Microsoft’un gizemli sosyal ağı So.cl sonunda açıldı
Yenilikler

Microsoft’un gizemli sosyal ağı So.cl sonunda açıldı

Microsoft sosyal ağ projesi Socl’ı 2011’in Aralık ayında ilk kez resmen duyurmuştu. O günden bu yana sadece kapalı bir test grubu ve davetiye sahibi kullanıcılara açık olan So.cl sonunda resmen açıldı. Microsoft, Socl’ı “özellikle eğitim toplulukları için sosyal ağ ve aramanın birleştiği bir platform” olarak tanımlıyor.

Bugüne kadar çıkan tüm söylentilerin aksine Socl diğer popüler sosyal ağlara bir rakip olarak konumlandırılmıyor. Socl’ın amacı teknolojinin eğitim ve öğrenim dünyasına iş birliği ve ortak çalışma konularında ışık tutabilmek.

Buna rağmen işin içine “ortak ilgi alanları paylaşan kişileri bir araya getirmek” tanımı girdiğinde Socl, Microsoft istese de istemese de Facebook, Twitter, Pinterest veya Tumblr ile karşı karşıya hale gelmiş oluyor…

 

Fuse’da yer alan bir blog yazısı ile resmen duyurulan Socl, ilk bakışta fazlasıyla Pinterest’i andırıyor. Microsoft veya Facebook hesabınız ile giriş yapabildiğiniz Socl’da yer alan bu kolajlara diğer sosyal ağlardan alışık olduğumuz gibi yorum yapmak, beğenmek, etiketlemek ve paylaşmak mümkün. Socl’da kişileri takip edebildiğiniz gibi ilgi alanınıza giren konuları da takip edebiliyorsunuz.

Socl’ın yeni başlık girme süreci de diğer sosyal ağlardan biraz daha farklı. Yeni bir başlık girmek için önce anahtar kelimelerinizi veya başlığınızı yazıyorsunuz. Karşınıza gelen sayfanın sağ tarafında girmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre oluşan Bing arama sonuçlarını görebiliyorsunuz.

Böylece paylaşımınızın içeriğini de oldukça pratik bir şekilde oluşturmak mümkün. Kolajın içeriğinde yer alan öğelere tıklayarak ilgili sayfalara ulaşılabiliyor. İşte bu şekilde oluşturduğum ilk kolaj denemem...

Genel olarak Socl oldukça derli toplu gibi görünüyor ama Microsoft’un Socl’ı ne şekilde değerlendirmek istediğine dair çok da net bir kararı yokmuş izlenimi veriyor. Fakat bu tip büyük yapıların ne şekilde kullanılacağına asıl karar verecek kişiler kullanıcılar…

O yüzden söz sizde, siz Socl’ı nasıl buldunuz?

Yorumlar (16)
 1. Kürşad Kürşad

  İlk izlenimim çok yavaş.

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam dediğin gibi en kötü özelliği aşırı derecede yavaş olması. Şu an ayarlarda birkaç şey değiştireyim dedim kaydetmek için kıvranıyor.

   Kontrolleri kullanışlı değil.

   Genel hatlarıyla yine kullanışlı değil.

   En son açılan sosyal ağ olmasına rağmen biraz yenilik kolaylık ve daha cezvedici özellikler bekliyor insan ama hiçbiri yok :)

   Diğer arkadaşlarında dediği gibi yine yapamadılar bu işi.

  2. Bill Gates Bill Gates

   Oh sorry. I was updating our services. Now, it's clear. Please refresh the page again.

 2. Gayet kullanışlı, bağlantı paylastığınız siteye ait tüm resimleri ve açıklamayı önümüze getirerek kolaylık sağlıyor ve board lara kendimiz gelen fotoğrafları ekliyoruz bir tuşla ve postluyoruz :)

 3. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Tasarımı vs çok hoş olmuş olabilir. Ancak bence içerik kontrolü yapılmıyor. Çok fazla uyguzsuz resim ve içerik gördüm. Direk anasayfaya çıkmaları hoş olmamış.

 4. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Ön yargılarıma dayanarak. Yine başarısız bir proje olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Üye olanların çoğu deneme amacıyla üye olmuş amaç platforma gözatmak. "Bende baktım" diyebilmek. Eksik olmamak. Bir ay sonra herkes adını unutacak. so.cl mı oda ne?

