YeniYeti: Yeni nesil sosyal eğitim platformu
Girişim

YeniYeti: Yeni nesil sosyal eğitim platformu

Eğitim kategorisinin, hem internet kullanıcıları hem de girişimciler tarafından yoğun ilgi gördüğünü sık sık paylaşıyoruz. Daha önce de bu kategoride yer alan girişimleri incelemiştik.

Şimdi paylaşacağımız YeniYeti de eğitim kategorisinde yer alan bir girişim. 'Yeni Nesil Sosyal Eğitim Platformu' mottosuyla yolan çıkan site, internet üzerinden bir sınıf oluşturarak, kullanıcılara fiziksel olarak eğitim imkanı sunuyor. 28 Eylül'de beta sürümle açılan YeniYeti; Burak Özdemir, Çağrı Yurtseven, Deniz Utku Aktürk ve Fevzi Güngör tarafından kuruldu.

YeniYeti, temel olarak bir konuda uzman olan ve ders vermek isteyen insanlarla, konuyla ilgili dersleri almak isteyen kullanıcıları bir araya getiriyor. Dersler sitede online olarak organize ediliyor ve anlaşılan yerde gerçekleşiyor. Örneğin bir kokteyl dersi barda veya otomobil park etme dersi sokakta gerçekleştirilebiliyor.

3 saati aşmayan derslere yer veriliyor

Ancak YeniYeti kurucuları, sitede yer alacak dersler konusunda seçici davranıyor. '3 saati aşmayan tek seferlik ders' konsepti belirlenen YeniYeti'de, 'hap bilgi' ve 'workshop'lar yer alıyor. Durum böyle olunca çok fazla para ve zaman harcanan uzun dönemli kurslardan farklı bir seçenek kullanıcılara sunuluyor.

YeniYeti'de bir dersin oluşturabilmesi için ders vermek isteyen kişiler, sitede dersini oluşturuyor. Oluşturulan ders girişim ekibi tarafından inceleniyor ve satışa sunuluyor. Ders içerikleri, kişi sayısı ve kişi başı fiyat dersi verecek eğitmen tarafından belirleniyor. YeniYeti derslerini almak isteyen kullanıcılarsa siteye üye olarak seçtikleri dersi satın alarak katılım sağlayabiliyor.

Girişimin iş modeli şu anda komisyonlar üzerinden gerçekleşiyor. Kuruculardan aldığımız bilgilere göre YeniYeti, satılan dersler üzerinden yüzde 30 komisyon alıyor. YeniYeti'nin kurucuları gelecekte sponsorluk ve reklam üzerine yeni gelir modellerini hayata geçirmeyi planlıyor.

Eğitim kategorisinde yer alan girişimlere baktığımızda YeniYeti'nin, niş bir alana girdiğini söyleyelim. Bu kategoride Türkiye'de birçok girişim bulunuyor. Hatta ücretli video eğitim sitelerinin sayısı giderek artmakta. Ancak eğitimi yerinde veren girişimlerin sayısının çok fazla olduğunu söyleyemeyiz.

YeniYeti'ye benzer girişimlere küresel çapta baktığımızda ABD'deki Skillshare.com ön plana çıkıyor. Öte yandan bu kategoride yer alan girişimler,  Şili, Singapur, Yeni Zelanda, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde de yer alıyor.

İzmir ve Ankara'da projeye dahil olacak

Girişim kurucularını gelecekteki projelerine baktığımızda, sitedeki eğitmen sayısını ve ders çeşitliliğini artırarak, kullanıcılara zengin bir içerik sunmak bulunuyor. Ayrıca dersler şu anda İstanbul ile sınırlı. Kurucuların gelecekteki planları arasında İzmir ve Ankara'yı YeniYeti'ye katmak bulunuyor.

YeniYeti'yi eğitim kategorisinde bulunan ve farklı bir alana yoğunlaşmış bir girişim olarak görüyoruz. Özellikle videolar yerine, yerinde görerek ders almak isteyen kullanıcıların tercih edeceği bir model olacaktır. Girişimin daha yeni hayata geçmesi ve buna bağlı olarak ders saysının sınırlı olması şu an için projenin hızla büyümesini engelleyecek noktalar arasında. Ancak girişimin kullanıcılarla buluşmasını üzerinden sadece bir buçuk ay geçtiğini de unutmamak gerekiyor.

