AdTrap: İnternet reklamlarının kökünü kazıyabilecek cihaz
Girişim

AdTrap: İnternet reklamlarının kökünü kazıyabilecek cihaz

Başlık biraz sert gelebilir ama Adtrap'in yaptığı tam olarak bu. İnternetin reklamlardan uzak olduğu günleri arayan girişimciler, tarayıcı ve cihaz bağımsız bir 'reklam kapanı' (Adtrap'in anlamı bu) yapmak konusunda ciddi mesai harcamış ve iddia ettiklerine göre başarılı da olmuşlar.

San Francisco'da çeşitli startuplarda çalışmış tecrübeli girişimcilerin geliştirdiği Adtrap, modeminiz ile bilgisayarınız arasında bir filtre görevi görerek hemen her çeşit (istisnalar olabilir) reklamın önüne geçebiliyor. Linux tabanlı Adtrap geliştirmeye açık ve herhangi bir güvenlik tehdidi barındırmıyor. Herhangi bir kurulum vb. işlem gerektirmiyor. Tak ve kullan şeklinde işliyor. Kullanım videosunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. 

İnternette kişisel bilgilerle evrilen reklamların önüne geçmek mümkün mü? Veya tüm reklamları engellemek internetin de sonu olur mu diye düşünülebilir ama Adtrap ekibi çeşitli internet cihazlarında da kullanılabilir bir sistem geliştirerek kendi cevaplarını vermiş oluyor.

Şu anda Kickstarter'da boy gösteren Adtrap, 150.00 dolarlık destek talebini yakalamak üzere. Piyasaya çıktığında 150 dolar olması planlanan AdTrap'e 99 dolara sahip olmak mümkün. Ürünü üretim safhasına taşıyan ekip gönderimleri Şubat 2013'te yapmayı planlıyor.

İnternetteki gelir kanalının yüzde 90 oranında reklamlara bağlı olduğunu düşünürsek Adtrap'in genele yayılması halinde bir internet devrimi olabilir. (Bunun bir hayal olacağı kabul etmek zor değil.)

Son olarak AdTrap'i kullanırken kontrolün sizde olacağını paylaşmadan geçmeyelim ve bir soruyla sözü size bırakalım.

Yorumlar (13)
 1. tv sahibi insanlar için iyi. browsera eklenti kuramıyoruz flashlar aşırı kastırıyor

 2. Zihni sinir projesi... yazılımla filtre kullananlara servis durdurulabilir. + sen google'ı, FB'u, ve bir çok aracı ücretsiz ve sınırsız kullanıyorsan bu, firmaların reklam gelirleri sayesinde. ahlaki bulmadım.

 3. Konu disi ama haber icinde anket eklemek basarili. Tebrikler.

 4. Firefox üzerinde adblock plus kullanıyorum ama en iyi reklam önleyicilerden biri de ad muncher programı.

 5. Acaba facebook ve twitter harici sitelerde iken (non-facebook) onların site içindeki iframe tarzı görünümlerini falan nasıl engelleyebiliriz?

 6. Entelektuel Entelektuel

  Bu araç çıksa ve satılsa dahi reklam biçim değiştirip yine karşımıza çıkar. Yan tarafta banner olmak yerine bu sefer metinlerin içinde yer almaya başlar.

 7. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Dünya üzerinde bir çok site gelirlerini reklamlar oluşturuyor. Diyelim ki bu cihaz işe yaradı ve reklamları engelledi. Birçok sitenin gelirleri düştü. Bu durumda siteler ücretli üyelik vb. yollara gidecekler. Amaç üzüm yemek mi? bağcıyı dövmek mi?

  Çok reklamın olduğu sitelere çoğu insan zaten girmiyor. Bazı siteler paralı üyelikler ile reklamsız versiyonlar gösteriyorlar.

  Google, facebook gibi sitelerin %80'in üzerinde geliri reklamlardan, bu tarz siteler bu tarz bir oluşuma izin vermezler, gerekirse bu cihazları kullananların sitelere girişini engellerler. O yüzden bence daha mantıklı işe yarayacak bir cihaz üretmeliler :)

 8. Reklamsız hayat olmaz. Reklam içinde iktisadı,işletmeyi,ekonomiyi,psikolojiyi,sosyolaji hemen hemen herşeyi barındırır. İnternetten reklamı kaldırırsan, ne facebook kalır ne twitter ne google, gazeteler paralı olur, dizi, film, müzik, video siteleri kapanır. Satmayan sistemin geliri ya vergidir ya reklam(bağış bile bi yere kadar). Gelir olmazsa işte olmaz. Şu an nette girdiğin sitelerin yüzde kaçı reklamlandan gelir elde ediyor önce onu hesapla, birde o sitelerin kapandığını yada senden para istediğini düşün, geriye kalan site sayısı kaç, 1 mi 2 mi?

 9. Bomonti Bomonti

  Acaba reklamsız internet gerçekten de lazım olan şey mi yoksa reklamın da faydası var mı? Bir de olaya siteler, reklamverenler ve yayıncılar açısından bakalım? Acaba reklam olgusu olmasaydı internet bu denli gelişebilir miydi?

 10. Ahmet Göral Ahmet Göral

  Reklam görmemek için kimsenin bir ürüne para vereceğini sanmam. En fazla browser eklentilerini kullanırlar.

 11. Mustafa Gülden Mustafa Gülden

  iyide o zamanda kalite düşer, internette yeni şeyler çıkmaz ki, kimse getiri elde edemeyeceği bir iş için uğraşmayacaktır, internette getiri demek reklam demek, olmadan olmaz demek

 12. reklamları sitenin bir parçası gibi göstermek,affiliate networkler için hiçde zor olmayacaktır.

 13. Enver Gökmen Enver Gökmen

  son kullanıcıların işi gücü yok bu cihaza para verip alıp reklam mı engelleyecekler? çok zor iş hele tr'de imkansız