 5. Microsoft nedendir bilmiyorum kendisini biryerlere entegre etmeyi bir türlü BECEREMİYOR.

  İlk linux deneyimlerime başladığımda Ext2 dosya sistemine Windows' tarafından erişemiyordum bunun için gerekli yazılımlarıda Linux tarafı geliştirdi ve entegre etti. Şimdi sunucu pazarı tamamen Linux 'un.

  Windows hala PDF 'i açmak için bir görüntüleyici yapmış değil.

  Microsoft hala W3C yi tanımayan saçma sapan tarayıcılarla pazar elde etmeye çalşıyor.Hala SVG gibi basit ve bir okadar önemli bir desteğe sahip değil.

  Microoft hala Windows3.1. den kalma kod parçalarını son sürümünde kullanıyor.

  Microsoft önce yukarıdakileri çözsün. Sonra gelsin FAcebook 'a rakip olacak adımlar atsın.

  İnterneti anlayamayan bir firma İnternet üzerindeki işlerin nasıl işlediğinide anlayamaz.

  Facebook çok başarılı oldu demiyorum. Doğru zmanda doğru çıkışı yaptı diyorum. Daha öncesinde facebook benzeri siteler vardı ama sistem musait değildi ve bu kadar fonksiyonları yoktu.

  Ama Microsoft hep vardı ve bu zamanı görebilirdi. Pazarı araştırabilirdi.

  Microsoft'un son çırpınışları. Fişinin çekilmesine az kaldı.

  1. Mahmut Abi Mahmut Abi

   wime77, ne kullanıyorsan aynısından istiyorum.

   Son cümleni başa yazsaydın keşke tüm yazıyı okumak zorunda kalmazdık.

  2. Fişinin çekilmesine az kaldı kısmı hariç harfiyen katılıyorum, şahane analiz olmuş saygılar :)

  3. Microoft hala Windows3.1. den kalma kod parçalarını son sürümünde kullanıyor. Bu cümle ilginç olmuş, biliyorsan hangi kodları kullandığını da yaz bence ?

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Microsoft konusunda herkes biraz tepkili. Bu kötü gidişat artık gün yüzüne çıktı ve çığ gibi büyüyor. Ms tarafında önlenemez gizlenemez bir düşüş başladı. Cep ve tabletlerde neredeyse adı bile geçmiyor. Resmen evde kapalı pc içinde kaldı windows.

    Yakın BSA ilişkişi baskıcı politikaları yüksek lisans ücretleri. Google gibi insanlara kulak verebilen açık kaynak projeleri kullanan ve destekleyen bir firma karşısında hala oldukça antipatik bir imaja sahip. Önce bu işin kalbindeki kişilere kendini sevdirmeli tepki almaktan korkmalıydılar ama geçen yıllara rağmen kendi kafalarına eseni yapmaktan geri kalmadılar. IT işindeki kişiler MS'e güvenip tavsiye ettikçe insanların da bakışı değişir. Yaptıkları işin arkasında durmamalılar. Artık yazılımcılar bile microsoft'un geleceğinden endişelenmeye başlandı. .Net'in tam anlamıyla mobilde kullanılmaması .net'in de optimize edilemez hantal bir yapı olduğu ortaya koydu.

    İşte böyle uygulama yazacak adamı mumla aramaya başlarlar. şimdi widnwos 8 uygulama geliştirilsin diye ilan veriyorlar. Bu güne hadi EXE yapın win32 projesi yazın diye ilan verdikleri görülmedi :)

    Pazarın ihtiyaçlarını anlamaktan uzak bu kadar geleceği ön göremeyen bir firmanın yazılımları ve yazılım araçları neden kullanılsın. kullanmak zorunda kaldığı için belki bir süre bu devam edecek ama artık bu noktada ciddi rahatsızlıklar başladı. IE'nin geldiği nokta gibi bir gün geliştirip yenilemediği o araçların masaüstü işletim sisteminin de iyi alternatifi çıktığı zaman MS ne yapacka merak ediyorum.

    Yıllardır dışlanan linux android ile tekrar gün yüzüne çıktı. Bu biraz da açık kaynağın zaferi. Ne kadar Google gibi benzer bir it şirketi tarafından yapılsa da yaklalımda oldukça farklar var. Bu başlarına elen 1. değil 2. olay. 1 ise bildiğimiz gibi gmail. IT çevresinin Gmail'e bakışı ve sempatisi ortada. Google gönül kazanmayı ve boşlukları çok iyi biliyor. MS gibi büyük bir firma Hotmailde tr'den girersen farklı ABD'den girersen farklı bir kota yanlış hatırlamıyorsam 25 mb kadar veriyordu. Gmail hem kota hem de kullanışlılığı ile mail sektöründe devrim yaptı diyebilirim.

