifade ediyor. Şirketin hedefiyse 200 bin .TC uzantılı alan adının satışı.

.TC uzantılı alan adlarının şimdiden ekonomi yarattığını ifade edebiliriz. Özellikle alan adı tacirlerinin satın aldığı .TC uzantılı alan adları çeşitli webmaster forumlarında satışa çıkmış durumda. Bu rakamların bazı jenerik alan adlarında 10 bin TL'ye kadar ulaştığı konuşuluyor. Parantez içinde .TC uzantılı jenerik alan adlarının da hızla tükendiğini belirtelim.

TC kısaltması ilk 1927'de kullanıldı

Vecihi Hürkuş TC kısaltmasını uçağında kullandı.

Peki .TC alan adı uzantısı Türkiye Cumhuriyeti'ni ne kadar temsil ediyor? Türkiye Cumhuriyeti'nin TC olarak kısaltılması ilk olarak Vecihi XIV isimli uçakla karşımıza çıkıyor. 1930'lu yıllarda Türkiye'deki ilk sivil pilot olan Vecihi Hürkuş, havacılık standartlarına göre uçağına bir kuyruk numarası veriyor. Vecihi Hürkuş, o dönemde TC ile başlayan kuyruk numarasını kullanıyor.

Öte yandan TC kısaltmasının kullanımı 1927 yılında telgraf konusunda da karşımıza çıkıyor. Türkiye Cumhuriyeti, Milletlerarası Radyo Telgraf Anlaşması’na TAA - TCZ aralığıyla kaydoldu ve bu aralıkta bulunan TC kodunu sık sık kullandı.

Yukarıdaki bilgilerden görüldüğü üzere TC kısaltmasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kullanıldığı görülüyor. Ancak yinede .TC alan adı uzantısının ne kadar Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşliğini tartışmaya açık bir konu. Sonuç olarak Türklerle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bir ülke olan Turks and Caicos adaları için verilen bir alan adı uzantısı. Yiğidi öldürüp hakkını vermek gerekirse, .TC alan adı uzantısı öyle ya da böyle Türkiye'deki kullanıcılara sunuldu. Ayrıca istediği gibi alan adı bulamayan girişimciler için .TC'nin yeni bir seçenek sunduğunu da söyleyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti alan adına vurgu yapılmasını ise okuyucuların takdirine bırakıyoruz.

Yorumlar (40)
 1. "Vecihi Hürkuş TC kısaltmasını uçağında kullandı."

  Böyle bir bağlantı yok.

  Kimliklerde de T.C. Kimlik No yazar. O zaman kesin tutar.

 2. Taçsız Kral Taçsız Kral

  Tek kelime ile çöp bir uzantıdır. Zaten amaçları yatırdıkları parayı jenerik domainlerden çıkartmak olduğu içinde fiyatı çok yüksek. Maksimum 5-6 yıl sonra .tk .info gibi değersiz alan adları arasında yerini alacaktır.

 3. .tr olmalıydı.

 4. Türkiye' nin ilk ve tek "nefret edilen alan adı uzantısı dır" sanıyorum bu.

  Pazarlama stratejileri ise tam bir kasımpaşa kurnazlığı şeklinde. Anca cahil cühelayı kazıklarsınız bu kafayla. Parasını kaptıranlara geçmiş olsun.

 5. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

  Kendi bloğunda Biri ADSL'in kurnazlığından yakınmış.

  http://tolga.kaprol.net/biri-adsl-hizmeti-adi-altinda-resmen-dolandiricilik/

  Hayat ironilerden oluşan bir oyun sadece.

 6. Ziyaretci Ziyaretci

  Pek cok ulke, Almanya ornegindeki 'isim.de' gibi direk kisaltmalar kullaniyorken, biz niye hala .tc'yi vs tartisiyoruz?? webrazzi.tr tarzi uzantilarimiz olsa hayat cok daha kolay olmaz mi? .tr uzantisi kim de acaba?

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   .tr uzantılı domainler Türkiye'de tek yetkili ODTU (nic.tr) ve nic.tr'ye bağlı bayilerden alınabilir.

