Wordego.com: Sitenize kazanç getiren büyük sözlük
Girişim

Wordego.com: Sitenize kazanç getiren büyük sözlük

Ülkemizde girişimcilik için sayılabilecek çeşitli engeller var ama yazılım hizmeti anlamında yeni girişimler bu engelleri yavaş yavaş kırdığımızı gösteriyor. Wordego.com'u da bu yeni girişimler arasında sayabiliriz.

Wordego, İstanbul'da Teknokent ve TÜBİTAK desteğiyle kurulan Metin Madenciliği Yazılımları AŞ'nin bir ürünü. Türkçe metin madenciliği (text mining) yazılımları üzerine teşvik alan şirket, Wordego ile kelime tabanlı bir araç ve reklam platfromu oluşturmuş. Hemen biraz daha detay verelim.

Wordego'yu web sitenize küçük bir Javascript kodu ile yerleştireceğiniz büyük bir sözlük olarak tanımlayabilirim. Seçilip çift tıklanan bir kelimenin anlamını açılan bir pencerede görüntüleyen Wordego aynı zamanda bu kelimelere ilişkin reklam gösterimi yapıyor. Bir kelime grubunu seçtiğinizde ise sağ tıkla anlamını görebiliyorsunuz. Serbest şekilde arama yapmak için sayfada herhangi bir yere sağ tıklamak yetiyor.

Kelimeleri içerik ve kategorilerine göre özelleştiren Wordego, bir kurum adını seçerek sağ tıkladığınızda ise size gerekli iletişim bilgilerini (adres, telefon numarası, web sitesi vb.) gösteriyor. Tabii yine o kuruma ilişkin reklamlarda görüntüleniyor. Ziyaretçiler isterse Alt+W tuş kombinasyonunuyla Wordego’yu aktif/pasif hale getirebiliyor.

Büyük bir veri bankası

Wordego.com'da deneyebileceğiniz sistem, web sitelerinde yer alan diğer tüm reklam ve uygulamalardan bağımsız çalışıyor ve site tasarımından yer kapmıyor. Aslında bu tür tarayıcı uygulamaları sözlük şeklinde de kullanılıyor ama Wordego'nun eklenti ihtiyacını aradan çıkarması ve anlam üzerine odaklanması onu farklılaştırıyor.

Wordego, Kubbealtı Lugatı kadar madde barındırır mı bilmiyorum ama sıradan bir sözlükte bulabileceğinizden zengin bir içeriğe sahip ve bunları özelleştirerek kullanmaya çalışıyor. Reklam tarafında da kişiye özel reklam gösterimi ve anlık raporlama hizmeti sunuyor.

Mackolik.com kullanıyor

Tüm tarayıcılarda zahmetsiz şekilde çalışması ve sıradan metin reklamlarından daha faydalı olması Wordego'nun bir diğer avantajı. Servisin kullanılabilirlik ve arayüz açısından çok daha iyi bir noktaya getirilebilmesi mümkün.

Şimdiye kadar Wordego ile 26 binden fazla arama yapılmış ve Türkiye'nin en büyük spor sitelerinden Mackolik.com da Wordego'yu kullanmaya başlamış.

Son olarak bu deneyime ilişkin Google'ın Kasım 2011'de Appture.com'u (sağdaki ekran görüntüsü Appture'a ait) satın aldığını hatırlatmak isterim. Google 2006'da ise kelime işlemci teknolojisi sunan Writely'yi satın almıştı.

Yorumlar (18)
 1. Uygulama süper süper. Mackolik'e girmezdim ama şimdi 20 dakika tüm kelimelere baktım neredeyse. Alın size siteye eklemek için bir sebep. Kullanıcıların sitede kalma süresini uzatıyor. Sadece şunu soracağım. Mackolik'i siz belirtmeseniz ben orada Wordego'nun olduğunu anlayamayacaktım. Diğer sitelerde olup olmadığını nasıl anlayacağım. Her girdiğim sitede kelimelere çift mi tıklayacağım?

  1. Utku Erol Utku Erol

   Cemil bey merhaba, Wordego şu anda Maçkolik'de deneme yayınındadır. Şu an da site ziyaretçilerinin yüzde kaçının hiç bir uyarı olmaksızın wordego'yu kendiliğinden keşfettiklerini ölçmeye çalışıyoruz.. 15 günlük sürecin sonunda ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Teşekkürler

   1. Huseyin Huseyin

    @Cemil beyinde dediği gibi pek girmediğim halde maçkoliğe girdim ve test ettim başarılı bir uygulama.

