TurkTicaret'in büyük projesi Web.TV açıldı!
Girişim

TurkTicaret'in büyük projesi Web.TV açıldı!

TurkTicaret.net'in sahip olduğu web.tv alan adının kısa süre önce bir portal haline getirildiği haberini almıştık. Bugün ise TT tarafından resmi bir açıklamayla Web.TV projesinin hayata geçirildiğini öğrendik.

Web.tv kısaca ifade etmek gerekirse video temelli bir sosyal ağ. Youtube'un bugünkü haline benziyor. Test aşamasındaki platform kullanıcılarına alt alan adı ile (kanaladi.web.tv gibi) hizmet verecek. Mobilden ve webden canlı yayın yapma olanağıyla da fark yaratmaya çalışacak.

Alan adının getirmiş olduğu değerle küresel ölçekte başarı yakalamak isteyen Web.Tv'de Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle hizmet veriyor. Kanal aramasına göz attığımızda ise çok farklı dillere hitap edeceğini görebiliyoruz. Ayrıca özellikler sayfasında Web.tv'nin medya şirketleri, TV kanalları, prodüksiyon şirketlerine DVR özelliği ile geçmişe dönük yayın izletme imkanına sahip olacağı da paylaşılıyor.

Mobil uygulamalarının yayına girmesiyle bireysel video paylaşımında etkili olabilecek olan Web.tv, bireysel ve kurumsal üyelere kanal adı satmak niyetinde. Bu konuda gelen talepler şimdiden açık olarak listelenmeye başlamış. Örneğin Youtube.web.tv kanalı için 580 talep var ama bu konuda marka haklarının önemini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Fiyatlar konusunda ise bir açıklama yok.

Web.tv kurucusu ve Genel Müdürü Murat Yanıklar da kendi adına murat.web.tv kanalını açmış ve yayına başlamış. Web.tv alan adının uyandırdığı algı hüç şüphe yok ki çok değerli. Ancak bu işin küresel ve güçlü bir proje olup olmayacağını zamanla göreceğiz. Açıkçası ses getiren bir proje olmaması için bir sebep yok ama çok çalışmak gerektiği ortada. Özellikle mobil uygulamaların son dönem eğilimlerini yakalaması projenin gidişatını hızlandırabilir.

Bu arada bilmeyenler için TurkTicaret.net'in daha önce Televidyon yatırımı ile bu alanda bir adım attığını ve tecrübeli olduğunu paylaşmadan geçmeyelim.

Şimdilik site davetiye ile üye kabul ediyor ve bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağız. Bu arada 'acımasız' yorumlarınızı almaya başlayabiliriz. :)

Yorumlar (39)
 1. Hasan Deniz Hasan Deniz

  Devetiye kodu olmadan pek bişey yapamayacağız anlaşılan :)

 2. Guzel bir proje umarim basarili olurlar. Turkiye'den bir proje cikar belki yurtdisina

 3. Davetiye alarak denemek lazım, üye olup deneyemeden yorum yapmak zor.

 4. İlk duyurduklarında domain kaydı almışlardı, o durumla ilgili bir açıklama halen yok sanırım.

  Bir de tescilli markalar için nasıl bir yol izleyecekler, bununla ilgili de bir açıklama yapılmadı sanırım.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Detayları aldıkça paylaşacağız. ;)

 5. Gürsel Gürsel

  "satışa çıktığında ilk siz haberdar olun"

  bu zihniyetle anca 100-200 subdomain satarlar. sonra tıkanır kalır o proje.

 6. Benim çok heyecanla karşıladığım bir haberi bu kadar sönük, acımasız şekilde yazmış webrazzi.

  Merak ettiğim acaba alt alanadlarına özel tasarımların olması gibi bir çeşitlilik olacak mı? Bir de, birileri paralı bir maçı yayınlarlarsa nasıl önlem alacaklar? Dijitürk için farketmez zaten, haber vermeden hemen mahkemeye gönderir :)

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Sönük veya abartarak yazmak gibi bir niyetim zira başlık projenin önemine işaret ediyor zaten.

 7. Burak Özdemirci Burak Özdemirci

  davetiye isteriz :)

 8. Şerif Varlı Şerif Varlı

  Çok iyi alan adı, girişimci firmayı tebrik ediyorum.

 9. Ali Sancı Ali Sancı

  Büyüyebilmesi için alan adının ücretsiz olması gerekir bence.En azından bir süre sonra.

