WhatsApp Android’de 100 milyon indirmeyi geçti
Mobil

WhatsApp Android’de 100 milyon indirmeyi geçti

Telefonları akıllı yapan en önemli özellik çalıştırabildiği uygulamalar. Apple’ın iPhone reklamları için ünlü “There is an app for that” (Bunun için bir uygulama var) sloganını seçmesinin nedeni de bu. Google ile Apple arasındaki uygulama adedini artırma yarışı yine aynı nedenden dolayı devam ediyor. Microsoft’un yeni nesil mobil Windows işletim sisteminin şimdiden 120 bin uygulamaya ulaşması da bu anlamda büyük önem taşıyor.

Uygulama çeşitliliği artıkça dikkatler de diğerleri arasında sıyrılan uygulamalara çevrilmeye başlıyor, çünkü indirme sayıları ile fark yaratabilen bu uygulamalar hem kullanıcılar için önemli bir sorunu çözüyor, hem de soruna getirdikleri özgün yaklaşım ile sektörün gidişatını doğrudan etkiliyorlar.

İşte bu yüzden WhatsApp’ın pek çok popüler uygulamayı geride bırakarak Android’de 100 milyon indirmeyi geçmesi son derece önemli. Aynı zamanda bu gelişme WhatsApp için yepyeni kapılar da açıyor…

Android’in uygulama merkezi Google Play’de 1,7 milyon kez oylanan ve ortalama olarak 4,6 puan almayı başarmış olan WhatsApp yakın zamanda 100 milyon indirmeyi geçti. Böylece tam 126 ülkede en popüler uygulamalar arasında yer alan WhatsApp,  Google’ın platformunda bu başarıya ulaşabilmiş çok az sayıdaki uygulamanın yanında yerini aldı.

100’ler klubünde kimler var, kimler WhatsApp'ın gerisinde?

100 milyonu aşan diğer uygulamalar arasında Skype, Facebook, Andgry Birds ve YouTube sayılabilir. Fakat en az bunlar kadar tanınmış pek çok uygulama da henüz 100 milyon barajının altındalar. WhatsApp’ın geride bıraktıklarından bazıları ise şunlar: Foursquare, Chrome, Viber, Facebook Messenger, Twitter, Fruit Ninja, Instagram, Adobe Reader ve Tango.

Yukarıda adı geçen uygulamalardan bazıları aynı WhatsApp gibi GSM operatörlerini ciddi olarak rahatsız eder hale geldiler. Skype, Viber, Tango ve Facebook Messenger, aynı WhatsApp gibi kullanıcıların operatörlerden bağımsız bir şekilde telefonları ile iletişim kurmaları için alternatif yöntemler sunuyor. Hatta sizlere daha önce aktardığımız haberimizde bu tip uygulamaların operatörlere maliyetinin 14 milyar dolar civarında olduğundan bahsetmiştik.

Peki 30 kişilik tam zamanlı personeli bulunan WhatsApp sadece Android’de 100 milyon üzeri indirmeye ulaştı. Diğer mobil işletim sistemlerini de hesaba katınca bu rakamın aslında en azından 2 katı olduğunu ön görmek yanlış olmayacaktır.

Operatörlerle iş birlikleri

Bu son derece etkileyici kullanıcı adedi WhatsApp’in mikro ödemelerle çok ciddi bir gelir elde etmesini sağladı ama bununla yetinmeyeceğini tahmin etmek de zor değil. Popüler uygulamanın bir sonraki hedefi mobil operatörler ile özel anlaşmalar yaparak, onları veri paketi satmalarına yardımcı olmak. Bu sayede hem WhatsApp gelir modelini çeşitlendirmiş, hem de mesajlaşma uygulamalarının operatörlerin de işine yarayabileceğini ispatlamış oluyor.

Önümüzdeki dönemlerde aynı WhatsApp’in yaptığı gibi pek çok uygulamanın kullanıcı alışkanlıklarını değiştirerek, var olan iş modellerini değiştirdiğine daha da sık şahit olacağımız kesin.

Yenilikçi ve kullanıcı odaklı çözümler sunan uygulama ve girişimler için gelecek oldukça parlak görünüyor…

Yorumlar (7)
 1. Blog Sitesi Blog Sitesi

  viber ve tango programlarını aktif olarak kullanıyorum. (s2 telefonumda) ençok merak ettiğim konulardan birisidir. Bu viber ve tango gibi şirketler nasıl para kazanıyor? illaki bir gelirleri vardır ama kazandıkları para acaba harcamalarının % kaçını karşılıyor? sonuçda babasının hayrına yapmıyorlar bu işi artı verdikleri hizmettende çok memnunum. Birde şehir merkezlerinde her an her noktada kablosuz ağ la internete bağlanmak mümkün ken neden telefon operötürlerine para verilsin ki? Türkiyede çaldır kapat, seni çaldırınca falan yerde ol vs.. ile anlaşabilen bir kitle varken akıllı telefonlar şirketlerin sonunu hazırlıcak gibi duruyor :)

  1. Bende anlayabilmiş değilim çok ta merak ederim

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  heryerde internet'in olduğu bu dönemde sms'in ücretli olması zaten başlı başına saçmalıktı. iyi bir uygulama.

  1. Mizah Türk Mizah Türk

   Hadi ücretli yaptın ama 40 kuruşta nedir ya. üzerine bi kırk kuruş daha koy mis gibi bi simit al. Sabah kahvaltıda lezzetli lezzetli ye. bi kırk kuruş daha koy çay ocağında bide çay söyle.

   Harbi bu tel firmaları çok şerefsiz.

   Bu arada sanırım whatsapp sanırım bi Türkiye'de tutmadı. Bende de bir yada 2 kişi whatsapp kullanıyor, daha fazlası ile viber kullanıyorum. Yoksa değişti mi bu durum?

   1. Hakan Usta Hakan Usta

    Sen nerede yaşıyorsun tam olarak merak ettim? Benim çevremde akıllı telefonu olan herkes ki neredeyse herkeste var zaten whatsapp kullanıyor..

 3. Yaşar Güner Yaşar Güner

  WhatsApp için androidli telefon alan tanıyorum bu iş böyleyken bence az bile :)

 4. Android Forum Türkiye Android Forum Türkiye

  Diğer uygulamalara kıyasla daha kaliteli bir uygulama.