    Uygulamaya gelince güzel başarılı bir reklam modeli ama bunu sonuna kadar değerlendirmek gerekiyor. Bunu neden söyledim derseniz sizin haberiniz üzerine yıllar önce yayıncısı olduğum ve zamanında çok para kazandığım yaptığınız reklam modelininde öncüsü olan kontera.com ziyaret ettim :( ama kapanmış.

    Mackolik üzerindeki A-B testiniz bence başarısız bir test hani webrazzide çift tıklayınca çıkar denmese saatlerce arayabilirdim. Mackolik ziyaretçilerininde bunu tesadüfen bulacağını düşünmüyorum o yüzden test sürecinde en azından bilgilendirici bişeyler olsa en azından kontera'daki gibi sözlük kelimelerini içeren kelimeler mavi falan olsa dikkat çekse.

    Bunu toolbar yada başka bir exe ile yapmamanız konusunda %100 haklısınız. Böyle bir yayın sistemi ile webmasterler yani yayıncılarla büyürsünüz. Ancak Toolbar veya program aracılığı ile bu yayını gerçekleştirirseniz kendi kendinize büyümeye çalışırsınız. Bu yüzden bu yapıpın iyi olduğunu düşünüyorum.

    Son olarak test için mackolik.com çok büyük ve iddalı bir giriş gibime geldi acaba diyorum Erdem Yurdanur'un yada yabancı ortaklarının Wordego.com'a yatırımları varmı :) hani bu dostane ilişkiden bir Erdem Yurdanır yatırımı çıkar gibime geldide...

 2. Ahmet Poyraz Ahmet Poyraz

  çok hoş bir uygulama olmuş, görsel açıdan güzel duruyor, umarım hedeflediği başarıyı yakalar.

 3. Sırf bu scripti kullanmak için maçkolik sitesine girecek değiliz. Ben eğer bunu kullanmak istiyorsam firefoxta eklenti şeklinde olmasını isterim ve bütün sitelerde de kullanırım. Lütfen bunu eklentiye dönüştürün. Gereğini arz ederim.

  1. Utku Erol Utku Erol

   Metin bey merhaba;

   Wordego'nun İngilizce'den-Türkçe'ye çeviri yapan bir versiyonu da önümüzdeki aylarda internet kullanıcılarının hizmetine sunulacak bu versiyon sadece plugin veya eklenti olarak kullanılabilecektir. Türkçe-Türkçe olan mevcut halinin ise bir süre daha sadece yayıncı siteler vasıtasıyla kullanımının yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

 4. Ali Sancı Ali Sancı

  Başlığın cevabını yazıda bulmaya çalıştım ama bulamadım.Ben mi beceriksizim yoksa cevap yok mu?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Reklam yayını yaparak kazanç sağlıyorsunuz.

 5. chrome eklentisi yok mu?

 6. Göktuğ Öztürk Göktuğ Öztürk

  Şu anda zamanında babylon gibi uygulamaların tüm sitelerde ve dökümanlarda yaptığı işi, sadece scriptin yüklü olduğu sitelerde yapabilen bir script durumunda.

  Diğer yorum yazanların da söylediği gibi chrome veya firefox eklentisi haline getirilse çok daha başarılı olacağını düşünüyorum.

  Ayrıca veritabanının biraz daha geliştirilmesi gerekiyor sanırım. Chelsea kelimesi için hiçbir sonuç bulamadı. Ukrayna kelimesi için ise "UKRAYNA'nın yer aldığı ülke." gibi saçma bir cevap verdi.

  1. Utku Erol Utku Erol

   Göktup bey merhaba;

   Wordego henüz çok yeni olmasına karşın çok kapsamlı bir veri tabanını içerisinde barındırmaktadır. Büyüklüğü ile ilgili bilgileri Twitter sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ancak buna rağmen özel isimler konusunda halen daha eksiğimiz olduğunu biliyoruz. Arama işlemi sonucunda bulunamayan tüm kelimeler editör ekibimizin karşısına gelmekte ve en kısa süre zarfında bu eksikler tamamlanmaktadır.

   Ukrayna kelimesinin açıklanması konusunda ise size örnek olarak TDK'nin Türkiye kelimesi için vermiş olduğu bilgiyi aşağıda aynen kopyalayarak iletiyorum. Bu arada TDK'da Ukrayna kelimesi yer almamaktadır..Saygılarımla

   Türkiye Köken: T.

