15 gün önce App Store'da yerini alan Kelime Kazanı 5 bin kez indirildi
Mobil

15 gün önce App Store'da yerini alan Kelime Kazanı 5 bin kez indirildi

Oyunseverlerin en çok ilgisini çeken oyun kategorileri arasında hiç tereddüt etmeden kelime oyunlarını söyleyebiliriz. Webrazzi'de daha önce paylaştığımız kelime oyunu uygulamaları geliştirenlerin dikkatini çekmeye devam ediyor.Kelime Kazanı uygulama dünyasına giren son kelime oyunlarından biri. Yaklaşık 15 gün önce yayına giren Kelime Kazanı, klasik bir kelime türetme oyunu.Her ne kadar klasik olarak adlandırsak da Kelime Kazanı, oynanabilirliği farklı. Klasik kelime oyunlarında sıra olmaksızın harfler seçilerek kelimeler türetiliyor. Kelime Kazanı'nda ise yan yana duran harflerden bir kelime türetilmesi gerekiyor.

15 günde 5 bin kez indirildi

Kelime oyunlarının Türkiye'deki popülerliğini 15 gün önce yayınlanan Kelime Kazanı'nın indirilme rakamlarından görmek mümkün. Oyunu geliştiren ekipten aldığımız bilgilere göre oyunun indirilme rakamı şu ana kadar yaklaşık 5 bine yaklaşmış durumda. Bu arada oyunun ücretsiz ve 5.49 TL'lik ücretli sürümü bulunduğunu da belirtelim.Kelime Kazanı'nın bağlı olduğu oyun stüdyosu Kuka daha önce yayınladığı uygulamalarla tanıtan bir girişim. 2011 yılında başlangıç sermayesiyle kurulan Kuka, şu ana kadar Meydan DayağıAnadolu Kartalları ve Kelime Oyunu uygulamalarıyla biliniyor. Parantez içinde Kelime Oyunları'nın bir buçuk senede 350 bin indirilme sayısına ulaştığını paylaşalım.  Kuka Genel Müdürü Murat Ögat, gelecekteki hedefleri arasında Türkçe oyunlarla Türkiye pazarına yer almaya devam edeceklerini ve bağımsız oyunların uluslararası versiyonlarını da hazırlayarak yurt dışı pazarına da açılmayı planladıklarını söylüyor.Kelime Kazanı sadece Facebook hesabı üzerinden giriş yapılarak oynanabiliyor. Facebook hesabıyla bağlanmak istemeyen kullanıcılarsa 'deneme oyunu' seçeneğiyle Kelime Kazanı'nı deneyebilir.Kelime Kazanı, kelime oyunları kategorisinin hem geliştiriciler hem de oyunseverler tarafında hala popüler olduğunun bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Kelime oyunlarında farklılaşan girişimler için hala bu kategoride yer olduğunu söyleyebiliriz. Kelime Kazanı'ndaysa bu fark oyundaki kelime dizimi.Şu anda iPhone'lar için yayında olan Kelime Kazanı'nın 5.49 TL'lik ücretli sürümünü burdan, ücretsiz sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Oyunu deneme şansım oldu. Fakat ücretli sürümü bana göre çok pahalı. Bu tarz oyunlar için ort. 1 - 1.5 TL ideal bir rakam.

  Şahsen güzel bir oyun olsa da ücretli sürümü satın almam...

 2. Mehmet Karaca Mehmet Karaca

  15 gün içerisinde ilk 200e bile girmeden 5000 downloada nasıl ulaşmışlar merak ettim doğrusu.

 3. Necati Ak Necati Ak

  15 gün içerisinde 5000 indirilen bir "Türkçe" uygulama Top 200'e girememesi imkansız. Bir de 15 gün içerisinde nasıl bir zaman dilimidir? İsterseniz 22,5 gün falan diyin.

  Haber kolpa olmuş. Uygulama vasat. Kimse kusura bakmasın. Tanıtılacak ve daha fazla haber değeri taşıyan oyunlar ve uygulamalar var.

 4. Murat Ögat Murat Ögat

  Merhabalar,

  Uygulamanın sahibi olarak iddialara cevap vermek istedim. Kelime Kazanı bu 15 gün boyunca ilk 200 civarında dolaştı, şu anda ilk 100'ü zorluyor. App Store download rakamları tahminlerinizi bilmiyorum, ancak günde 300 download o kadar da yüksek, uygulamayı çok yukarılara taşıyacak bir ortalama değil.

  App Store ratinglerinin neredeyse tamamı 5 yıldız olan bir uygulamayı vasat bulabilirsiniz, bu konuda görüşlerinize sonuna kadar saygı duyarım, ancak rakamlarda bir kolpalık ya da şişirme bulunmadığına garanti verebilirim.

