Windows 8'in Türkiye lansmanı gerçekleşti
Etkinlikler

Windows 8'in Türkiye lansmanı gerçekleşti

Geçen hafta dünya lansmanı yapılan Windows 8'in Türkiye tanıtımı bugün itibariyle yapıldı. Microsoft Genel Müdürü Tamer Özmen tarafından yapılan tanıtımda Windows 8'in öne çıkan özellikleri ve Türkiye'deki hedefleri konuşuldu.

Microsoft'un Windows 8 tanıtımı için 19 ülke için 1.9 milyar dolarlık bütçe ayırdığını söyleyen Tamer Özmen, Türkiye'nin bu 19 ülke içinde olduğunu ve Microsoft için Türkiye'nin önemli bir yerde olduğunu ifade ediyor.

Windows 8'in öne çıkan özelliklerine değinen Tamer Özmen, yeni işletim sisteminin tamamen geleceği düşünerek geliştirildiğini dile getirerek, "Windows 8 kullanıcıyı merkeze alan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni işletim sistemiyle kullanıcılar, farklı cihazlarda aynı kullanım deneyimi yaşayabilecek. Örneğin iş yerinde film izleyen bir kullanıcı kaldığı yerden evden izleyebilecek" şeklinde konuşuyor.

Bulut en verimli şekilde kullanılıyor

Windows 8'in bulut bilişimi her aşamada verimli bir şekilde kullandığına dikkat çeken Tamer Özmen, yeni işletim sisteminin kullanıcıların hayatını daha bütün bir hale getirdiğini söylüyor. Windows 8'in özellikle tablet ve bilgisayarı tek bir platformda toplamasının önemli bir yenilik olduğu Tamer Özmen'in söyledikleri arasında.

Tamer Özmen, Windows Phone 8 konusuna değinerek, 'çocuklarının köşesi' özelliğinin önemli bir özellik olduğunu söylüyor. Tamer Özmen, "Çocuklar artık kullanıcıların kısıtladığı özellikleri kullanabilecek. Örneğin, çocuklar oyun oynarken Tweet atamayacak" diyor. Windows Phone 8 ile ayrıntılı incelememiz buradan okuyabilirsiniz.

Cihaz fiyatları 200 ile 2 bin TL arası değişecek

Microsoft'un iddialı olduğu konulardan biriyse kurumsal alan. Kurumsal şirketlerin de Windows 8 işletim sistemiyle daha verimli çalışabileceklerini söyleyen Tamer Özmen, şirketlerin kendi uygulamalarını Windows 8 üzerinden kullanabileceklerini ifade ediyor. Kısaca şirketler kendi uygulamalarını farklı işletim sistemlerim üzerinde kullanmak zorunda kalmayacak. Tamer Özmen sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Windows 8 işletim sistemi kullanan cihazlar 200 TL ile 2 bin TL fiyat aralığında yer alacak. Sahada çalışandan yöneticisine kadar Windows 8'li cihazlar kullanabilecek. Şirketleri çok farklı bir sıçrama noktasına getireceğini düşünüyoruz."

Windows Ürün Grup Müdürü Onur Altıntaş ise Windows 8 ile cihaz üreticilerine nitelikli bir çıta koyduklarını dile getirerek, 200 TL'lik cihaz ile 2 bin TL'lik  cihazın aynı nitelikte olacağını söylüyor.

Gelecek sene Türkiye'deki 3.5 milyon kullanıcıya ulaşacak

Geçen hafta yayınlanan Windows 8 işletim sistemi, şu ana kadar dünyada 4 milyondan fazla indirilmiş durumda. Türkiye ise bölge ülkeleri arasında lider konumda diyebileceğimiz bir noktada. Konu hakkında bilgi veren Tamer Özmen, "Microsoft'a göre Türkiye, İsrail'in de bulunduğu bir bölgede bulunuyor. Bu bölgede Windows 8 kullanmaya başlayan kullanıcıların hemen hemen yarısı Türkiye'den. 2013'teyse bu rakamın 3.5 milyon olmasını hedefliyoruz" şeklinde konuşuyor.