   Cinsiyet: Kız

   Türkiye Cumhuriyeti’nin yer aldığı ülke.

   Kişi Adları Sözlüğü

 7. Android Forum Türkiye Android Forum Türkiye

  Güzel bir girişim olmuş,yaygınlaşabilir.

 8. Merhaba,

  Yazıda ve yorumlarda hem kendi adım hem de sitemin adı geçtiği için cevap vermek istedim. Öncelikle bu şirket ya da projeye herhangi bir yatırım yapmış değiliz, böyle bir düşüncemiz de yok. Utku Beyler ile de geçen hafta tanıştık ve sadece deneme amaçlı olarak sitemize koyduk. Bu yazıdan da haberim şimdi oldu.

  Wordego ile ilgili site sahibi olarak yorumlarımı yazayım girmişken. Öncelikle kelimelere tıklanınca açılan penceredeki bilgilerin Wordego'nun kendi veri tabanı olması fikri bence pratik bir yaklaşım değil. Çünkü Wordego ekibinin dünyanın tüm bilgilerini kendi veri tabanlarına doldurması mümkün değil. Bunun yerine benim kendilerine önerim, çok çeşitli içerik siteleri ile anlaşmaları ve aranan kelimeler için bu içerik sitelerine yönlendirmeleri şeklinde oldu. Mesela Hurriyet'de bir futbolcu aranıyorsa Mackolik.com'daki o oyuncunun sayfasına yönlenebilir. Bir aktör aranıyorsa, imdb.com'a yönlenebilir gibi.

  Ben de kullanıcıların kendilerinin tesadüfen kelimelere tıklaması ile sistemin çok yayılacağını düşünmüyorum ama bu işten site sahibi olarak para kazanırsam kullanıcılarımı kelimelere tıklama yapmaları konusunda bilgilendiririm. Bunun için bir diğer gereksinim, aranan kelimeler için güzel bilgilerin gelmesi olacaktır, yoksa bilgi bulunamazsa sadece reklam amaçlı pencere açmak itici olacaktır.

  Sonuçta Wordego bir reklam aracı, her site sahibi kendine göre farklı şekillerde kullanabilir. Biz bir deneme sürecindeyiz, bu sürecin sonunda devam da edebiliriz, kaldırabiliriz de. Bunu birkaç ay sonra biz de görmüş olacağız. Wordego da yeni bir proje, her startup gibi desteğe ve daha da geliştirmeye ihtiyaçları var. Zamanla daha da iyi olacaklarını umuyor ve diliyorum.

  1. Huseyin Huseyin

   Cevap için teşekkürler Erdem bey. Ben sadece mackolik gibi büyük bir sitede bu test aşamasının yapıldığını görünce yatırım vardır diye düşündüm olabilirdi de sonuçta proje güzel ve sizinde birçok girişime yatırımınız var diye biliyorum. Aydınlattığınız için tekrar teşekkürler kaç gündür merak ediyordum desem yalan olmaz.

   Tavsiyeleriniz çok güzel yaklaşımlar içeriyor, kendi veri tabanı olayını hiç düşünmemiştim ama doğru bu kadar veriyi sınırlı ve yük oluşturacak şekilde kendileri tutmak ve sunmaktansa wikipedia, sinemalar.com, mackolik.com gibi sitelerden içerik desteği alabilirler. Sizin bu yorumunuza istinaden http://www.crunchbase.com/company/britely çok benziyeceği ve başarılı olacağı düşüncesindeyim.

   Çünkü ilgi çeken bilgi verirken altta reklamların yapılması güzel. Güzel bir içerik olmayınca linkz.com'un sunduğu performans reklamcılığından öte gidemez.

   Kolay gelsin iyi çalışmalar.

 9. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Wordego'yu çok beğendim. Güzel bir iş modeliyle desteklenen nitelikli bir ürün, kurucuları ve ekibi tebrik ederim.

  Veri madenciliği ve Türkçe NLP konusunda önümüzdeki yıllarda benzer projelerin artmasını umuyorum.

 10. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  mackolikten uygulamayı kaldırdınız sanırım? her yere sağ bastım ancak firefox un kendi standart menüsü açıldı?

 11. wordego hakkında daha fazla bilgiyi nereden bulabilirim ?

  1. Detaylı bilgiye web sitelerinden ve yardım merkezlerinden ulaşabilirsiniz.

   http://www.wordego.com/

   http://www.wordego.com/yardim-merkezi