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Türk Ticaret.net olunca insan düşünüyor herşey'den para kazanma mantığı olan bir şirket. Uygulama ücretsiz olursa belki biraz ilgi görebilir. Ancak Youtube kanalından farkı ne onu anlamadım. Sadece canlı yayın özelliği mi?

  Hiç bir geçerliliği olmayan bir belgeyi 20 TL'ye satan bir firmanın yaptığı girişimlerden endişeliyim doğrusu. Hele hosting domain'de paçasını kurtaran ardına bakmıyor.

  Umarım başarılı olurlar. Ama site bana pek ümit vaad etmedi doğrusu. subdomain satma mantığı biraz eski değil mi?

 11. madem bir site açdin o siteyi büyütmek istiyorsun davetiye kodu ne kardeşim.

 12. Bari video sayfalarının meta taglarına bir title girselerdi diyorum o kadar. Ayrıca Türkçe sayfada dil değişimi için "Dil" yazması pek bir düşündürücü :)

 13. Hayırlı olsun.

 14. Çok güzel bir fikir! Türkiye'den böyle bir girişimin olması gurur verici.Başarılar dilerim.

 15. Ahmet Yüksel Ahmet Yüksel

  projeyi bugün milliyet bannerlarında gördüm inceledim gerçketen çok uğraşılmış bir proje , tammamiyle sosyal ve kurumsal olarak kendinizi temsil edebileceğiniz bir portal devamının gelmesi dileğiyle

 16. Erdinç Erdinç

  Sadece firmalar üzerinden iş yapmak amaçları olduğu için "BU BÜYÜK PROJE!" ile de belli bir gelir edeceklerdir.

  Ama;

  İnanıyorum ki, 2023! 'ü göremeyeceklerdir.

  Bugünü, yarını, istediğiniz günü düşünün. Youtube mu? Web.tv mi?

  Geliri hizmet değil reklam olarak projelerine yansıtsalar, hem kullanıcılara, hem de hizmet sağlayıcı olarak kendilerine bir pay vermeyi düşünseler 2023! 'ü göreceklerdir.

 17. Kesinlikle cok basarili,emegi gecen herkesin eline saglik.bir an once beta yayininin bitmesini umut ediyorum.super...

 18. Codemake Codemake

  Turkticaret varsa işin içinde ben 2 kez düşünürüm. Ayrıca youtube un türkçe hizmet vermeye başlamış olması proje için dezavantaj olacaktır ki olsunda :)

 19. Davetiye mantığını anlamıyorum. Önce yandaşlarınız yararlansın, diğerleri tu-kaka. Sırf davetiye mantğı ile işe başladılar diye gmaile gıcık kaptım ve hala gmail'im yok.

 20. Muhammet Muhammet

  Alan adı hariç at çöpe gitsin. :) türkticaret'in globalleşecek bir proje yapabileceğine inanmak güç doğrusu. Kaldı ki firma hakkında iyi deneyimlerim olmadığı gibi hakkında en ufak bir iyi söze de rastlamış değilim...

 21. Bomonti Bomonti

  Talep dedikleri olay mevcut isimlerin sorgulanma sayısının toplamı gibi görünüyor. http://reservedchannels.web.tv/ adresinden en son sayfaya giderseniz birçok saçma subdomain "talebi" mevcut. Burada asıl amaç hangi subdomaine talebin daha çok olacağını kolayca tespit etmek. aşağıda bu adreslerin bir listesi var. herhalde bunlar talep değil subdomainin boş olup olmadığına bakmak için yapılan sorgular:

  uqal-o-principal-nome-do-municipio.web.tv

  pune-to-nagpur-express-on-22-june.web.tv

  vox-urbis--de-litteris-et-bonis-artibus-mentarius.web.tv

  1072---1080---1089---1090.web.tv

 22. ustream.tv klonu mu olacak? Siteyi kullanamadan anlayamayacağız sanırım.

 23. Niye herkes kötüledi.Niye herkes bizim kendi yapıtımız diye sahip çıkmıyor? youtube demişler.Niye sen elin yabancısına para kazandırıyorsun? Kötü bir durum söz konusuysa yardımcı olarak site geliştirilebilir.Arkadaşlara bu proje için teşekkür eder başarıların devamını dilerim.

  1. Bu sitenin sahibini sanırım tanımıyorsunuz. Birazcık google da arama yaparsanız veya itü sözlük, uludağ sözlükte "türk ticaret net" olarak aratırsanız neden başarısız olacağını anlarsınız. iş fikri iyi olabilir ama işi yapanda çok önemlidir.