   Şuan www.nic.tr kendi alan adında olduğu gibi istese webrazzi.tr şeklinde domain satışıda yapabilir. Hangi sebeptendir bilinmez direk .tr uzantılı domain satışı yapılmıyor. Gelecekte umarım bunu kullanıma açarlar.

 7. Etic Seo Etic Seo

  TC uzantısını google web master tool otomatik olarak, Turks and Caicos olarak tanır bu durumda,ne mi olur ?web sitenizin etki alanı Türkiye değil Turks and Caicos olur ve .tc geldiği için değiştiremezsiniz, SEO yapmak sorunludur tavsiye etmiyorum

  1. Uzantının oldukça kötü olduğunu kabul etmek gerek ancak seo konusunun çok sorun yaratacağını düşünmemekteyim. Artık seo basit kurallar ile hareket etmiyor. Site içi düzenlemeler hariç arka planda analytics bölümünde değerlendiği bir çok kriter var. Yaptığınız iş iyi ise ve yeni backlink modelleri üretebiliyor veya kendi içerik pazarlamanızı iyi yapabiliyorsanız bence seo konusunda sorun olacağını sanmıyorum.

   1. Etic Seo Etic Seo

    Etki alanı Türkiye'değil Turks and Caicos olarak tanıyor bunun anlamı oldukça açık, google analytics ile meta tag düzenlemek ile yakında uzaktan alakası yok bunun ayrıca artık backlink sinyallerinin sıralamaya etkisi neredeyse yok artık, denemesi sadece bir domain+hosting'e parasına patlar buyrun deneyin

 8. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Öncelikle sırf .tc uzantısına 98 TL ücret talep ederek 200.000 adet satışı nasıl yakalayacaklar merak ediyorum. .tr uzantısı olsa belki değer diyelim (nic.tr neden .com.tr verirken direk .tr vermez o da ayrı konu, bakınız .de, .fr vb.)

  Sonuç olarak bilmem neredeki bir ülkenin uzantısını sırf Türkiye Cumhuriyet'inin baş harfleri diye bizim ülkemize özgüymüş gibi 98 TL'den satma konusunda gerçekten bol şanslar diliyorum.

 9. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  .TC yazılarının artık reklam olduğunu düşünmeye başladım.

  1. Barış G Barış G

   ki bana göre de reklamdır , aynen katılıyorum.

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  tc uzantısı gereksiz bir uzantı olacaksa tr olsun o zaman 200'den daha fazla satarsınız.

 11. Bu haberlerle manipulasyon yapiyorlar.

 12. Yusuf K Yusuf K

  Yorumları okudum da .tr ye özlem var herkeste. Bu yüzden .tc alan adlarında güzel bir strateji ile bu özlemden kaynaklı pazarlama geliştirilmeye çalışılmış doğru ya da yanlış orasını tartışacak değilim ama bence bırakalımda .tr alan adı bizde özlem olarak kalsın bu şekilde satılacağına sadece nic.tr - tsk.tr de değerli olsun :)

 13. İsa Koç İsa Koç

  .TC hakkında bu kampanya ilk çıktığında bir yazı yazmıştım. Okumanızı isterim.

  http://www.isakoc.com/yiyecegimiz-yeni-kazigin-adi-tc.html

  Adamlar resmen bizi kazıklamak için bu uzantıy adams'dan satın almışlar.

  1. Yazıda alan adı uzantısının tümü süreci anlatıyor. Benim dinlediklerimden anladığım uzantının yeniden markalaştırılarak Türkiye'de satışa sunulması durumu. Öncesinde yönetim hakkını kimin anlattığı da detaylarıyla yazımızda yer alıyor. Sizin durumunuzda haklılık payınız var yıllardır 25 dolara yenilediğiniz alan adına şimdi 98 TL ödemeniz bence de anlamsız olmuş.