Xbox gelecek hafta Türkiye'ye geliyor

Konu Microsoft'un bir ürünü olunca laf dönüp dolaşıp Microsoft'un diğer ürünlerine geliyor. Amaçlarının Türkiye'yi Microsoft'un daha fazla kaynak ayıracağı bir ülke haline getirmek olduğunu söyleyen Tamer Özmen, bu sene Türkiye'de 7 tane lansman yapacaklarını ifade ediyor. Tamer Özmen, "Gelecek hafta Xbox'ın Türkiye lansmanını gerçekleştireceğiz. Microsoft'un arama motoru Bing'i ise 2014 yılı içerisinden Türkiye pazarına sokmayı hedefliyoruz" diyor.

Türkçe dil desteğine sahip olan Windows 8 , Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya ile Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79 TL’ye indirerek yeni işletim sistemine ulaşabilecek. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro'a sahip olabilecek.

Yorumlar (7)
 1. mobil telefonlarda vardı zaten w8

  normal bilgisayarlara mı gelmiş şimdi

  xp gibi mi yani :)

  1. mobil telefonlarda wp7 vardı. wp8 dünya lansmanı geçen hafta yapıldı.

   genel sorunun cevabı ise; evet. w8'in amacı multi-platform bir işletim sistemi olmak. telefonları, tabletleri, taşınabilir ve masaüstü bilgisayarların hepsini hedefliyor. tam olarak eşlenik yapıda olmasalar da, şu anda multi-platform olayını en iyi başaran işletim sistemi gibi görünüyor.

   1. Eminmisin en iyisi olduğuna ?

    Linux multi platformda TEK işletim sistemi olduğunu bilmiyorsun o zaman. Evine aldığın modem den tut, router dan yönetilebilir switch lere Apple IOS ve MACOS tan Android 'e kadar herşeyin içinde LİNUX var.

    Multi Platform kelimesinide genelde cihazlara yüklenen işletim sistemleri için değil, işletim sistemlerine yüklenebilen 2.3. parti yazılımlar için söylenir.

    Micorosft 'un birşeyi başadığı tek şey bu kadar kötü bir yazılımın tüm dünya da kullanılmasını sağlamaktı artık o devirde bitti.

 2. fiyatın düşük olmasının sebebi artık windowsun da uygulama marketi olayına geçip ordan para kazanma planı, o yüzden kullanıcı sayısını arttırmaya çalışıyorlar.

 3. "Örneğin iş yerinde film izleyen bir kullanıcı kaldığı yerden evden izleyebilecek” şeklinde konuşuyor." çok güldüm. sesli güldüm. işyerinde film izleyenlere çözüm windows 8 =)

  1. Microsoft 'un verdiği örnekten de anlaşılabileceği gibi getirdiği yenilikler pek iş dünyasına yönelik değil.

   Arkadaşlar'

   Linux çıktığı günden bu yana üzerindeki oyunlar hep eğitim ya da ZİHİN geliştirme üzerineydi.

   Microsoft 'un ise hep FAL veya eğlence üzerine.

   SUDOKU ' nu ben Linux ta öğrendim örneğin. MS te hala yok sanırım. Sanırım diyorum herhalde 15 yılı aşmıştır makinamdan sileli.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  yazılımcılar sıkı durum yeni RT versiyonlarda .net framework ve standart windows uygulamaları da çalışmayacak duyumları aldım. Yani geriye dönüş uyumluğu unutun. Ama araştıracak çok vakit bulamadım ama MS yine sürprizler hazırlamış gibi görünüyor. Yazılımcılar da Ms'i terk ederse artık bi başlarına ne yapacaklar çok merak ediyorum.

  Piyasa'da bu kadar kötü durumdayken bile çok yüksek işletim sistemi ve ofis programları ücretleri ile hala antipatik olmaya devam ediyorlar.

  Artık Ms güvenilmez bir hal aldı. .Net framework iyi pazarlandı ancak sık sık değişen teknolojiler kendini övdükleri alanları sonradan kötülercesine çıkarttıkları yenilikler. (webforms ve MVC örneği gibi) webte bir türlü tutunamamaları. İnternet explorer faciası. Bu şirketin vizyonu olmayan ve diktatör, tekelci mantıkta antipatik bir şirket görüntüsüne bürüdü.

  Eminim WinRT 'de explorer windows update ile gelir ve update etmeyen yine güncel browser'a ulaşamazlar. Adamlar explorer'ı güncellemekten aciz. nasıl kafa var anlamış değilim.

  http://dotnet.dzone.com/articles/windows-8-facts-about-arm