    Aynı şekilde Yıllardır web tasarımcıların sancılarını umursamayan, tüm ie karşıtı kampanyalara rağmen kulaklarını tıkayan. Hatta ufacık bir ie güncellemesini dahi win update'e bağlayıp lisans sorunlarına yol açmak sadece lisanslı kullanıcıları güncelleyen, yıllarca web'in önünü tıkamaktan geri kalmadılar. Google Chrome da MS'e kapak oldu. W3C uyumlu ve hızlı bir browser nasıl yapılır gördü tüm dünya. Bunların hesabını insanlar sorarlar. Konuşurlar. Hala bu konuda çok esnek davranabildiklerini zannetmiyorum. En azından tasarımlar değişse de MS kafası içinde hep olacak. Hala İnsanları sevmeyi dünyayı sevmeyi sosyal olmayı öğrenemedi bu adamlar.

    Mobil'den ve sosyal medyadan henüz pay almış da değiller. görünen o ki pek birşey de öğrenmemişler. yeni sosyal sitesinde çözünürlüğü düşük resimleri kocaman kocaman anasayfaya koymuşlar :) pixel düşük olunca kalitesiz olmuş tabi.

    Neyse Ms kullanıcısı olsak da gün gibi ortada olan bazı gerçekleri herkes dile getirmeli. eskiden meşhur bir video vardı Ms ve Java hakkında. ne kadar reklam kampanyası olsa da bu videoki imaj gerçekten de önemli. Adamların Hakkı var. Son olarak onu paylaşmak istedim.

    http://www.youtube.com/watch?v=13A0_QkqtaQ

    Neyse uzun bir iç dökme oldu ama diktatörler devrildiği zaman halk da bir tekme vurur. MS'in ki biraz o hesap.

  4. Ramiz Dayı Ramiz Dayı

   "Microoft hala Windows3.1. den kalma kod parçalarını son sürümünde kullanıyor. "

   Biraz dikkatli yazmak gerek yeğen yoksa bir şans daha var o da ölmek mi dersin?

   Değişmek zordur yeğenim ama bazen… Aynı adam olmak daha zordur… Hayat öyle yüklenir ki üstüne durduğun yerde çatır çatır çatırdarsın.

 6. Bence bu tarz haberler yapacağınıza biraz da yerli girişimlerin haberlerini yapın inceleyin. Microsoft'un sunduğundan on kat daha kullanışlı girişimler var türkiyede. en son canlı örneği de mergeen http://mergeen.com

  şuan betadaymış, bir haftadır üyesiyim ben ama gayet başarılı buldum. ve öğrendiğim kadarıyla da henüz 1 aylık bir girişim..

  1. Karikatür Karikatür

   O başarılı dediğin girişim olanlardan birisi quup.com

   Birebir friendfeed kopyası, mergeende quup.com kopyası. Yani başarılı girişimler desteklenir ama kopya girişimleri destekmelek biraz aves olur.

   1. Barış Barış

    kopyanın kopyası da mı oluyor?

    Bulut girişimin, hosting satışının kaç kopyası var acep?

    Saçmalamayın, ana proje olabilir eyvallah ama kopyanın kopyası olmaz.

    Serbest alan, daha iyi hizmet verebilen tabiki proje yapsın isterse kopyalasın.

    Facebook vb. projelerde ücretli sisteme geçildiğinde kaçınız para veripde beğendiğiniz sistemi kullanmaya devam ediyorsunuz, hemen alternatifiyle devam ediyorsunuz :))

   2. bilmeden etmeden konuşmayın ya. Barış'ın da dediği gibi kopyanın kopyası olmaz.

    Ne yani zamanında birisi forum kurduğunda başkalarıda kurunca bu taklitçilik mi oldu?

    Şunu anlayın artık gelecek sosyal ağlarda, akıllı olanlarda buralara yatırım yapıp uzun vadede kazanacak.

    Birde siteyi çok detaylı inceleme fırsatım olmadı ama hoş duruyor.

    Twitter ilk çıktığında da bu ne arkadaş. facebook durum güncelemesini alıp site diye kakalıyolar dendi. Sonra hepiniz koyun sürüsü gibi müptelası oldunuz. ( sizi tenzih ederim )

    Her türlü yerli/yabancı klon/orjinal ayrımı yapmaksızın başarılı girişimi destekliyorum.