Windows 8'in Türkiye lansmanı gerçekleşti

Geçen hafta dünya lansmanı yapılan Windows 8'in Türkiye tanıtımı bugün itibariyle yapıldı. Microsoft Genel Müdürü Tamer Özmen tarafından yapılan tanıtımda Windows 8'in öne çıkan özellikleri ve Türkiye'deki hedefleri konuşuldu.

Microsoft'un Windows 8 tanıtımı için 19 ülke için 1.9 milyar dolarlık bütçe ayırdığını söyleyen Tamer Özmen, Türkiye'nin bu 19 ülke içinde olduğunu ve Microsoft için Türkiye'nin önemli bir yerde olduğunu ifade ediyor.

Windows 8'in öne çıkan özelliklerine değinen Tamer Özmen, yeni işletim sisteminin tamamen geleceği düşünerek geliştirildiğini dile getirerek, "Windows 8 kullanıcıyı merkeze alan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni işletim sistemiyle kullanıcılar, farklı cihazlarda aynı kullanım deneyimi yaşayabilecek. Örneğin iş yerinde film izleyen bir kullanıcı kaldığı yerden evden izleyebilecek" şeklinde konuşuyor.

Bulut en verimli şekilde kullanılıyor

Windows 8'in bulut bilişimi her aşamada verimli bir şekilde kullandığına dikkat çeken Tamer Özmen, yeni işletim sisteminin kullanıcıların hayatını daha bütün bir hale getirdiğini söylüyor. Windows 8'in özellikle tablet ve bilgisayarı tek bir platformda toplamasının önemli bir yenilik olduğu Tamer Özmen'in söyledikleri arasında.

Tamer Özmen, Windows Phone 8 konusuna değinerek, 'çocuklarının köşesi' özelliğinin önemli bir özellik olduğunu söylüyor. Tamer Özmen, "Çocuklar artık kullanıcıların kısıtladığı özellikleri kullanabilecek. Örneğin, çocuklar oyun oynarken Tweet atamayacak" diyor. Windows Phone 8 ile ayrıntılı incelememiz buradan okuyabilirsiniz.

Cihaz fiyatları 200 ile 2 bin TL arası değişecek

Microsoft'un iddialı olduğu konulardan biriyse kurumsal alan. Kurumsal şirketlerin de Windows 8 işletim sistemiyle daha verimli çalışabileceklerini söyleyen Tamer Özmen, şirketlerin kendi uygulamalarını Windows 8 üzerinden kullanabileceklerini ifade ediyor. Kısaca şirketler kendi uygulamalarını farklı işletim sistemlerim üzerinde kullanmak zorunda kalmayacak. Tamer Özmen sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Windows 8 işletim sistemi kullanan cihazlar 200 TL ile 2 bin TL fiyat aralığında yer alacak. Sahada çalışandan yöneticisine kadar Windows 8'li cihazlar kullanabilecek. Şirketleri çok farklı bir sıçrama noktasına getireceğini düşünüyoruz."

Windows Ürün Grup Müdürü Onur Altıntaş ise Windows 8 ile cihaz üreticilerine nitelikli bir çıta koyduklarını dile getirerek, 200 TL'lik cihaz ile 2 bin TL'lik  cihazın aynı nitelikte olacağını söylüyor.

Gelecek sene Türkiye'deki 3.5 milyon kullanıcıya ulaşacak

Geçen hafta yayınlanan Windows 8 işletim sistemi, şu ana kadar dünyada 4 milyondan fazla indirilmiş durumda. Türkiye ise bölge ülkeleri arasında lider konumda diyebileceğimiz bir noktada. Konu hakkında bilgi veren Tamer Özmen, "Microsoft'a göre Türkiye, İsrail'in de bulunduğu bir bölgede bulunuyor. Bu bölgede Windows 8 kullanmaya başlayan kullanıcıların hemen hemen yarısı Türkiye'den. 2013'teyse bu rakamın 3.5 milyon olmasını hedefliyoruz" şeklinde konuşuyor.

Xbox gelecek hafta Türkiye'ye geliyor

Konu Microsoft'un bir ürünü olunca laf dönüp dolaşıp Microsoft'un diğer ürünlerine geliyor. Amaçlarının Türkiye'yi Microsoft'un daha fazla kaynak ayıracağı bir ülke haline getirmek olduğunu söyleyen Tamer Özmen, bu sene Türkiye'de 7 tane lansman yapacaklarını ifade ediyor. Tamer Özmen, "Gelecek hafta Xbox'ın Türkiye lansmanını gerçekleştireceğiz. Microsoft'un arama motoru Bing'i ise 2014 yılı içerisinden Türkiye pazarına sokmayı hedefliyoruz" diyor.

Türkçe dil desteğine sahip olan Windows 8 , Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya ile Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79 TL’ye indirerek yeni işletim sistemine ulaşabilecek. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro'a sahip olabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.