Woisio.com: Online medya tüketiminde devrimsel adım
Eğlence

Woisio.com: Online medya tüketiminde devrimsel adım

Geleneksel medya tüketiminde her zaman medya kanallarının hazır  yayın akışlarıyla başbaşa kaldık. Bu deneyim akıcı bir seyir sunsa da kendi içinde yönlendirilemeyen bir deneyimdi.

Online dünyaya geçtiğimizde ise etkileşimli bir medya tüketimi bizi karşıladı ama bu kez de parçalı bir süreçle başbaşa kaldık. Woisio.com işte bu sorunu çözmeye çalışan devrimsel nitelikte girişim.

Şimdiye kadar gördüğüm en gelişmiş yerli internet projesi olduğunu söyleyebileceğim Woisio'yu bir kaç kelimeyle anlatmak kolay değil. Zira Woisio'nun kurucusu Müjdat Ayoğuz'un deneyimlerini ve projeyi dinlediğimde ortaya çıkarılan ürünün şimdiye kadar görülmedik bir medya tüketim deneyimi sunduğunu gördüm.

World is yours

Woisio, 'World is yours' deyiminin kısaltması. Online medya dünyasında kontrolün sizde olduğunu ifade ediyor. Online medya içeriklerini (video, müzik, resim, metin) bir akış halinde sunmak için de 24 saatinizi 15 dakikalık sahnelere ayırıyor ve içerik sahiplerini yayın akışınızda yer almaya davet ediyor.

İçerik sahiplerinin istediği sahneye çıkması da özel bir açık artırma sistemine dayanıyor.

Bu açık artırma sisteminde elbette krediler var ancak bu krediler kullanıcıların vermiş olduğu puanlamalarla toplanıyor. Yani en çok beğeni (+ oy) toplayan en çok krediye dolayısıyla yayın akışında istediği yere geçme şansı elde ediyor. (Bkz: woisio.com/videos)

Yani oyunlaştırma üzerine kurulu bir yayın yönetimi söz konusu diyebiliriz.

Kesintisiz medya deneyimi

Beğenilerinizle şekillenmiş, kesintisiz bir medya akış sunan Wosio'da farklı kanalları takip etmek ve içerikleri geriye dönük olarak tüketmek mümkün. Facebook ve Twitter hesabınızla Woisio'ya kayıt olabiliyorsunuz. Yayıncılar farklı kaynaklardan video ekleyebiliyor ve kullanıcılar 'giriş yapma' (check-in) mantığıyla etkileşimi artırıyor.

Woisio'nun kurucusu Müjdat Ayoğuz, internetin gelişimini ilk katmanlardan itibaren şahitlik eden bir isim. Kaotik ve düzensiz online medya tüketimini hizaya getirmeye cesareti de bu deneyim sayesinde geliyor. 9'u Türkiye'de olan 11 kişilik ekibin de aynı deneyimle Woisio'ya katkı sağlamış durumda. Tek sorun bu yeni deneyime kullanıcıların ne kadar sürede alışacağı. Zira her yeni deneyimin yerleşmesi biraz zaman istiyor.

Girişimin mali boyutundan bahsedecek olursam, Woisio 1 milyon dolarlık tohum yatırımıyla yoluna devam ediyor ve yeni  yatırım süreçlerini kovalıyor. Gelir modeli ise önümüzdeki dönemde bir kaç farklı model ile devreye almayı planlıyor.

Özellikle pofesyonel olma yolunda ilerleyen bireysel video yayıncılarını ilgilendireceğini düşündüğüm Woisio bu ay itibariyle test sürümünde kayıt almaya başladı. Sanırım bu süreçte de beta.woisio.com adresinden kayıt olan ilk kullanıcılar olacaksınız. Şimdilik Amerika pazarına hitap eden Woisio'nun yerel içeriklerle dolması için biraz beklememiz gerekeceğini de eklemeden geçmeyeyim.

Yorumlar (9)
 1. Caner Şener Caner Şener

  Fikri okudum, hatta 4-5 defa okudum; haberi yapan arkadaşın anlatımında mı sorun var dedim bir türlü iş fikrini anlayamadım. Anlatılması bile bu kadar karmaşık olan bir iş fikrinin tutacağını hiç sanmıyorum.

  1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

   Kesinlikle , bir sıkıntı var ! Direkt translate edilmiş gibi ama Fırat öyle bir şey yapmadın değil mi

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Caner Bey, bunu başlangıçta da belirttim ama herkesin sizinle aynı fikirde olmadığını sanıyorum. Siteye girip incelmenizi öneririm. Müjdat Bey'i ofisimizde ağırlarsak bir de kendisinden dinlersiniz.