  2. Hasan Tezgel Hasan Tezgel

   Yine söylüyorum buradan.

   Türk girişimcisinin Türk kullanıcısından başka düşmanı yoktur.

 24. Fikir beni çok heyecanlandırdı ancak başarılı olacaklarına pek ihtimal vermiyorum. Türk Ticaret'in mevcut işinin bir devamı niteliğinde. Domain satarak para kazanmayı hedefledikleri anlaşılıyor, yani odaklandıkları şey bu. Youtube'a rakip bir şey yaratabilmek için ise çok farklı bir tecrübe ve kafa yapısı gerekiyor.

 25. Mizah Türk Mizah Türk

  Türkticarette sosyal düşünce ve yaklaşım çok zayıf. Tamamen fabrikasyon tarzı düşünen bir kurum. Bi sanayici gibi düşünüyorlar ve eminim web işinde de elimiz olmaya devam etsin diyerek iş yapıyorlar.

  Adamların portalı ok.net kaç sene oldu sanırım 3. Hala yerinde sayan bir site. Pek böyle sıcak tavırları falan yok. Hani isimler iyi ama keşke biraz daha düz mantıkdan kurtulsalar yaparlar birşeyler.

 26. Yaşar Güner Yaşar Güner

  Türkiye de başarma olasıgı bu tarz bi olayın % 50 demez..

 27. Özellikle premium adlardaki listeye bakacak olursak para kazanmak adına hiç bir ahlaki ve etik kurallar dikkate alınmamış.ne kadar ahlaksız premium isim varsa listede satışta görmek mümkün.

 28. "Bu arada ‘acımasız’ yorumlarınızı almaya başlayabiliriz." bayıldım bu yoruma :)

 29. Çağrı Çağrı

  Madem subdomain satışın düşündünüz. Bari live stream falan karıştırmasaydınız hiç. Direkt olarak web.tv uzantılı alan adı satsaydınız.

 30. Fatih Gulsuyu Fatih Gulsuyu

  Name server register etmek için bile para alan zihniyet burdan ilerde eve icra bile gönderir üye olduk diye. neme lazım ben almıyım

 31. TürkTicaret.Net'te bulunan domainlerimin dns'lerini bile online değiştiremiyorum, hala manuel yapılıyor. Müşteri temsilcisine yazmak ve değiştirmesini beklemek gerekiyor. Asıl işi domain olan ve bu konuda aksaklıklara iyileştirmeler yapması gerekirken başka işlerde yatırımlar yapmasını anlamıyorum.

 32. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Premium web.tv kanal isimleri çok yakında burada!

  İlgilendiğiniz kanal adını arayın ve talep bırakın.

  Premium web.tv kanalları satışa açıldığında ilk sizin haberiniz olsun.

  Bu şirket iş yapamaz. Bıraksınlar artık hizmet sektörünü ya.(Allahtan sağlık sektöründe okumadılar. Düşünemiyorum ...)

 33. Ahmet Toprak Ahmet Toprak

  Günaydın diyelim...

  Alan adı alınalı ne kadar zaman geçti hatırlamıyorum bile, sitenin uzun süredir faaliyette olması ise ayrı bir konu. İşin içinde TürkTicaret.Net varsa baştan ölü doğmuştur zaten. Domain için ödenen paraya yazık....

  Önce aldıkları domain firmasını faal hale geçirip mağdur ettikleri müşterileri memnun hale getirsinler, sonradan belki tutulacak birşeyler yapabilirler.

 34. Mustafa Mustafa

  Alan adı süper ama Türk Ticaret iyi değil. Boşta olmayan alan adını sorguladığımda boşta görünüyor.Kasıtlı olarak aradım.Müşteri hizmetleri bana üstüne basarak alan adının boşta olduğunu söyledi.Bu mantıkla düşünürsek anında soğuyor insan.Türk ticaret hala işportacı gibi.Olmazsın TT. Kusura bakma ama olmazsın.

 35. turkticaretnet denilen bu "şirket" 2 gündür, email serverlarındaki arıza nedeniyle binlerce kişiyi mağdur etmiştir, emaillarımızı alamıyoruz, telefonları online chatleri kilitlendi, altından kalkamıyorlar ! Bir disaster recovery planları bile yokmuş, süreci bu kadar kötü yöneten, yani yönetemeyen bir şirket görmedim ! O kadar amatör bir şirket ki, helpline ı tek bir numara ve meşgul çalabiliyor !! Sakın çalışmayın !! imza : türkticaretnetzede bir şirket sahibi !!