   1. İsa Koç İsa Koç

    Kesinlikle öyle. Adamlar mı çakal yoksa biz mi safız anlayamadım. Belkide saf olduğumuzdan anlayamdım :(

 14. Yorum Cu Yorum Cu

  1 tlden satsa iş yapar. 98 tlden satınca hiçbir iş yapamaz. 1 tlden 1000 kişiye satmak varken 98tlden 1 kişiye satmayı tercih edip kar ettiklerini sanıyorlar. 1000 tl yerine 98 tl kazanmak.

 15. Seçkin Seçkin

  Eski .tc alan adına sahip olan kullanıcılar içinde yenileme ücreti olarak 98tl yazmışlar. Bunu hiç uygun bulmadığımı belirtmek isterim.

 16. Çok acımasızca eleştiriler var.Haberde ismi geçen şirketi ve kişiyi bende burda okuyarak öğrendim.Eleştirininde adabı ile yapılması gerekir.Çoğunuz belkide hepiniz bu sektörde hiçbiryere ulaşamayacak adamlarsınız.Webrazzi'de dikkat ediyorum ne zaman yerli bir girişim olsa hemen altına onlarca ilkel yorumlar döşeniyor.Bişey olmak bu değil beyler.

  1. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

   Kavramlarımız farklı; sizin için "yerli girişim" bizim için "yeni bir kazık atma harekatı".

   1. Almazsan kazıklanmışda olmazsın.

  2. İsa Koç İsa Koç

   Ya eskiden beri almışlar ne yapacak? Yıllardır üç kuruşa istediğimiz domain firmasından alırken, durduk yere tek bir yerden alıp faiş fiyat neden verelim?

   Biz onu tartışıyoruz Hikmet kardeşim.

   Bunu bir oku istersen http://www.isakoc.com/yiyecegimiz-yeni-kazigin-adi-tc.html

  3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Eleştirilerin çoğu haklı. Bilmem neredeki bir ülkenin uzantısını sırf Türkiye Cumhuriyeti baş harfleri olduğu için bizim ülkemize özgü bir uzantı gibi 98 TL gibi yüksek bir rakama satılması eleştirilerin odak noktası. Bunun ilkellikle alakası yok, ayrıca bu yerli bir girişimde değil.

   Sonuç olarak herkes herşeyi eleştirebilir, eleştiriler olmazsa ürün/hizmet gelişemez. Ayrıca sen sektörde hangi yerlerdesin merak ettim :)

 17. Fiyat konusunda kesinlikle eleştirilmeliler ancak geri kalan konularda kesinlikle olaya yanlış yerden bakılıyor, şöyle ki;

  TV sektöründe kullanmayan kalmayan .tv uzantısı da aslında televizyon anlamına gelmiyor, bir ülkeyi temsil ediyor, ancak hizmet ettiği sektöre gayet de uygun bir anlam katıyor, Türk dizilerinin web adreslerinde de sıklıkla kullanılan bir alan adı, muhtesemyuzyil.tv, seksenler.tv gibi.

  Ayrıca pazarlama bir sanattır, fırsatlar yakalayarak bir yerlere geliniyor. .TR satışa kapalıyken olayı ülkemizle eşleştirmeleri hiç de şaşırılacak birşey değil, tam tersine oldukça akıllıca, ben takdir ettim açıkcası.

  Ancak alan adına yatırım yapacak herkes kaybedecek ondan da çok eminim. .com'un üzerine .net veya .org bile değer kaybediyorken .tc'de ne oluyor Allah aşkına?

 18. Hüseyin Hüseyin

  2003 yılında godaddy üzerinden 45 TL ye satın aldığım ve şuan 500 TL gibi bir rakam istenilen gereksiz bir uzantı.

 19. TC uzantısının reklamlarda sanki Türkiye'nin resmi uzantısı şeklinde verilmesi gerçekten de üzücü ve hedef kitlenin kim olduğunu çok net ele veriyor.

  Keşke ODTÜ nic.tr'nin tanıtımı için harekete geçse..