    Hakan Bey, öyle bir şey yok tabi ki. :)

 2. Kutay Ak Kutay Ak

  Arkadaslar;

  Cok kisa olarak woisio'nun calisma mekanizmasini sizlere aktarmaya calisayim:

  * Woisio sahneleri cografi ve kategorik bir hiyerarsi icinde olarak yapilanmis durumda: World, World.Music, World.Politics, US, US.Sports, NewYork.Jazz, Turkiye.Haber, Turkiye.Otomobil, Izmir. vs.. (Su anda sadece Amerika'da sahnelerimiz var)

  * Kullanici cografi ve kategorik olarak woisio sahnelerine goz atip (browse) ilgi duydugu sahneleri takip eder.

  * Takip edilen sahneler, Digiturk vs'de gordugumuz gibi TV rehberine donusur. Biz, TV rehberi benzeri yapiyi, kullanicilar icin ana navigasyon noktasi olarak tasarladik. Kullanici ilgilendigi ve kendi tercihi ile takip ettigi sahnelerdeki yayin akisini TV rehberi uzerinden zaman akisi icinde takip edebilir; su anda yayinda olan ve gecmiste yayinlanmis iceriklere erisebilir.

  Bu noktada, sahnelerin yapisini hakkinda biraz daha detayli anlatmakta fayda var sanirim:

  * Sahneler, aslinda TV kanallari ile benzer bir yapida 15 dakika zaman dilimlerine ayrilmis durumda.

  * Her zaman diliminde, video, audio, blog tipinde icerikler yeralabiliyor. Bu yaklasimda, platformun urun degil, kullanici odakli olmasi onceligimiz. Hepimiz ilgilendigimiz bir konuda video da izliyoruz, podcast de dinliyoruz, blog da okuyoruz. Onemli olan medya tipinden bagimsiz kullanicinin ilgi alaniyla ilintili icerigi kullanicilarin takip ettigi sahnelere ardi ardina cikarabilmek.

  * Peki sahnelerdeki 15'er dakikalik dilimlere icerik nasil belirleniyor?

  - Her kullaniciya, platforma kayit oldugu zaman 5000 kredi veriliyor. Bu kredilerle her sahnedeki 15 dakikalik dilimler icin acik arttirmaya katilabiliyor.

  - Bir kullanici acik arttirmayi kazandigi takdirde icerigini o zaman diliminde yayinliyor.

  - Izleyiciler, yayinlanan icerigi, begenilerine gore, oylayabiliyorlar. Ve bu oylar, yayinciya kredi olarak geri donuyor.

  - Boylece izleyici begenileri, platformda hangi sahnede kimin yeralacagina karar veriyor.

  Buradaki ongorumuz, geleneksel medyanin bel kemigi olan aracilarin ortadan kaldirip, icerik sahipleri ile izleyicileri dogrudan bulusturabilmek ve "zenginlik" kaynaginin sadece ve sadece izleyecilerin begenisine dayali bir medya pazari olusturabilmek.

  Woisio'nun temel isleyis yapisi bu sekilde. Ozetle, ongorumuz, yerel medya ile global medya yelpazesinde kitle medya deneyimini tamamiyla her turlu aracidan arindirilmis ve tek gucun kullanicilarin oldugu bir ekosistem olusturabilmek.

  Yorumun sinirlarini zorladim sanirim. Yukarida sozettigim her bir nokta ayri bir tartisma konusu aslinda. Firat'in yazdigi gibi bir sey planlayabiliriz onumuzdeki haftalar icin.

  Tesekkurler,

  1. Göksan Göksan

   Açıklayıcı bir video yayınlarsanız sanırım daha anlaşılır olacaktır. Başarılar

   1. Kutay Ak Kutay Ak

    Göksan Selamlar,

    Aşağıdaki link yardımcı olacaktır diye umuyorum:

    http://info.woisio.com/videos

    Teşekkürler,

 3. Ne kadar yerli bilmiyorum ama dünya çapında çıtayı yükseltecek bir girişim izlenimi veriyor. Hedefledikleri sektörde bir şekilde yolunu bulup yer edineceklerdir.

 4. Mert Yilmaz Mert Yilmaz

  5 Kasimi unutmamislar :) . http://woisio.com/guide

 5. Ilkay Kaya Ilkay Kaya

  Öncelikle emeğe saygı ve başarılar diliyorum.

  Webrazzi birçok haber sunuyor bizlere.. Birçok girişimin ismini duyuyoruz. Dikkat ettim de yazı içerisinde onlar bile birkaç kez tam doğrusunu yazamamışlar..

  Diğer genel kullanıcıların halini düşünemiyorum bile.. İsim olarak kullanıcılar için sıkıntı olabilir..

  Onun haricinde bu projenin ekibine başarılar diliyorum. Farkındalık yaratmaya çalışıyorlar..