Facebook ofisinde Android posterleri
Mobil

Facebook ofisinde Android posterleri

Şu sıralarda Facebook ofisinin duvarlarını Google’ın mobil işletim sistemi Android süslüyor. Tabi ki bu posterlerin amacı dekorasyon değil, Facebook firma içinde bir anlamda Android’in reklamını yapıyor, kendi çalışanlarını Android kullanmaları için teşvik etmeye çalışıyor. Bunun nedeni ise şirket çalışanları arasında iPhone ve Android kullanıcılarını dengelemek.

Uzun zamandır çalışanlarına istedikleri cep telefonunu veren Facebook ofislerinde şu sıralarda iPhone kullanıcılarının ciddi bir ağırlığı bulunuyor. Yaz aylarından beri iki mobil işletim sistemi kullanıcıları arasında denge sağlamaya çalışan sosyal ağ, sonunda çareyi posterlerle “farkındalık” yaratmakta buldu.

Bu çabaların nedeni ise Android kullanıcılarının sayısının çok hızlı artıyor olması. Facebook çalışanları arasında daha pahalı olan iPhone kullanımı daha yaygın olabilir ama dünyanın dört bir yanındaki mobil Facebook kullanıcıları arasında Android’in çok daha yaygın olması, Facebook çalışanlarının çok büyük bir bölümünün bu tecrübeyi gözden kaçırmalarına neden oluyor.

Facebook ise çalışanlarının şu anda ve gelecekte Android kullanıcı sayısının iPhone kullanıcılarına göre çok daha fazla olacağını posterlerle göstererek çalışanlarının bir anlamda “dünyadan kopmamasını” sağlamaya çalışıyor.

TechCrunch’un haberine göre Facebook sözcüsü çalışanlara hangi telefonu seçeceklerini yönünde yönlendirme yapmadıklarını, fakat kullanıcı beklentilerini daha iyi anlayabilmek için şirket içerisinde daha fazla Android kullanıcısı olmasının çok önemli olduğunu söylüyor.

Şu anda Facebook çalışanları arasında iPhone kullanıcılarının sayısı oldukça kalabalık fakat birkaç aydır devam eden ve bu yeni poster çalışması ile iPhone’larını Android cihazlarla değiştirenlerin sayısının artmaya başladığını ifade ediliyor.

Yorumlar (9)
 1. Konseptiva.blogspot Konseptiva.blogspot

  Karşılaşmayı Android Alır...Telefonun windows u android olacak.

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Bence bu tarz büyük oluşumlar her zaman platformlara bağımsız yaklaşmalılar

 3. Neden dengelemek istiyor ki ?,Bundan ne gibi bir yarar sağlayacak ? anlayamadım

  1. Çalışanlar facebook android uygulamalarını kullanıp,facebook'un kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmesi için daha çok geri bildirimlerde bulunacak. Anladığım kadarı ile çalışanlardan Iphone uygulaması üzerine geri bildirimleri çok alıyorlar.

 4. Ali arkadaşım, kullanıcı deneyimini geliştirmek için bir ürünün kullanıcısı olmak, varsa problemlerini görmek, "aslında şöyle olsa daha iyi olurdu" diyebilmek çok önemli. Facebook, kendi çalışanlarının androit kullanmasını istiyor ki o platformdaki sorunları ve varsa gelişim olanaklarını çalışanları test ortamlarında değil, kendileri günlük hayatlarında telefonlarını birebir kullanırken de görsün.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bakın siz anroid kullanmıyorsunuz ama dünya onu kullanılıyor kullanacak mesajı bu. Android'in büyük sorunu kötü (yavaş) cihaz ve eski sürümler. bu işi zora sokuyor. ie6 tadı verebilecke hassas bir konu. Bir çok cihaz en az 2-3 sürüm güncelleme ile gelmeli. Bu desteği vermeyen firmalara android işetim sistemi verilmemeli.

 6. Selçuk Selçuk

  Çalışanlarına Android versin niye reklamla uğraşıyorki.

  1. demokrasi ?

   zorlama yok adamlarda max bütçeyi geçmeden istediğini seçebiliyorsun, işveren olarak bunu sağlıyor.

 7. Sait Kurt Sait Kurt

  Doğrusu bu yabancıların mantıkları farklı kombinasyonlar çalışırken çoğu zamanda çakışmakta... Çalışanına şunu kullan, bunu kullan diye özendirme veya tabiri caizse aba altından sopa göstererek android i zifinlerine enjekte etmeye çalışmaları tuhaf bir durum...