Alibaba Çinli internet devlerini etrafında topluyor
Genel

Alibaba Çinli internet devlerini etrafında topluyor

Çinli internet devleri hareketli bir döneme girdiler. Yaz aylarında Alibaba, Baidu ile stratejik bir iş ortaklığına gittiğini açıklamıştı. Bu gelişme Çinli dört dev firma arasında son dönemde yaşanan en önemli gelişme olarak duyurulmuştu. Fakat anlaşılan Baidu anlaşması, Alibaba’nın tepedeki firmaları kendi etrafında toplamak adına attığı ilk adımmış.

Çinli Yicai’nin haberine göre (Google Tercümesi) Alibaba, mikro blog servisi Sina Weibo’nun yüzde 15 ile yüzde 20 arasında bir hissesini satın almaya hazırlanıyor. İddiaya göre 3 milyar dolar civarı bir şirket değerlemesi üzerinden gerçekleşen satın almanın Alibaba’ya maliyeti 450 ile 600 milyon dolar aralığında olacak.

Eğer Baidu anlaşmasının ardından, Weibo’dan hisse alımını da gerçekleşirse Alibaba, Çin'in en önemli dört internet firmasından üçünün güç birliğine gitmesini sağlamış olacak. Bu durumda ittifakın dışında kalan tek firma Tencent olacak ama bu gidişle onun da Alibaba’nın yörüngesine girmesi neredeyse kaçınılmaz hale gelmiş olacak.

Tencent şu sıralar aslında Sina Weibo ile ciddi bir rekabet içersinde. 400 milyonun üzerinde üyeye sahip olan Weibo’nun son zamanlarda yaşadığı güç kaybının nedeni 200 milyon üyeye ulaşan WeChat ve bu servisin sahibi de Tencent.

Bu sırada Alibaba’nın mikro blog servisi Sina Weibo’dan hisse satın almasının, Weibo’nun üst firması olan Sina’ya da ortak olacağı anlamına gelmiyor. Bu sırada Weibo ile Baidu'nun da aralarında özel bir anlaşma olduğunu unutmamak gerekiyor.Sizce Alibaba’nın Çin’deki internet devlerini bir araya toplama çabalarının ne gibi sonuçları olabilir?

Yorumlar (2)
  1. Konseptiva Konseptiva

    Alibaba internette b2b ticaretin ağa babası sadece yurt dışı değil yurt içi olarak da pazara hakim.gittigidiyor sitesi gibi bir sitenin de sahibi ki 1,3 milyar insan olduğunu düşünürsek,kazandığı paranın haddi hesabı yok...Ama tencent Çin de qq(çin msn'i) diye bilinen bir programın babası wechat sahibi yani onun da kazandığı paranın haddi hesabı yok.Kapışırlar ama bu iş alibaba nın değil tencent bu işi becerek altyapıya sahip...olması gereken tencent

  2. logoyu görünce alibaba'nın ofisinimi ziyaret ettiniz dedim :)