Haftada 200 bin dolarlık satış yapan Fancy, 26 milyon dolar yatırım aldı
E-Ticaret

Haftada 200 bin dolarlık satış yapan Fancy, 26 milyon dolar yatırım aldı

Fotoğraf odaklı bir paylaşım platformu olan Fancy'i en kısa yoldan Pinterest benzeri bir paylaşım platformu olarak tanımlayabiliriz. Ancak Fancy, Pinterest benzeri olmaktan daha çok rakip sıfatını almayı hak eden bir girişim.

Çok değil. Hemen hemen 3 yıl önce kurulan Fancy, bizim de yakından takip ettiğimiz yabancı girişimler arasında yer alıyor. Fancy, kısa diyebileceğimiz bir zaman aralığında farklı platformlarda yerini alarak, iş modelini hayata geçirdi. Hatta girişimin, Apple tarafından satın alınacağı yönünde iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Bu süreçten sonra Fancy yatırımcıların odağı haline gelerek, kuruluşundan bu yana en fazla miktardaki yatırımını aldı. Twitter Kurucusu Jack Dorsey ve American Express Başkan Yardımcısı Edward Gilligan başta olmak üzere toplamda beş yatırımcı tarafından Fancy'ye 26 milyon dolarlık yatırım gerçekleşti.

2 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor

Yatırım haberinden sonra Fancy CEO'su Joe Einhorn ile bağlantıya geçen TechCrunch, Fancy'nin şu anda 2 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmış durumda olduğunu paylaştı. E-ticaret modelini Şubat ayında hayata geçiren Fancy, haftada ortalama 200 bin dolarlık satış gerçekleştiriyor. Bu rakamın Temmuz ayında 75 bin dolar olduğu da paylaşılan bilgiler arasında.

Fancy 2011 yılı sonlarında  Gucci, Bottega Veneta, Yves Saint Laurent ve Balenciaga gibi lüks giyim markalarını bünyesinde bulunduran Pinault-Printemps-Redoute (PPR) şirketinden 10 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Türkçe dil desteği mevcut

Bu arada Türkiye'deki kullanıcılar için Fancy'e geçen aylarda Türkçe dil desteği gelmişti. Fancy'nin web sitesinin yanı sıra, iPad, iPhone, Android ve Windows Phone uygulamaları da bulunuyor.

Fancy hızla şişen bir 'balonun' aksine emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bunu şirketin aldığı yatırım miktarlarından ve hayata geçirdiği yeni ürün ve iş modellerinden görmek mümkün. Her ne kadar çok bilinmeyen bir girişim olmasa da Fancy'in adı gelecek yıllardan daha sık duyulacak gibi görünüyor.

Yorumlar (6)
 1. Bomonti Bomonti

  Fancy subscription box paketleri sayesinde oldukça fazla kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Değişik bir iş modeli.

 2. Enver Enver

  Bu site bana hep fazla "stylish" görünüyor,,Bilemiyorum US pazarında belki ilgi çekiyordur ama ülkemizde fazla rağbet göreceğini sanmıyorum, ürün yelpazesini değiştirmezse tabi

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Sosyal ticareti en iyi yapan firma herhalde fancy. Çok başarılı gerçekten. yakın bir zamanda türkçe desteği de geldi. TR'de bu tarz bir giriş yok yatırımcı ve girişimcilerin iştahını kabartıyor olmalı.

  1. Ya sektörü takip etmiyorsunuz, ya da bi PR firmasında falan çalışıyor olmalısınız, ne demek giriş yok. İlk aklıma gelenler stilsos ve nishmoda, ve bu girişimlerle hiçbir alakam yok, sadece bir internet kullanıcısı olarak söylüyorum.

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Bahsettiğiniz sitelerin fancy ile benzer yanları olsa da daha çok klasik e-ticaret sitelerini andırıyorlar.

    Sosyal özellikleri olabilir ancak fancy'i çok iyi tanımıyorsunuz sanırım. Bu siteler Fancy gibi e-ticaret bu denli farklı yorumlayan siteler değiller.

    Ayrıca Stilsos'u biliyorum fancy ile çok ayrı mantıkda bir site. Ben de nasıl bu örneği verdiniz onu çok anlamadım.

    Fancy'deki üyeler tamamen bir sosyal sitedeki gibi hareket edebiliyorlar bu konuda siteyi samimi buluyorlar. Ancak bahsettiğiniz sitelerde bu tarzda bir yaklaşım olmayacak gibi duruyor. gerçi Türkiye kullanıcıları için Fancy yaklaşımı ne kadar doğru tartışılır.Ama binlerce ürünü ekleyip hediye çeki bannerları ile normal e-ticaret sitelerini andıran bir yapı sosyal ticaret içi çok uygun değil.

    Ayrıca Fotograf çekimleri, fancybox ve mobil uygulamaları ile de kullanıcıya her zaman yakın.

    Bahsettiğiniz sitelerin mobil uygulamaları bile yok. Şuanda Türkiye pazarına yönelik gerçekten sosyal ağ gibi hareket ve Fancy'e yakın bulduğum bir site yok. Binlerce ürünler koyup filtreler sıralamalar vb. şeyler yapan siteleri Fancy ile karıştırmamak gerekiyor. Çünkü yaptıkları gerçekten daha farklı şeyler.

 4. Ortaklarin bir tanesi turk.