AMD’nin sorunları Apple için bir fırsat olabilir mi?
Teknoloji

AMD’nin sorunları Apple için bir fırsat olabilir mi?

Advanced Micro Devices veya daha yakından bildiğimiz adıyla AMD’nin şu sıralar en parlak günlerini yaşamadığı bir gerçek. Tablet ve akıllı telefonların her geçen gün becerilerini artırması masaüstü cihazların satışlarına çok ciddi bir darbe vurdu. Bu da yetmezmiş gibi Avrupa’daki ekonomik kriz ve ABD ekonomisinin arzu edilen seviyeye ulaşamaması piyasada genel bir durgunluğa neden oluyor.

Tüm bu etmenler bir araya gelince bu yıl son 11 yılda ilk kez masaüstü bilgisayar satışlarında düşüş ihtimali ortaya çıktı. AMD’nin en güçlü olduğu alan yani masaüstü bilgisayarlardaki bu düşüş, yükselen trendleri bir türlü istediği seviyede yakalayamayan firma için ciddi bir soruna dönüşmeye başladı.

Reuters’ın haberine göre AMD, Teksas’taki kampusu karşılığında 200 milyon dolar elde etmenin planlarını yapıyor. Peki bu durum acaba Apple için bir fırsat olabilir mi?

Manzaranın diğer tarafında Apple için her şey oldukça yolunda gidiyor. Tablet ve akıllı cihazların yükselişinden AMD gibi etkilenen firmaların aksine, Apple’ın gücüne güç katmasının en temel nedeni mobil cihazlardaki bu yükseliş.

Mobilde güç kazanması Apple’ın masaüstünde de farklı seçenekleri daha özgürce değerlendirmesini sağlıyor. Hatırlayacağınız gibi bir süre önce Apple’ın Mac’lerde kullanılan Intel işlemcilerin yerine kendi mobil işlemcilerinin daha güçlü modellerini kullanma seçeceğini değerlendirdiğini aktarmıştık. Apple’ın A serisi işlemcileri iPhone ve iPad’lerden sonra Mac’lerde de oldukça başarılı olma ihtimaline sahip.

9to5Mac’in ortaya attığı bir iddia ise bu hikayenin iki farklı noktasında yer alan AMD ve Apple’ın yollarının kesişmesine neden oluyor. 9to5Mac Apple’ın finansal sıkıntılar içerisindeki AMD’yi satın almasının bir seçenek olabileceğinden bahsediyor. Bu aslında şu aşamada bir beyin jimnastiğinden daha fazla bir şey değil, yani ortada bu yönde ciddiye alınabilecek bir iddia yok.

Fakat var olan manzaraya bakıldığında bu çok da mantıksız değil gibi görünüyor. AMD’nin şu anda piyasa değeri 1,5 milyar doların biraz altında ve 2 milyar dolar civarında bir teklifi reddetmesi pek kolay olmaz. 2 milyar dolarlık bir satın alma Apple’ın var olan kaynakları düşünüldüğünde çok da sarsıcı bir alışveriş olmaz. Karşılaştırmak açısından 2 milyar dolar çok kaba hesapla 2 Instagram ediyor…

Peki sizce Apple için AMD’yi satın almak doğru bir hamle olur mu?

Yorumlar (5)
 1. Yeniden bir düzen kurmanın ve tecrübe kazanmanın ( AMD veya INTEL den mühendis bilim adamı da alsanız farketmez) zorluğu bu alışverişi mümkün kılıyor.

  Apple zaten AMD ye çok yabancı değil. ATI görüntü işlemcilerini zaten tanıyor biliyor.

  Ama bu alışveriş olmaz. Mobil pazarda başarılı ve masaüstünde gelecek vaadeden mobil tabanlı işlemcileri paralelleştirebilen bir işlemci üreticini alması hem daha ucuz hemde hedefine ( samsung 'un işlemcilerini kullanmama kararını göz önüne alırsak) daha uygun hareket etmiş olacağını düşünüyorum.

  Ben Intel 'in katilinin AMD olmayacağını biliyordum ama Samsung veya Apple 'ın olabileceğini hiç düşünmemiştim ama artık düşünüyorıum.

  Bu haber aslında Intel için alaram zillerinin çaldığınıda gösterir.

  1. intelin gelir gider kar değerlerine bakarsak önümüzdeki 10 yıl için senin dediğin ihtimaller onlara kapı zili gibi bile gelmez.

   1. Herşey yolunda giderken Intel' i bir ayda iflasa sürükleyecek bir icadın çıkması bile yeterlidir.10 şuanki hesaplanmış risklerin koşulunda önünü görmesidir. Bahsettiğin belgeleride Intel yayınlar ve doğrudurda.

    Ama ben burda pazarın 10 yıl içinde mobilde olabilecek gelişmelerden bahsettim.

    Intel 'in mobilde oynayacak mW seviyelerinde enerji tüketen işlemclieri olmadığı sürecede bu tehlike devam edecek.

    IBM 'in de şu aralar işleri bu konularda yoğun. Surpriz yaşanabilir ve risc işlemci mimarisini mobilde kullanımını arttırabilir.

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  Apple böyle bir yükün altına girmek istemez bence. Çünkü AMD'yi alınca haliyle onların sorunlarını ve eski kullanıcılarını da almış oluyor. Onlara bir süre daha destek vs. vermesi gerekebilir.

  Ben Apple'ın yakın zamanda Çin'de ya da buna benzer ülkelerde fabrika satın alabileceğini düşünüyorum. Zira Apple'ın en çok ihtiyacı olan şey bu.

 3. fbookun piyasa değeri düşünce kaba hesabınızla artık amd 3 instagram ediyor.

  ama bence rekabet kuralları nedeniyle amd kurtulacak.