Yorumlar (23)
 1. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

  siz duyurduktan sonra site trafiği çöktü sanırım :)

 2. Ahmet Kazan Ahmet Kazan

  Yeti derken Himalayalar'da yaşadığı varsayılan kocaayaklar geliyor aklıma nedense. Farklı bir alan adıyla devam etmeliler bence. Hatta ben bir kaç tane boş alan adı öneriyim; yenibeceri.com yetkinlikkazan.com becerikazan.com bence bunlar yeniyeti'den daha iyi duracaktır.

  1. Renklidergi Renklidergi

   Sevgili Ahmet,

   Yeti, zaten yetenek demek. Bir diğer adı da meleke'dir. Bulmacalarda sık çıkar.

   1. Ahmet Kazan Ahmet Kazan

    Yeti'nin diğer anlamının yetenek/beceri olduğunun farkındayım fakat yine de kocaayakları çağırıştırıyor bana. Günlük hayatta sadece bulmaca çözerken bu kelimeye ihtiyaç duymuşsunuzdur eminim.

 3. Salih Seckin Sevinc Salih Seckin Sevinc

  Çok başarılı bir girişim. Arkadaşları gönülden destekliyor ve tebrik ediyorum.

 4. Site açılsa çok daha yararlı olacak sanırım ama mevlüte de katılıyorum sanırım çöktü site :D

 5. Şükrü Şükrü

  http://www.udemy.com/ çakması gibi olmuş sanki ayrıca çok az içerik mevcut umarım istenilen seviyeye gelebilecek bir girişim olur.

 6. Böyle bir sitenin eksikliği hissediliyordu gerçekten. Skillshare çok başarılı bir model, umarım istedikleri başarılara ulaşırlar, tebrikler...

  1. Buna benzer bir yığın site mevcut (yerel-global). Google'a gitmeden webrazzi üstünden benzer girişimleri görebilirsin.

   Googla'a gidersen, daha niche işlerlede karşılarsın. Herhangi bir şeyi düşün ve "... kursu (dersi)" gibi anahtar kelimeleri dene.

   Misal "bale" dersi almak isteyen biri gelip yeniyeti.com'a değil "bale" okullarına veya bale ile ilgili sitelere ulaşmaya çalışır. Hem daha güvenli hemde daha profesyönelcedir. Bu tarz siteler sana asla güvenlik garantisi veremez. Ama bir bale okulunda karşında tüzel bir kişilik bulabilirsin.

   Şimdi diyeceksin bale okuluna çok para bayılırım. Burdan daha ucuz bir hizmet alırım. Öncelikle ucuz etin yahnisi olmaz. İkincisi bu kadar ucuza hizmet veren biri %30 kesintiyi siteye ödemez. Bir şekilde hizmeti alanla-verende bu kesintiyi önler. Sahibinden ilişkisi. İş modelide elinde kalır. Bir iki ay gazla çöp ilanlar verilir, sonra ilanlar yüzünden çöplüğe dönen siteyi sahipleri kaldırır olduğu gibi çöpe atar. Herkes huzura erer...

   1. Sanırım yine bir okuduğunu anlayamama ya da düşünmeden sadece kötüleme durumuyla karşı karşıyayız. Modelin kendi savını destekleyecek kısımlarını çok güzel şekilde kendine yontmuşsun ancak asıl noktayı atlamışsın, o da bu site 'kurs' değil 'ders' yayınlıyor. Çok yüksek ihtimalle zaten bale kursu arayan birine hitap etmeyecektir.

    İkinci nokta burada herhangi bir şeyi iyi bilen birinin ders açabiliyor olması, yani bir kurs merkezinin değil. Zaten bu tarz bir merkez de buraya ilan vermez değil mi?

    Her ne kadar okuduğunu anlayamayan biri olsan da google kullanmayı biliyormuşsun. Ara bakalım "tek seansta park etme eğitimi" "ilizyon numaraları" ya da "rom kokteylleri" eğitimini bu konseptte bulabiliyor musun? Bulursan bi kaç tane gönder de biz de öğrenelim.

    Umarım yakın zamanda huzura erersin ama şu boş eleştirilerini önce bi sen çöpe at istersen...

   2. Yazdığını okuyamamaktan bahsetmiştin ama sen daha konuştuğunu yazamıyorsun. "ilizyon" ne... "illüzyon numaraları" nı dene bakalım ne göreceksin... At adama bir mail anlatsın sana...

    “tek seansta park etme eğitimi” şöyle aratmayı dene "direksiyon geliştirme merkezi (il)" veya "direksiyon kursu" istediğin kurumları veya kişileri bulacaksındır.

    "rom kokteylleri hazırlama" diye arat bir çok tarife ulaşabileceiğin gibi. yeniyeti.com'u bilmesende ilk sayfada görür ulaşırdın. gidip kokteyl için ilk bu siteye girmezdin...

