Apple iki ayda 170 milyar dolar değer kaybetti
Teknoloji

Apple iki ayda 170 milyar dolar değer kaybetti

iPhone 5 ne kadar sattı? iPad Mini ne kadar satacak? Bu soruların hepsi bir kenara halka açık teknoloji şirketleri en büyük sınavını borsada vermeye devam ediyor.

Borsadaki değeriyle sık sık rekor kırmaya alışan Apple, bu sefer hayal kırılığına uğradı. Şirketin son dönemlerdeki borsa performansına baktığımızda yüzde 25'lik oranda değer kaybettiğini görüyoruz. Özellikle son iki ayda borsa değerinin dörtte birini yitiren Apple'ın toplam değer kaybıysa 170 milyar dolar.

Dün itibariyle hisse başı 525 dolara düşen Apple, piyasa değeriyse uzun zamandan beri ilk kez 500 milyar doların altında geriledi.

8 ay önceki noktaya geri döndü

Apple, iPhone 5'i piyasa sürdükten sonra yeni bir rekor kırarak hisse başı 700 doların üzerine çıkmıştı. Ancak rekor fazla sürmedi. Şirketin değeri Eylül ayından sonra gerilemeye başladı. Ve bugüne geldiğimizdeyse Apple, borsa değeri olarak sekiz ay önceki noktaya gerilemiş durumda.

Apple'ın iPad Mini ve iPhone 5 ile satış rekorları kırması bekleniyor, ama bu rekor beklentileri şirketin borsa yatırımcılarını tavlamış görünmüyor. Şu anda olmasa bile şirketin, 2012 yılı dördüncü çeyrek raporlarına kadar borsa için nasıl bir hamle yapacağını merakla bekliyoruz.

Yorumlar (12)
 1. Hakan Kuru Hakan Kuru

  Apple ilk defa samsung'un karşına ciddi bir ürün çıkaramadı. Aynı ürünü lanse edip duruyorlar yenilik yok.

  1. "Bir kişi" ne demekmiş daha iyi anlayacağız önümüzdeki yıllarda.

   Apple=Steve Jobs idi, O olmadan bu kervan nereye kadar yürür göreceğiz...

   Olay, taaa başından itibaren Steve Jobs'un karekteri ile yoğrulmuş, bakınız isim ve logo.

 2. Eddard Stark Eddard Stark

  Üşüyoruz Steve reyis.

 3. Huseyin Huseyin

  Bugun insanlar ellerinde Samsung, HTC vs. gibi smart telefonlar kullaniyorsa hepsi iPhone'un cigir acmasindan sonra oldu. Samsung ise kullandigi teknolojilerin (fikirlerin) cogunu Apple'dan caldi ve simdide caldigi o kaymagi yiyor. Fakat insanlar hala basit yazilim eklentilerini (Smarty stay, Direct call, Smart alert...) gozlerinde buyuterek Samsung'u cok buyuk isler yapmis gibi goruyorlar. Ben de bunu anlamiyorum?

  1. Bende iphone kullanan basic duzeyde bilisim bilgisine sahip senin gibilerin bu biliyorum edalarini anlayamiyorum bu isi bilen android der ama kizlar cocuklar bilmeyenler ios der

  2. Kesinlikle alakasız. Apple'ın sektöre verdiği iki ders var:

   -Dokunmatik teknolojisinin ancak dokunmatiğe uygun arayüzle olabileceği.

   -Stabilite.

   Uzun bir süre öğretmen olmanın gazıyla coştu Apple, fakat öğrencileri artık öğretmenlerinden daha iyiler.

   Mantık olarak neredeyse teknoloji gerektiren her endüstride iyi kötü varolan bir firmaya karşı Apple?!

   Tabii ki cevap belli.

 4. Muratca Muratca

  Apple gibi bir firmayı küçümsememek gerekir zira adamlar odun çıkarsalar direk kuyrağa girip satın alacak kitle oluşturdular. Bunu her marka başaramaz.

  1. Fırat Esmer Fırat Esmer

   Haha!

 5. Borsada "Beklentiler alınır, gerçekler satılır" diye bir kural vardır. Yeni çıkacak/tanıtılacak ürünler sayesinde çok yükselmişti zaten (beklenti). Ürünler tanıtıldıktan/çıktıktan sonra (gerçek) düştü. Kısaca şaşıracak bir durum yok bunda. Halka açık tüm şirketler için böyledir bu durum.

 6. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Apple'ın bu sektörü yaratıp sonra batmasını kabüllenemiyorum. Bir sektör açıyorsunuz yeni bir icat yapıyorsunuz ve sonra zarara giriyorsunuz, sizden örnek alıp ürün gelistirenler daha çok kazanıyor.

 7. Yurdum insanı Apple'ı batırmış hemen. :) Gençler global markalar için bu tip ani şoklar normaldir bunu zamanında IBM, Sony, Samsung, HTC, Facebook dahi yaşadı bu durum firmanın battığını göstermez. Sakin olun biraz :)

 8. Apple Dokunmatik ekranda öncü olabilir. Ama bu en kaliteli marka Apple. Apple reklam anlamında çok abartıldığına inanıyorum ve bu reklam gelirleri Apple için önceleri iyi satış sağladı. Ama google gibi birşirket Android sisteminin arkasında durunca... tek başına bişeyler yapılamıyacağını anladı Apple; ve tökezlemeye başladı. Ben akıllı telefon piyasasında Nokia gibi bir şirketi görmek isterdim açıkcası, ama Nokia akıllı telefon sisteminde Android'e geçmeyip HÂLÂ Symbian gibi hantal ve işe yaramaz bir sistemi kullanmakta ısrar etmeye başlayınca kendi sonunu hazırladı. Apple Apple diye bağıran çevremdeki çoğu insan sırf hava atmak için Apple kullanıyor desinler diye kullanıyor. Bildiğim kadarıylada Apple nin birçok parçasınıda zaten samsung üretiyor.