  Saygılar,

  1. Mehmet Karaca Mehmet Karaca

   Yaptığım tahmin değil, önceki uygulamalarda gördüğüm download rakamlarından çıkarımımdır.

   www.appannie.com sitesinden, uygulama bazında günlük sıralamalara ulaşmak mümkün ama uygulamalarınızın söylediğiniz gibi bir sıralamaya ulaşabildiğini göremedim.

   Sevgiler,

 5. Bir kelime bir işlem tarzı bir oyun sanırım. Benzerini önümüzdeki haftalarda yapmayı planlıyordum artık gerek kalmadı. Tebrikler.

 6. Cem Pirtürk Cem Pirtürk

  Fugo'nun geliştirdiği Kelime Avı var iken birebir kopyasının burada tanıtılması bir de çok müthiş rakamlarmış gibi lanse edilmesi olacak iş değil. Webrazzi'nin artık alışıla gelmiş her zaman ki reklam hareketleri.

  Kelime avına https://itunes.apple.com/tr/app/id441733014?mt=8 linkinden ulaşabilirsiniz. Siz karşılaştırın aradaki 7 farkı bulursanız pro sürümünü size bizzat hediye edebilrim.

  Bu tam olarak internet piyasasında fırsat siteleri klasik hayatta bardak mısırcılar mantığından öteye geçmiyor. Para kazanıyorlar 3-5 kuruş ancak piyasayı çöpe çevirmenin ötesine geçmiyor.

  Maalesef çoğu girişimcilerimiz vizyonsuz ve bunuda çıkardıkları kopyalardan bariz şekilde göz önüne seriyorlar.

  1. Bence de çok haklısınız.Kelime Avı'nı ilk Fugo yapmıştı zaten onlar buldu bu oyun türünü :).Kelime Avı inanılmaz bir vizyonla hazırlanmış müthiş ötesi bir uygulama zaten ama arkadaşlar çalmışlar ya fikri.

   Fugo'yla bir bağlantınız var mı bilmiyorum ama sana vizyon ne dense sinema ile alakalı bir kelime sanarsın gelmiş burada basitte olsa bir girişim yapan arkadaşlarla dalga geçmeye çalışıyorsun.Bir Türk pazardan pay aldığı için mutlu olmanız gerekirken boş laf üretmekten başka bir işe yaramıyorsunuz çoğunuz.Bu ülkede senin gibi insanlar oldukça eğitimin önemini daha çok anlıyorum gerçekten.

   1. Cem Pirtürk Cem Pirtürk

    Merhaba Mehmet Bey,

    Yukarıda yazdığım yazıda size dalga geçtiğimi düşündüren nedir? Kaldı ki ben ilk fikri ortaya atan Fugo diye bir cümle kurmadım yada ima etmedim öyle anlıyorsanız sizin eksikliğiniz.

    Fugo ile herhangi bir bağlantım yok zira indirme rakamları ve yakaladığı başarı ile haber olacak ise Fugo olmalı diye düşünüyorum ve bu konudaki eleştirimi de yazdım. Sizin gibi gereksiz yere insanlara saldırmıyorum. Fikrimi belirtiyorum size boş geliyorsa okumayabilirsiniz.

    Zira benim eğitimim hakkında yada geçmişim hakkında en ufak bir fikir sahibi olmadan sizin gibi zikir sahiplerini gördükçe asıl ben size cevap verdiğim için kendimden utanıyorum ancak bir nebze faydalanırsınız umuduyla iki kelam etmek istiyorum.

    Kusura bakmayın ben sizin gibi gereksiz yere milliyetçi vasfı takınıp bir Türk pazardan pay almış diye bu balonu daha fazla şişirmeyeceğim. Zira sizin gibi pembe hayaller kuran ve birbirine "Süpersin, harika işler çıkarıyorsun." gazı veren kişiler sayesinde Türk girişimleri bu halde! 5 binlik indirilme sayısını başarı sanmak inanılmaz derecede komiktir. Kaldı ki milyonların hakim olduğu bir pazarsa bahsettiğimiz.

    Eğer global anlamda sektöre yeterince hakim olsaydınız, aynı şekilde en azından ülkemize gelen ve bu sektöre yıllarını vermiş kişiler ile iki kelam etmiş olsaydınız bunları daha net anlama şansınız olurdu. Tabii şuan zor.

    Bakın Mevlana ne demiş;

    "Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır."

    Saygılar.

   2. Madem çok biliyorsun piyasayı neden senin hiç bir girişimini göremedik?

    Sektöre yıllarımı vermem gerekmiyor bazı şeyleri görebilmem için.Sektöre yıllarını verenler piyasayı domine etti sanki.Satırlarca yazmışsın ama ben kendimi o kadar yormayacağım.Klasik Türk mantığıyla hareket etmeye devam et sen.Bi bitemediniz gitti gerçekten.