 20. Blog Sitesi Blog Sitesi

  Bu .tc davası çıkmadan önce Com.Tc diye bir uzantı çıkardılar Akıllı girşimci denilen vatandaşlar. :) Pazarlama vardır, pazarlama vardır. Sizin şirket ne kadar Türk sermayeli olsada (alman sermayeside var) zenci adamı beyaz kimlik veriyor gibi bişey olmuş bu. TC nin ilk kullanıldığı yıllardan bahsedilmiş :) uçağın kuyruğunda TC varmış mış... Bu şirketin fazla yükseklerde uçtuğunun göstergesi bence. İnternet piyasası 8-10 yaşında çocukların ticaret yaptığı bir sektör değil. Neyseniz o olun.. Bu yapılan sömürgecilikten başka bişey değildir. Yorumlarda Tv uzantısına örnek verilmiş tv uzantıların da kimse televizyon sektörüyle ilgili reklam yapmıyor ki :) ama TC uzantısı milletimizin milli duyguları sömürülerek BİZE AİT OLMAYANI bize aitmiş gibi gösteriyorlar milletin kızdığı noktada budur.

 21. Bana çok hoş bişey gelmişti ilk duydugumda da hatta saat 2 yi bekleyip alacaktım araba ya da benzeri klas isimleri ancak daha önce de alınabildiği gibi tabirler geçince ki doğal olarak alınmıştı o isimler tamamen fiyasko olduğunu fark ettim..Alabilene hayırlı olsun

 22. Tuncayb Tuncayb

  Bu TC uzantılı domain'i 98 TL'ye satmak neyin kafasıdır bilemiyorum. Öğrenirsem bende denerim.

  TC Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltmasıdır. TR ise uluslar arası bir kısaltmadır.

  Tamamen yerel cahil cüheyla marka tescili diye bir kavramdan haberi olmayanlar için fahiş fiyatla domain satışı zihniyetinin Webrazzi'de yer verilmesi düşündürücü.

  1. 6 ay önce 20 tl.den 3 tane jenerik isim satın aldım. Bu rakamları da ilk defa duydum. Google da indekslenmemesi çok kötü tabii...

 23. Bilişimci Bilişimci

  .tk gibi piyasaya hali hazırda var olupta alınmayan domainleri sanki Türkiyenin yeni uzantısıymış gibi sokmaları, bu işi yürüten tasarımcılara bir hakaret gibi sundular. Biz biliyoruzki üç beş ay sonra .tc alan adlarıda bu furyayı bitirip arkasına dönecekler.

 24. Hakan Y Hakan Y

  bence baya gereksiz ve pahali bir uzanti.

 25. Mustafa Eraslan Mustafa Eraslan

  Beğensekte beğenmesekte, isim ve alan adları ihtiyaçları her geçen gün dahada fazla olmakta, bu durumda saçma sapan uzantılar yerine tc bizce gayet olumlu.Fiyat olarak tartışılır elbet.

 26. Gonca Gonca

  Bence bu çok saçma bir girişim. Sonuçta .tc turks and caicos devletine aittir.

  Para tuzağından başka bir şey değil.

  Birisi kalkıyor .tk uzantısını turk kelimesinin kıslatması olarak sunuyor. birisi .tc yi türkiye cumhuriyetinin kısaltması.

  Türkiyenin uzantısı .tr dir. Başkası para tuzağı.

 27. Hüseyin Hüseyin

  Elbette ilk çıkışında kurnazlar 100 TL gibi bir fiyata satarlar. Almamak gerek, talebin azalmasıyla fiyatlar ayaklar altına inecektir. Bu fiyata almayın aldırmayın. Bu şekilde makale yazarak reklamlarının yapılması da hoş değil.

 28. TC uzantılı almak istediğim alan adları var ancak bu fiyat politikası değişmediği sürece almayı düşünmüyorum. 98 TL çok uçuk bir fiyat, com gibi net gibi 20 TL civarlarında olsa alacağım en az 5 tane alan adı var. Ama 98 TL'ye bir tane bile almam...

 29. fiyatı uygun olsa alacagım bende ama ucuk fiyat gercekten. Talebin fazla olacagınıda sanmıyorum .TC uzantılı domainlerde..