    şimdi yeniyeti.com'a üyelik alıp "alt seviye google'da arama 1" dersini açacam senide bekliyor olacam...

 7. Sadece bu girişim için değil, yorumların geneline bakıyorum da üzülüyorum. Oturduğu yerden bir şey üretmeden olur olmaz her şeyi eleştiren bir toplumuz.

 8. Gayet başarılı, yeni bir fikir üstelik. Benzerlerinden daha kaliteli içeriğe sahip olduğu açık, umarım ileride de katlanarak artar...

  1. Hem yeni, hemde "benzerlerinden" nasıl oluyor? "Kaliteli içerik" Kaç tane içerik var ki sitede?

   Bir benzeri için.

   www.kursarakursbul.com

   1. Mete Bey, fikri bu kadar beğenmediğinize göre herhalde yeniyeti ile hiçbir alakası olmayan bir siteyi paylaşmak için tek sebebinizin sizin siteniz olan "kurs" sitesini paylaşma ihtiyacınız olsa gerek.

 9. Fikir çok önemlidir ama tek başına ASLA ve ASLA yeterli değildir.

  Araştırın büyük fikirleri olan insanların arkasında onları sadece gerçekeleştirecek değil KABUL ettirecek insanlar ile başarılı olmuşlardır ve harcadıkları paralar ÇOK BÜYÜKTÜR.

  TESLA.

  Fikri vardı ve elinde çalışıyordu. AC akım motorları vardı yüksek frekans ile neler yapmadıki ama atölyesinde. bunu yaymaya çalışınca EDISON gibi bir adam ile uğraştı.

  Sonra ? JP Morgen ile tanıştı ve yürüdü gitti ve JP Morgen desteğini kesince durdu.

  IBM, Facebook ve Google örnekleride benzerdir. Amerika bu projeleri dünya egemenliğinde kullanabileceğini anladığı için destekledi. Yoksa Mümkün değil di bu kadar büyümeleri.

  Bakın bir ara IBM batacaktı. Neden ? Ne oldu da kurtuldu ? Okuyun bunları.

  Sonra projelerinize destek ararken sizin bulduklarınıza değil sizi bulanları ciddiye alın. Sizi bulmuşlarsa inanmışlardır ve paradan önce bu inanç gelir.

  Proje çalışanlarınıda bu projeye inananlardan seçin. Yoksa kendilerinden hiçbirşey katmayacakları bir kod çöplüğünüz olur ki bende 4 patent var.

  Bu arada Patent almak marifet değil ben karşıtıyım ama gerçekten bunu almasaydım birileri alıp bana kullandırmayacaktı. Şimdi bunları kullanan iki büyük firmanın benimle başı dertte olduğu için projem ciddi değer kazandı.

  Kıssadan hisse.

  Projenizi olmayacakmış gibi değil ama başta kazanmayacakmış gibi düşünün. Ek işiniz olsun hazırda parnız yoksa ama yıllar geçsede VAZGEÇMEYİN.

 10. Milli eğitim bakanlığı 3 gün sonra kapınızı çalabilir. Tüm eğitim veren kurumlar, aracılar (yeniyeti gibi) ve sunulan herbir kurs/seminer/workshop/eğitim (ister 5 dakika ister 3 saat farketmez) Milli eğitim bakanlığının onayına ve iznine tabiidir. Girişimci arkadaşların legal konuları ihmal etmemelerini tavsiye ederim. Sonra başları ağrıyabilir (İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile 2 yıldan beri davası süren bir tanıdığım var).

  1. çizgi elektronik bilgi merkezi var bakanlığın uyardığı. adamlar bedava sertifika programları veriyordu ne güzel.

 11. Android Forum Türkiye Android Forum Türkiye

  Güzel bir proje,başarılar dilerim.

 12. Vay, isim benzerliği güzelmiş, ben de yeniyeri.com'un sahibiyim, yeniyeti yerine "sosyal eğitimin yeniyeri" diye yeniyeri.com'a talip olabilirdiniz mesela :P

  Peki bu zumbara ile aynı şey değil mi?

  1. Yok, zumbara'da sanal para (zaman) var, burada normal bir ticaret dönüyor. Açıkçası zumbara çok daha sempatik ve kullanılabilir geliyor. yeniyeti'yi de kullandıkça göreceğiz...

 13. Pavlovspartner Pavlovspartner

  Üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar arasında oldukça tutacağına inanıyorum.

 14. Ben siteyi inceledim, beğendim. Derse gittim, memnun kaldım. Önümüzdeki hafta bir derse daha gideceğim. Ellerinize sağlık.