  2. Murat Ögat Murat Ögat

   İki app arasındaki çok fark var ancak ilk aklıma gelen yedisini yazayım:

   1- Kelime Avı lafcambazi.com'un (ki bunu da biz üretmiştik zamanında) mobil versiyonuyken, Kelime Kazanı daha çok Scramble with Friends'in Türkçe'sidir. İkisi de Hasbro'nun Boggle oyunun gameplay'ine yakındır. (ancak ikisi de Boggle'dan farklı birer oyundur, Boggle'da rakiplerin yazmadığı kelimelerden puan alınmaktadır)

   2- Kelime Kazanı asenkron multiplayer oynanmaktadır, bu bile onu başlı başına farklı bir oyun yapmaktadır. Aynı anda 20'ye kadar oyun açık bulunabilmektedir.

   3- Kelime Kazanı'nda Facebook arkadaşlarınıza karşı oynayabilirken Kelime Avı'nda o anda kim oynuyorsa onlara karşı yarışmak durumundasınız.

   4- Kelime Kazanı'nda kapı çaldığında ya da telefon geldiğinde oyununuzu durdurup daha sonra devam edebilirsiniz, Kelime Avı'nda bu mümkün değildir, tur geçer.

   5- Kelime Kazanı'nda 3 turun sonunda maksimum puanı yapabilirseniz arkadaşınızı yenersiniz. Kelime Avı her zaman tek tur üzerinden oynanır.

   6- Kelime Kazanı'nda ikinci ve üçüncü turlarda çekişmeyi artırmak için harfin iki katı, kelimenin üç katı gibi bonuslar bulunur. Kelime Avı'nda bu özellik bulunmamaktadır.

   7- Kelime Kazanı'nda oyun sonu ekranında yazdığınız her kelimeyi ve tahtada yazılabilecek her kelimeyi detaylı olarak görüp rakibinizin yazdıklarıyla bire bir karşılaştırabilirsiniz.

   Bir de şu anda Türkiye uygulama üretim piyasasının iddia ettiğiniz gibi "çöple dolu" olmaktan çok uzakta, tam tersine hem tasarımıyla hem uygulamasıyla dünya kalitesini yakalamaya çalışan uygulamalara çok aç durumda olduğunu düşünüyorum.

   1. Cem Pirtürk Cem Pirtürk

    Yanıt için çok teşekkürler Murat Bey,

    Öncelikle verdiğiniz yanıttan ve tabiri caiz ise dersinize çalışmış olduğunuzu görmek oldukça sevindirici ve gerçekten takdir edilesi.

    Sabit fikir sergilemek veya sizi yermek amacında değildim yorumlarımda zira cevaplarla durum biraz ters taraflara gitti ancak tasarıma gösterdiğiniz özen ve kaliteye ettiğiniz dikkatten ötürü tebrik ederim.

    Açıkçası çöplük olarak nitelendirdiğim konuyu pek çok okuyucu anlamıştır diye düşünüyorum. Ben emeği, emeğinizi veya diğer konuları sorgulamıyorum buradaki asıl konu "Neden farklılık yaratamıyoruz?"

    Bu güne kadar global odaklı kaç projeye imza atıldı ülkemizde? Peki bunun sebebi sürekli hali hazırda var olan fikirlerin alınması veya kullanılması olabilir mi? Ben bunu sorguluyorum.

    Fugo ile ilgili yazdığım kısım tamamen Webrazzi'ye eleştiri olarak yazdığım bir yorum. Kaldı ki Fugo'da aynı şekilde Boggle'ın Türkiye kopyası denilecek bir oyun çıkarmıştır ve tüm eleştirilerim onlar içinde geçerlidir. Ancak arkasından devam eden kısım size yazılmıştır.

    Tekrar etmek istiyorum bu yorumlardaki amacım kimsenin emeğini yermek değil zira bu sektördeki biri olarak proje geliştirmenin zorluğunu çok iyi biliyorum. Ancak bazı soruları/sorunları konuşmak ve artık bazı şeyleri değiştirmek gerektiğini yeni vizyonların gelişmesi gerektiğini ve aynı şeylerin lacivertini sunmanın bizi bir yere getirmeyeceğini düşünüyorum.

    Bu yorumu da güzel bir sözle bitirmek yerinde olacaktır, bakınız yıllardır Türkiye'deki değişmeyen ve globalleşememek üzerine. Albert Einstein demiş ki;

    "Aynı şeyleri yapıp her seferinde farklı sonuçlar beklemek aptallıktır!"

    Saygılar.

 7. Abdullah Erbey Abdullah Erbey

  Bizim ülkemizde katma değer oluşturanlar hep eleştirildiği için bir yere varamıyoruz zaten. Ortada bir emek var, gayet güzel bir arayüz kullanılmış, ücretsiz versiyonu da var, hala daha ne diye bu kadar acımasız eleştiriyorsun, takdir et, tebrik et ki daha iyileri çıksın.